aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Pistru deschide lista la Senat și Fifor la Cameră

Pistru deschide lista la Senat și Fifor la Cameră

De Andreea Pintea
la 19 October 2020 12:41
13 Comentarii

Pistru deschide lista la Senat și Fifor la Cameră

19 October 2020 12:41
PSD Arad și-a stabilit lista candidaților pentru Parlament. Eusebiu Pistru va deschide lista la Senat, în timp ce președintele PSD Arad, Mihai Fifor, merge la Camera Deputaților.
Scris de Andreea Pintea - PSD Arad și-a stabilit lista candidaților pentru Parlament. Eusebiu Pistru va deschide lista la Senat, în timp ce președintele PSD Arad, Mihai Fifor, merge la Camera Deputaților.

Trimite articolul

X

ARAD. Candidații PSD Arad pentru alegerile parlamentare au fost desemnați în cadrul Comitetului Executiv Județean. PSD Arad a decis să facă o rocadă între candidați, așa că președintele social-democraților arădeni, Mihai Fifor va candida pentru un mandat la Camera Deputaților – în prezent Fifor fiind senator de Arad. Lista senatorilor îl are pe prima poziție pe actualul deputat Eusebiu Pistru. Potrivit unui comunicat transmis de PSD Arad, etapa următoare presupune validarea de către Comitetul Executiv Național al Partidului Social Democrat a candidaților pentru Parlamentul României, care vor reprezenta Aradul.

Iată lista tuturor candidaților: Senat – Eusebiu Pistru, Dan Pocrișer, Ruben Budău, George Pribac, Adela Popescu. Camera Deputaților – Mihai Fifor, Florin Tripa, Ilie Cheșa, Dana Stăniș, Samuel Dragoș, Sebastian Bălțat, Adrian Antoche, Alexandru Molnar, Alexandru Bocea.

Trimite articolul

X
Taguri:
Camera ,
candidati ,
desemnati ,
Eusebiu Pistru ,
lista candidați ,
Mihai Fifor ,
parlament ,
PSD Arad ,
senat
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. H. says:
    October 19, 2020 at 1:02 pm

    Dar de ce domnul Calimente nu a fost primit ? Ar fii adus o pleiadă de voturi

    Reply
  2. PSD ist says:
    October 19, 2020 at 1:30 pm

    Posturile pur și sim

    Reply
  3. ARADEANUL says:
    October 19, 2020 at 1:46 pm

    Voi vota omul, care ma ajutat la greu în rest nu ma interesează lista! Respect doctore!

    Reply
  4. roman says:
    October 19, 2020 at 3:14 pm

    de ce nu e si la parlament ca la presedintie adica maxim 2 mandate si procentul minim sa fie 10% Si cu asta basta ca unii si-au facut o meserie din a fi parlamentar se pare.

    Reply
  5. Gheorghe says:
    October 19, 2020 at 3:22 pm

    Lolec si Bolec

    Reply
  6. PSD ist cu state vechi says:
    October 19, 2020 at 3:45 pm

    CU ASA CANDIDATI ASA REZULTATE!!! ADICA 10%!!! OAMENI FARA COLOANA VERTEBRALA!

    Reply
  7. Helmut says:
    October 19, 2020 at 4:42 pm

    Gemenii succesului și a bunului simț. Nu mă așteptam de la PSD sa vina cu asemenea personalități .

    Reply
    • fifor says:
      October 19, 2020 at 6:01 pm

      fifor mare personalitate a fost caratoru gentii celei mai proaste si agramate femeie presedinte a psd si prim ministru

      PS: care este aria cercului?

      Reply
    • fifor says:
      October 19, 2020 at 6:02 pm

      ai stofa de ex-securist. mai compui ode psdiste cand vin muzele?

      Reply
  8. Florin Tripa says:
    October 19, 2020 at 11:05 pm

    Florin Tripa este urmarit penal in dosarul Mita de la vama.
    nu mai exista nici un om nou in PSD sa spele imaginea de talhari si corupti?

    Reply
  9. mig29 says:
    October 20, 2020 at 8:48 am

    Darrrrrrr tovarasul Pistru ce cauta la PSD????? Nu a fost cu Falca, apoi cu Tariceanu, apoi cu ……??? Ce caractere pe scena politica !!!!! Si noi votam si tot votam si tot votam ……….!!!

    Reply
  10. Ardelean Ioan says:
    October 20, 2020 at 12:27 pm

    Deputatul Eusebiu Manea Pistru și-a oficializat marți, în Parlament, transferul la PSD, a cincea formațiune prin care trece în ultimii patru ani.

    Fost membru PDL până în 2015, când partidul a fost absorbit de PNL, Pistru a intrat în Parlament la alegerile din 2016 pe listele liberalilor.

    După numai un an mai târziu însă, în decembrie 2017, Eusebiu Pistru a plecat din PNL pentru a se înscrie în ALDE, partid în care a stat până în septembrie 2019.

    De la ALDE, Pistru s-a transferat la Pro România, partidul care a aspirat peste 20 de traseiști în Parlament. După numai o lună însă, el a părăsit formațiunea condusă de Victor Ponta pentru a se reîntoarce în partidul lui Tăriceanu.

    După alte patru luni, în februarie 2020, Eusebiu Pistru s-a afiliat PMP, iar în iunie s-a înscris în PSD, al cincilea partid în mai puțin de patru ani. Marți, a fost anunțat și oficial în plenul Camerei Deputaților transferul său în tabăra social-democrată. (g4media 1sept 2020)

    Reply
  11. Ardelean Ioan says:
    October 20, 2020 at 12:29 pm

    Conform logicii PSD-iste poate să fie ministrul Economiei, așa că domnul Fifor este uns de Dragnea și televiziunile PSD ministru în iunie 2017. Apoi devine ministru la MAI și, pentru o perioadă, scurtă prim-ministru.

    Tânărul Mihai Fifor este evident, genial, căci imediat ce termină facultatea devine cercetător științific principal la Institutul Academiei Române, specializat în conservarea și promovarea culturii. Asta în timp ce își face și masteratul tot la filologie, că așa îi lovește norocul pe unii. Între 1998 și 2002, se plimbă la greu pe bani publici sau banii dușmanului Soros pe la 7 cursuri organizate de 5 universități și 2 ministere la Budapesta, Varșovia, Amsterdam, Turku, Slovenia și Milano. Minte că face un masterat în antropologie în Finlanda (vezi în poze), pe baza căruia își face și doctoratul și, din 2003, filologul cu doctorat pe antropologie predă, desigur, logic, Managementul riscului și Management Organizațional la Facultatea de Litere din Craiova.

    Probabil și el, ca mulți alți politicieni despre care am mai scris, are darul de a călători în timp, căci abia în 2007 face un masterat în Managementul Afacerii Publice la SNSPA care ar putea, și așa chinuind grav logica, justifica cursurile pe care le preda din 2003.

    Din 2005, devine manager general al Muzeului Olteniei în Craiova, unde este lovit brusc de un interes nemărginit pentru Securitate. În ianuarie 2009 managerul general al Muzeului Olteniei cu studii în filologie și antropologie devine brusc secretar de stat la MAI.

    Se califică rapid la locul de muncă și face cursurile Academiei de Poliție și de acum celebrul curs al domnului Oprea de „Securitate și Bună Guvernare” de la Colegiul Național de Apărare. Aparent, degeaba, căci este dat afară după 9 luni. Totuși, pasiunea nu se stinge, așa că revine peste doi ani secretar de stat la MAI pentru încă 6 luni, timp în care muncește din greu la campania lui în Dolj și ajunge senator și, logic pentru calificările lui și bancul în care trăim, președinte al Comisiei pentru Transporturi și Energie.

    Din cele peste 170 de declarații de avere ale deputaților noștri am concluzionat că cea mai mare probabilitate ca o doamnă să lucreze într-o poziție la stat plătită cu peste 2.000 de euro pe lună este ca soțul domniei sale să fie deputat. Este desigur și cazul domnului Fifor.

    Singurele publicații științifice pe care le-am găsit scrise de domnul Fifor sunt despre ceremoniale funerare. Scrise îngrozitor de prost, dar nu contează, omul este doctor. Domnul Fifor și-a ratat cariera, ar fi fost un cioclu magnific. Nativ, fără nicio calificare în domeniu, a reușit să îngroape definitiv speranța că bunul-simț, decența, meritocrația și coloana vertebrală au ceva de a face cu PSD-ul.

    Reply
  12. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Amendă pentru lemn fără acte
    3
    Rutiera, acțiune pe baza unui plan național
    4
    Rock la Mureș revine, în iulie
    5
    Incendiu la o casă, pe strada Clopotului. Trei persoane au făcut atac de panică
    6
    Credit vechi de 17 ani, prelungit și girat cu depourile
    7
    Solidaritate pentru victimele violenței domestice, la Balul Primăverii
    8
    Iran: Adunarea Experților l-a desemnat pe noul lider suprem; numele său nu a fost anunțat (membri)
    9
    Șase școli vizitate de polițiștii arădeni
    10
    Leul s-a apreciat, joi, în raport cu euro și dolarul american

    România

    Leul s-a apreciat, joi, în raport cu euro și dolarul american
    Moneda națională s-a apreciat, joi, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2661 lei, în scădere cu 0,27 bani (-0,05%) față de cotația precedentă, de 5,2688 lei.

    ARADON Sport local

    Cupa Zarandului a ajuns la Gurahonţ

    România

    Chirițoiu: Planul actual de restructurare este ultima șansă pentru TAROM. Legal nu mai putem să le dăm bani
    Planul de restructurare al TAROM, ce include și un ajutor de stat, este ultima șansă pentru companie, pentru că legal nu mai putem să le dăm bani, a declarat, joi, pentru AGERPRES, președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu.

    Local

    Miturile comunismului, demontate în fața elevilor
    Un program inedit lansat de Complexul Muzeal Arad încearcă să le arate elevilor arădeni adevărata față a comunismului, încercând să contracareze dezinformarea din mediul online. 1

    România

    Suciu (BNR): În perioada următoare probabil vom asista la variații ale cursului, în ambele direcții
    Cursul de schimb leu-euro ar putea înregistra variații în ambele direcții în perioada următoare, iar tensiunile pot continua până când vom avea răspunsuri clare în ceea ce privește stabilitatea politică și financiară a României, a declarat joi purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, Dan Suciu. 1

    România

    Gabriel Andronache (PNL): Ilie Bolojan poate fi desemnat din nou prim-ministru
    Liderul deputaților PNL, Gabriel Andronache, a explicat, joi, că Ilie Bolojan poate fi desemnat din nou premier, deoarece o decizie a Curții Constituționale din 2020 nu interzice acest lucru.

    România

    Două aeronave F-16 au decolat de la Fetești după ce radarele au detectat pătrunderea unei drone la granița cu Ucraina
    Două aeronave F-16 din serviciul de luptă Poliție Aeriană au decolat, în dimineața zilei de joi, de la Baza 86 Aeriană de la Fetești după ce radarele de la sol au detectat pătrunderea unei drone, pentru scurt timp, în spațiul aerian național, în zona Chilia, a informat Ministerul Apărării Naționale. 1

    ARADON Sport local

    Se apropie startul în Crosul Cetăţii, ediţia 7

    ARADON Sport local

    Atacă medalii la CN Şcolar de înot
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.