Este vorba, în primul rând, despre Attila M. de 25 de ani din judeţul Harghita pe numele căruia era emis – de autorităţile din România – un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea pentru săvârşirea de infracţiuni la regimul circulaţiei, având de executat o pedeapsă cu închisoarea de 1 an şi despre Emil B., în vârstă de 30 de ani, din judeţul Dâmboviţa. În privinţa acestuia din urmă, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis de autorităţile din Franţa un mandat european de arestare pentru săvârşirea de infracţiuni de furt, având de executat o pedeapsă cu închisoarea de 10 ani. Cei doi au fost depistaţi în Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac – Nagylak. Ceilalţi doi bărbaţi certaţi cu legea au fost prinşi la frontiera Nădlac II de pe autostradă, când Gheorghe C. de 32 de ani şi Robert M., în vârstă de 38 de ani, ambii cu domiciliul pe raza judeţului Dâmboviţa, s-au prezentat pentru efectuarea formalităţilor specifice trecerii frontierei. În urma verificărilor, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbaţilor erau emise de autorităţile din Franţa mandate europene de arestare pentru infracţiuni contra proprietăţii. „În toate cazurile, persoanele în cauză au fost predate unor echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, în vederea luării măsurilor legale ce se impun”, au declarat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad.
Patru români urmăriţi general şi internaţional, depistaţi de poliţiştii de frontieră
Patru români urmăriţi general şi internaţional, depistaţi de poliţiştii de frontieră
Reactualizat la:
Patru bărbaţi cu vârste cuprinse între 25 şi 38 de ani, pe numele cărora erau emise mandate de executare a pedepsei cu închisoarea şi mandate europene de arestare, au fost prinşi la frontierele Nădlac II de pe autostradă şi Nădlac-Nagylak.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Partidul Național Liberal și Uniunea Salvați România, prin președinții lor, au convenit să-și coordoneze pașii următori în Parlament, în Guvernul interimar și la consultările de la Palatul Cotroceni, ca răspuns la „acțiunea distructivă a PSD împotriva bunei guvernări”, a anunțat Ilie Bolojan.
Mapamond
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a avertizat joi pe reprezentanții țărilor aliate ale Rusiei să nu participe la parada de 9 mai de la Moscova, care marchează victoria URSS în cel de-Al Doilea Război Mondial, relatează AFP.
UT Arad
Actorii nu vor mai înfrunta campioana României, dar și așa se anunță un show de zile mari.
România
Rezultatele extragerilor din data de 07-05-2026 sunt următoarele:
UT Arad
Altă delegare curioasă a Comisiei Centrale de Arbitri. L-a trimis pe un anume Fuleran să...fluiere la Arad.
Mapamond
AUSTRIA. Trei persoane au murit joi într-un incident cu focuri de armă petrecut în fața unui restaurant din orașul austriac Linz, a indicat un purtător de cuvânt al poliției, precizând că arma în cauză a fost pusă în siguranță de polițiști, transmit APA și Reuters.
Mapamond
Premierul moldovean, Alexandru Munteanu, a declarat, joi, pentru AGERPRES, că nu îi displac discuțiile pe tema unirii dintre România și Republica Moldova, subliniind că, în momentul de față, cele două state sunt foarte aproape unul de celălalt.
1
Local
Sala Polivalentă din Arad s-a transformat într-un spectacol al inteligenței, energiei și spiritului de echipă.
UT Arad
I se prelungește contractul automat cu UTA, dar spune că trebuie să gestioneze foarte bine situația.
Citiți principiile noastre de moderare aici!