aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
  • Aplicatii mobile
Select Page

ARADON
Local
Pacienții de la Județean, nemulțumiți de condiţiile de cazare, dar și de infirmiere și asistente

Pacienții de la Județean, nemulțumiți de condiţiile de cazare, dar și de infirmiere și asistente

De Sorina Ambruș
la 19 October 2022 16:39
3 Comentarii

Pacienții de la Județean, nemulțumiți de condiţiile de cazare, dar și de infirmiere și asistente

19 October 2022 16:39
Sistemul de feedback implementat de Spitalul Județean începe să funcționeze, chiar dacă în prima lună doar 15 la sută dintre pacienții externaţi au completat chestionarul.
Scris de Sorina Ambruș - Sistemul de feedback implementat de Spitalul Județean începe să funcționeze, chiar dacă în prima lună doar 15 la sută dintre pacienții externaţi au completat chestionarul.

Trimite articolul

X

Arad. 2.364 de pacienți, externați în luna august din Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad, au primit, printr-un mesaj de tip SMS, chestionare cu întrebări despre calitatea actului medical și a condițiilor de spitalizare. 374 au completat și trimis chestionarele, iar dintre aceștia, 146 au completat și rubricile dedicate observațiilor și sugestiilor referitoare la îngrijirile medicale din timpul spitalizării. 86% dintre respondenți s-au arătat mulțumiți și foarte mulțumiți de serviciile oferite de unitatea medicală.

Nemulțumiți de clădiri

Cele mai multe observații trimise de către foștii pacienți au fost axate pe condițiile de spitalizare din clădirile fostului Spital Municipal, respectiv fostului Spital Matern: „Să se renoveze spitalul Matern. E păcat de cadrele medicale care sunt extraordinare”, „Accesarea cât mai multor fonduri pentru dotarea spitalului cu tehnologie medicală și echipamente necesare, fonduri pentru mobilier (paturi, saltele, comode) și tot ce ține de amenajarea unui spital la standarde optime pentru confortul pacientului”, „Amenajarea de toalete cu dușuri pentru fiecare salon”.

Totodată au fost observații legate și de resursa umană, unii dintre pacienți precizând că: „Unele infirmiere să-și știe locul lor, nu să facă pe doctorii”, „Atenție tot timpul la pacienți și la nevoile lor ca să le fie șederea în spital cât mai agreabilă”, „Am apreciat vizita zilnică a medicului și atenția lui pentru pacient. Atenția asistentelor medicale și a infirmierelor a fost satisfăcătoare”, „Medic extraordinar dr…. implicat, ține legătura cu familia, oferă toate informațiile necesare. Având pampers, dura câteodată foarte mult timp până ajungea infirmiera. Având foarte puține infirmiere pe un etaj e de înțeles că dânsele nu fac față.”, „De data asta timpul petrecut în spital m-a făcut să îmi schimb părerea în foarte bine. În special doamnele infirmiere și asistente au fost foarte atente și s-au comportat foarte frumos cu pacienții.”, „Din punct de vedere medical nu am nimic de reproșat. Am fost informată cu privire la tot ceea ce a fost necesar.”

Doar 15 la sută au răspuns

„În jur de 15% dintre foștii pacienți care au primit chestionarele prin mesaj text le-au și completat și trimis către spital. Este un număr mic, însă am reușit să facem o primă analiză. Principalele probleme ridicate de pacienți se referă la clădirile vechi unde, deocamdată, nu avem posibilitatea să amenajăm grupuri sanitare în fiecare salon. Periodic efectuăm igienizări și reparații curente dar vorbim despre clădiri vechi, unele de peste 150 de ani. Printre observațiile trimise de foștii pacienți se regăsesc și cele referitoare la atitudinea unor cadre medicale, în special infirmieri și asistenți medicali. Nu au fost precizate numele acestora, însă am prezentat situația fiecărei secții și am cerut reinstruirea și conștientizarea personalului medical acolo unde există sesizări. Partea bună pe care am observat-o la ultimele răspunsuri este faptul că sunt tot mai puține sesizări referitoare la comportament, ceea ce îmi dă încredere că, împreună cu foștii pacienți, putem schimba lucrurile în bine. Îi încurajez din nou pe cei care primesc chestionarul prin SMS să nu ezite și să răspundă – identitatea lor nu va fi dezvăluită și ne vor ajuta să remediem problemele sesizate. De asemenea, au mai fost observații referitoare la timpii de așteptare pentru analizele medicale. Vreau să fac apel la înțelegerea pacienților deoarece analizele medicale, investigațiile imagistice… presupun uneori timpi de așteptare mai mari, în funcție de complexitate și de modul de analizare. Zilnic, doar în Unitatea Primire Urgențe se prezintă între 150 și 200 de pacienți care necesită analize de sânge, dar și alte tipuri de examinări. Acestora li se adaugă pacienții deja internați căror li se efectuează, în continuare, investigații medicale”, a explicat ec. Florina Ionescu, manager SCJU Arad.

Cum funcționează

Prin intermediul aplicației „SMS Feedback”, într-un interval de două săptămâni de la externare, pacientul primește pe telefon un mesaj text cu un link de acces către chestionarul de satisfacție. Destinatarul va primi un mesaj de la INFO SPITAL cu următorul conținut: „Vă rugăm să răspundeți întrebărilor din chestionarul următor. Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad” urmat de un link.

După accesarea acestui link pacientul va trebui să răspundă la un set de 20 de întrebări referitoare la activitatea și implicarea medicului, asistenților medicali, respectiv infirmierilor, dar și despre cazare, curățenie, hrană….

Răspunsurile pacienților sunt centralizate pe fiecare secție în parte, respectiv pe medic curant, iar mai apoi analizate și dezbătute în Consiliul Medical și în Comitetul Director pentru a putea îmbunătăți activitatea medicală și serviciile oferite.

Trimite articolul

X
Taguri:
2.364 de pacienți ,
86% dintre respondenți s-au arătat mulțumiți ,
Arad ,
Florina Ionescu ,
Nemulțumiți de clădiri ,
Sistemul de feedback implementat de Spitalul Județean ,
Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ilaris says:
    October 20, 2022 at 5:53 am

    in functie de feedback ar trebui legat si salariul manageriilor si a personalului aferent

    Reply
  2. Ascult says:
    October 20, 2022 at 8:50 am

    Ca o sugestie ptr Direcția Sp JUD Prelungiți programul ambulatoriului ptr a decongestionarea UPU iar noi pacienții sa nu mai așteptăm mult ptr conult la medic Trebuind sa mergem la privat u de plătim din pensii de mizerie

    Reply
  3. Un aradean get-beget says:
    October 20, 2022 at 8:59 am

    Si de mâncare sunt nemultumiți pacientii!
    Este deseori nefiarta si deloc comestibila! Atât pacientii cât si doctorii au făcut sesizari,însă se pare ca nu au sensibilizat pe nimeni!

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    Încă un arădean fericit: a câştigat o sumă mare la Loto
    2
    Tată şi fiu din Arad, judecaţi pentru un „tun” de 3,2 milioane
    3
    Fermierul Dimitrie Muscă protestează împotriva Austriei: a închis conturile bancare și boicotează OMV
    4
    Povestea tristă a tatălui și fiului găsiți morți în pat, la Almaș
    5
    Ofertă de muncă în sistemul bugetar: 12 posturi în primele 10 zile din 2023
    6
    Cine mai pleacă și cine mai vine la UTA?
    7
    Categoriile de angajați care vor beneficia de reducerea vârstei de pensionare cu jumătate din anii lucrați, începând cu 1 ianuarie
    8
    Povestea unui polițist controversat din Chișineu-Criș
    9
    Reportaj cu ochii în lacrimi. Palatul Földes Kelemen şi-a vândut sufletul
    10
    UPDATE. Femeie de 69 de ani, din Arad, dispărută după ce a ieșit cu câinele la plimbare

    Mapamond

    O profesoară din Singapore este căutată de Interpol pentru că și-a ajutat elevii să trişeze la examene
    O profesoară de liceu din Singapore este căutată de Interpol, care facilitează cooperarea poliţienească între 194 de ţări.

    Local

    Pompierii, eroii zilei
    O zi de sâmbătă cu 18 misiuni pentru pompierii militari din cadrul Detaşamentului Arad şi 4 intervenţii pentru pompierii voluntari din judeţ.

    Local

    GALERIE FOTO
    Circulaţia tramvaielor, blocată de un copac căzut pe reţeaua de contact, la Podgoria
    În ciuda intervenţiei prompte, problema nu va fi rezolvată până la miezul nopţii, astfel că tramvaiele vor putea circula din nou pe centru doar dimineaţă.

    Local

    GALERIE FOTO
    Primăria Arad: „Suntem la datorie. Vă rugăm să aveţi răbdare”
    ARAD. După „o după-masă şi o seară cam grea” – cum însuşi edilul Călin Bibarţ a caracterizat ziua de sâmbătă – municipalitatea arădeană a transmis cetăţenilor că cei din Primărie, Gospodărirea Comunală, Direcția Edilitară şi Poliția Locală „sunt la datorie, în mijlocul acțiunii şi muncesc pentru a elimina pericolele imediate cauzate de vântul puternic de astăzi.

    Mapamond

    Vikingii erau însoțiti de cai, porci şi câini în călătoria lor spre "Valhalla"
    Oasele de animale domestice găsite de arheologi indică că vikingii care navigau din Scandinavia în Anglia au transportat cai, câini şi porci.

    Mapamond

    O tânără din Canada a câștigat la loto din prima incercare, 48 de milioane de dolari
    Când Juliette Lamour a câştigat un jackpot la loto din prima încercare, adolescenta sensibilă a apelat imediat la un consilier financiar, care este tatăl ei, scrie BBC.

    România

    Actorul Anthony Delon, la pas prin Parcul Brătianu din Oradea
    Actorul va începe, luni, filmările la „21 de rubini”, alături de Mickey Rourke și de mai multe vedete din România. 1

    România

    FOTO
    Caraș-Severin: Adolescent de 14 ani mort după ce un copac a căzut peste maşina în care se afla
    Incident tragic la intrarea în Reşiţa, judeţul Caraş-Severin. Un adolescent de 14 ani a murit după ce a căzut un copac peste mașina în care se afla. Părinții au ajuns la spital în stare de șoc.

    Local

    Avarii în reţeaua electrică. Intervenţiile E-Distribuţie, îngreunate de vreme
    Codul galben de vreme rea i-a lăsat, sâmbătă, fără curent electric pe mai mulţi consumatori din judeţul Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.