aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Peste 3600 de arădeni s-au vaccinat cu doza 3, în prima săptămână

Peste 3600 de arădeni s-au vaccinat cu doza 3, în prima săptămână

De Sorina Ambrus
la 5 October 2021 16:53
23 Comentarii

Peste 3600 de arădeni s-au vaccinat cu doza 3, în prima săptămână

5 October 2021 16:53
De asemenea, numărul vaccinaților cu două doze a crescut, într-o săptămână, cu încă 1.660.
Scris de Sorina Ambrus - De asemenea, numărul vaccinaților cu două doze a crescut, într-o săptămână, cu încă 1.660.

Trimite articolul

X

ARAD. În prima săptămână de la debutul campaniei de vaccinare cu cea de-a treia doză, la Arad s-au vaccinat 3.632 de persoane. Cele mai multe dintre acestea au optat pentru a treia doză cu vaccinul produs de cei de la Pfizer. Cea de-a treia doză se administrează doar cu unul dintre cele două vaccinuri pe bază de ARN mesager – Pfizer și Moderna, indiferent de schema inițială.

A crescut și numărul persoanelor vaccinate cu două doze, astfel dacă în data de 28 septembrie cu doza de rapel erau vaccinați 106.792 de arădeni, în data de 4 octombrie numărul lor a ajuns la 108.452, o creștere cu 1.660. Tot în acest interval, aproape 1.000 de persoane s-au prezentat la centrele de vaccinare din municipiu și județ pentru a primi prima doză de vaccin anti-Covid.

Cu sau fără programare

Platforma ROVACCINARE permite programarea celor care doresc să se vaccineze cu doza a III-a, după ce echipa de dezvoltare a Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS) a finalizat implementarea noilor funcționalități și optimizările necesare. Programările se pot realiza pentru administrarea dozei de rapel (booster) cu unul dintre vaccinurile Pfizer sau Moderna, în centrele de vaccinare care administrează aceste două tipuri de vaccin.

Persoanele care își pot face cea de-a treia doză de vaccin (booster) sunt cele care au deja două doze administrate, iar de la a doua doză au trecut cel puțin 180 de zile.

Astfel, toate persoanele vaccinate împotriva COVID-19 cu două doze (completă sau heterologă) și pentru care au trecut 180 de zile de la schemă completă se pot programa în platforma https://programare.vaccinare-covid.gov.ro pentru administrarea dozei de rapel (booster), indiferent dacă administrarea primelor două doze s-a realizat cu programare în platformă sau direct în centrul de vaccinare.

În acest moment, persoanele vaccinate cu vaccinul Johnson&Johnson nu sunt eligibile pentru administrarea dozei de rapel (booster).

Pentru cine este recomandată doza 3

Doza 3 este ferm recomandată: persoanelor cu risc mare de dezvoltare a unor forme severe– persoane vulnerabile: cei peste 65 de ani, cu boli cronice (indiferent de vârstă), persoanele din centrele medico-sociale și alte categorii vulnerabile prevăzute în strategia națională de vaccinare; persoanelor cu risc mare de expunere: personal medico-social și din învățământ. Accesul la vaccinare este permis și altor categorii populaționale, care au cel puțin 6 luni de la administrarea dozei 2 de vaccin, indiferent dacă au istoric de trecere prin boală.

24 de centre

Arădenii se pot vaccina în 24 de centre deschise în municipiu și județ. Centrele deschise la Sebiș, Sântana, Pâncota, Săvârșin, Pecica, Curtici, Gurahonț, Șiria, Vinga, Lipova, Ineu, Macea, Nădlac, Vladimirescu și Chișineu Criș sunt deschise zilnic între orele 08:00-20:00. Centrele din municipiu au intervale orare de funcționate, după cum urmează:

– Centrul de vaccinare Micălaca, str. Crinului, nr. 16 (vaccinare cu Moderna), zilnic între orele 16:00-19:00;

– Centrul de la sala de sport Vlaicu, str. Predeal, nr. 8A (vaccinare cu Pfizer), programul zilnic fiind între orele 15:00-18:00;

– Centrul de zi pentru vârstnici Aradul Nou, str. Calea Timișorii, nr. 39 (vaccinare cu Pfizer) – zilnic între orele 08:00-14:00;

– Cinematograful Arta, str. Vasile Alecsandri, nr. 2 (vaccinare cu Pfizer) – zilnic între orele 13:00-19:00;

– Cinema Grădiște, str. Petru Rareș, nr. 25 (vaccinare cu Pfizer și Johnson&Johnson) – zilnic între orele 08:00-17:00;

– Cinema Solidaritatea Gai, str. Codrului nr. 4/2 (vaccinare cu Pfizer) – zilnic între orele 14:00-20:00.

Arădenii se mai pot vaccina și la centrul Drive Through din parcarea Real, Calea Radnei, nr. 298, zilnic între orele 14:00-20:00.

Vezi aici lista completă a centrelor și programul de funcționare a acestora:

 

Trimite articolul

X
Taguri:
aradeni ,
COVID ,
doza ,
treia ,
vaccin ,
vaccinat
23 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. KVK says:
    October 5, 2021 at 5:52 pm

    O vaccinare prost facuta cu niste pseudovaccinuri si iata rezultatul: cresterea exponentiala a cazurilor.

    Reply
    • Anti Mda says:
      October 5, 2021 at 6:18 pm

      Si acum mai vorbesti nemernicule? Macar taci din gura! Datorita unor atotstiutori ca voi am ajuns in situatia asta.

      Reply
      • Asta e says:
        October 5, 2021 at 6:24 pm

        termina cu prostiile, datorita voua am ajuns o tara de rapa si asa vom merge ca le acceptam lor sa inchida si sa faca ce vor cu noi, tu si multi altii nu vedeti realitatea, doar in fata ca si kalu

        Reply
        • KVK says:
          October 5, 2021 at 6:35 pm

          Excelent comentariu! Nu au murit inteligenta si onoarea in Romania, murim cu ei de gat!

          Reply
          • trollisme de retardati says:
            October 5, 2021 at 7:20 pm

            cu ma-ta ar trebui sa mori de gat

          • Mda says:
            October 5, 2021 at 7:45 pm

            Sustin!

      • trollisme de retardati says:
        October 5, 2021 at 7:18 pm

        🤣 Ai pus botul la trollul mimetic care posteaza in numele meu prostane dar tu fiind doar anti Mda fara alte opinii era de asteptat… asta daca nu esti una din multiplele personalitati rezultate din schizofrenie netratata.

        Reply
        • anonim says:
          October 5, 2021 at 7:38 pm

          Mai, multiplicat nebun, mai explica-ne cum e plin de nevaccinati in tare grava in spital din cauza vaccinarii😂. Daca tu esti multiplicat, si esti, nu toata lumea e la fel, scrantitule!

          Reply
        • anonim says:
          October 5, 2021 at 7:43 pm

          Cum posteaza in numele tau, tampitule, ca exact aia ai mai scris si la alte articole? Nu tu ne tot explici cum vaccinarea e de vina ca peste 90 % dintre internatii in stare grava sunt nevaccinati? Repeti ca o moara stricata chestia asta si povestea cu nea Flex Bosch cum ne spunea inca din Cretacic ca vine valul patru. Scrantitule😂

          Reply
          • trollisme de retardati says:
            October 5, 2021 at 8:23 pm

            🤣🤣🤣 acum te si justifici cum postezi in numele meu schizi? Ce nu ai observat e ca eu nu postez ca prima opinie chestia asta, o invoc doar cand trebuie sa raspund la unii care au crezut propaganda jegoasa a carei exponent si mai jegos esti. Mai antreneaza-te.

      • Prenume nume says:
        October 6, 2021 at 10:36 am

        Se pare ca planul lor de divizare a populației da roade, bravo oameni buni!

        Reply
    • Bulă says:
      October 6, 2021 at 1:58 am

      Doamne, ce bine le zici doctore KVK. Am un văr care s-a vaccinat de covid și acum a îmbolnăvit tot satul deși el e plecat de 3 ani din sat. Sataniștii ăștia de la Bigfarma mânuiesc vaccinații prin 5Geu.

      Reply
  2. rahat pe batz says:
    October 5, 2021 at 6:23 pm

    Spor la DOZE sa aveti oamnei buni va doresc 😅😅😅😅😅😅💉💉💉💉💉

    Reply
  3. frast says:
    October 5, 2021 at 8:31 pm

    CIMITIRUL ETERNITATEA, orele 6 – 12, de LUNIN PANA DUMINICA non stop 🛑, fara oprire VACCINARE CU KAIZER CU CE VRETI VOI ca tot acolo ajungeti 😅😅😅💉💉💉⚡⚡

    Reply
  4. klaus says:
    October 5, 2021 at 9:05 pm

    Un sfat pentru cei ce vor sa se vaccineze : cautati pe net informatii despre ,, vaccinurile cu nanaoparticule ,, si apoi hotarati cat vreti sa riscati !

    Reply
    • Leu says:
      October 5, 2021 at 9:32 pm

      Vom ajunge ca computer, o data pe an atualizare, altfel DEAD MAN WALKING

      Reply
    • Viorel says:
      October 5, 2021 at 9:59 pm

      Pe internet gasesti “dovezi” si pentru pamantul plat. Conteaza sa stii de u de sa citesti si ce sa citesti. Nu tot ce e pe net e si adevarat. Senzationalul si articolele care baga frica in tine sunt create de obicei cu scopul de a aduce cat mai mult trafic si bani siteului.

      Reply
  5. Anonim says:
    October 5, 2021 at 9:59 pm

    Asta-i primul update de soft…de la doza 3 in sus o sa fie tor mai bine…

    Reply
  6. Mda says:
    October 6, 2021 at 6:49 am

    Nu mai cadeti in capcana vaccinarii. Tot ce se petrece acum e din cauza vaccinarii. Din fericire avem sub 30 % vaccinati.

    Reply
  7. Dd says:
    October 6, 2021 at 7:29 am

    Apropo de cei vaccinați cu doza a 3-a:
    – cam ce-ar trebui să le doresc…: “La cât (sau Câț 😉) mai multe…?” 🤔

    Dar n-am să fiu “român” , să mă bucur de răul altuia … (desi, după câte observ, vaccinații mustesc de f. multă răutate și venin la adresa celorlalți, dar mă întreb, oare DE CE? Doar ei “s-au pus deja la adăpost, de boală”… Sau nu….?!).

    Reply
  8. nimeni says:
    October 6, 2021 at 2:33 pm

    pt ce sa ne vaccinam a 3 a oara (eu sunt vaccinat cu primele 2 doze), daca vom fi obligati si noi sa purtam masca pe strada ??? prostiti oameni sa se vaccineze pt a scapa de restricti ,dupa care obligati si cei vaccinati sa poatre masca pe strada. INJURATURILE LA ADRESA CELOR CARE FAC ACESTE LEGI SUNT DE PRISOS, de aceea va doresc toate cele……………..bune.

    Reply
  9. 4 Doze says:
    October 6, 2021 at 2:44 pm

    Fiți pe fază pentru doza 4. :))

    Reply
  10. SN says:
    October 6, 2021 at 3:07 pm

    Delicios delirul conspirationist-antivaccinist…dar trist, în același timp 🤷🏻‍♂️

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Echipa Națională de tineret a făcut echipă cu UAV
    3
    Circa zece răniți și patru persoane dispărute după prăbușirea parțială a unei clădiri în Madrid
    4
    Rezultatele extragerilor Loto
    5
    Fără apă caldă, miercuri, în tot Aradul
    6
    Cumperi un apartament nou cu doar 5.800 € + TVA avans!
    7
    Transformă strada Gheorghe Lazăr într-un muzeu al picturilor murale
    8
    Kelemen Hunor: „Până acum nu s-au făcut reforme”
    9
    Polonia și țările baltice ar fi blocat în 2021 un proiect al UE de a discuta cu Putin despre Ucraina, susține Merkel
    10
    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026

    România

    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare” a fost depusă
    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. 1

    România

    Instanța supremă atacă din nou la CCR legea de modificare a pensiilor magistraților
    Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. 1

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă.

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene
    1

    Local

    POLITIC. Cadar cere bani pentru calea ferată

    Advertorial

    Viața profesională după laringectomie: cum te ajută un laringofon să comunici eficient la locul de muncă
    Laringectomia totală este o intervenție majoră care, dincolo de provocările medicale și emoționale, aduce o schimbare radicală în viața de zi cu zi a pacientului. Una dintre cele mai importante provocări după această operație este pierderea vocii naturale - un aspect esențial nu doar în viața personală, ci mai ales în cea profesională.

    Local

    Au început lucrările la canalizarea din Micălaca
    Compania de Apă a început lucrările de reabilitare a canalizării pe strada Păstorului, din municipiu. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.