aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Restricțiile cu Ungaria: în ce condiții se poate tranzita și ce trebuie să știe cei din zona de frontieră

Restricțiile cu Ungaria: în ce condiții se poate tranzita și ce trebuie să știe cei din zona de frontieră

De Andreea Pintea
la 13 July 2020 14:23
21 Comentarii

Restricțiile cu Ungaria: în ce condiții se poate tranzita și ce trebuie să știe cei din zona de frontieră

13 July 2020 14:23
MAE: Precizări de presă privind modificarea condițiilor de intrare pe teritoriul Ungariei în contextul pandemiei de COVID-19.
Scris de Andreea Pintea - MAE: Precizări de presă privind modificarea condițiilor de intrare pe teritoriul Ungariei în contextul pandemiei de COVID-19.

Trimite articolul

X

BUCUREȘTI. Ministerul Afacerilor Externe precizează că autoritățile ungare au anunţat noile măsuri privind condițiile de intrare pe teritoriul Ungariei, măsuri care vor intra în vigoare miercuri, 15 iulie 2020, de la ora 00.00.

Condițiile de intrare vizează clasificarea statelor de proveniență a persoanelor care doresc să intre în Ungaria pe trei categorii: zona verde – fără restricții, zona galbenă – cu restricții şi zona roșie – nu este permisă intrarea.

Astfel, conform informațiilor comunicate public de către autoritățile ungare, România a fost inclusă pe lista statelor galbene. În consecință, cetățenilor care intră în Ungaria din România le sunt aplicabile următoarele dispoziții:

* la intrarea în Ungaria vor fi supuși examinării medicale, iar în cazul în care prezintă simptome specifice infectării cu COVID-19, nu li se va permite accesul în Ungaria;

* în situaţia în care nu prezintă simptome, aceștia vor fi obligați să intre în carantină pe teritoriul Ungariei pentru o perioadă de 14 zile (instituţionalizată sau prin izolare la domiciliu), fiind luaţi în evidenţele autorităților sanitare ungare.

Cu toate acestea, intrarea pe teritoriul Ungariei va fi permisă, fără impunerea măsurii carantinei sau autoizolării, cetățenilor care vin din România și care prezintă la punctul de frontieră două teste moleculare negative pentru infecția cu SARS-CoV-2 efectuate în ultimele cinci zile. Cele două teste trebuie efectuate la o diferență de 48 de ore unul de celălalt, iar certificatele trebuie să fie emise în limba maghiară sau engleză.

Nu se aplică în zonele de graniță

Totodată, MAE precizează că autoritățile ungare pot permite accesul, pentru o perioadă de maximum 24 ore, pentru cetățenii anumitor state vecine cu Ungaria, pe o rază de maximum 30 de kilometri de la frontieră.

Lucrătorii sezonieri din România pot, de asemenea, intra pe teritoriul Ungariei, cu condiția ca angajatorul ungar să transmită poliției ungare un formular electronic cu datele de identificare ale acestora. Punctele de trecere a frontierei în acest scop vor fi stabilite de conducerea poliției ungare.

Reglementarea tranzitului

Cu privire la tranzit, autoritățile ungare au precizat că acesta este permis, în următoarele condiții: durata tranzitului să nu depășească 24 de ore; persoanele nu prezintă simptome specifice infecției cu COVID-19, pot demonstra scopul călătoriei, respectiv dreptul de intrare în țara de destinație, eventual de tranzit.

Tranzitul se va efectua doar pe traseele desemnate şi publicate pe pagina web a poliţiei ungare, fiind indicate în mod explicit locurile de oprire/odihnă.

Ministerul Afacerilor Externe reamintește că cetățenii români pot solicita asistență consulară la numărul de telefon al Ambasadei României la Budapesta: 0036 13 847 689, al Consulatului General al României la Szeged: 0036 62 424 431 sau al Consulatului General al României la Gyula: 0036 66 464 579, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center, în regim de permanență. De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu un caracter de urgență, au la dispoziție telefonul de urgență al misiunii diplomatice 0036 30 535 69 12 sau ale oficiilor consulare: 0036 30 6777 980 – Consulatul General al României la Szeged și 0036 30 6357181 – Consulatul General al României la Gyula. Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginilor de internet: http://www.mae.ro/node/51934 , http://budapesta.mae.ro, http://szeged.mae.ro, http://gyula.mae.ro și http://www.mae.ro/.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
COVID ,
restrictii ,
romani ,
romania ,
ungaria
21 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Croco says:
    July 13, 2020 at 2:46 pm

    Rumunii iresponsabili si cu nasul pe sus au distrus vacantele miilor de romani care au vrut sa mearga in Grecia, Croatia,Muntenegru ,etc.
    Asta inseamna sa fii buricul Europei …aaa mai nou ciumatii Europei. Mergeti in concediu pe plajele insorite de pe Mures si Dunare ! Poate e mai bine asa , oricum bani nu prea sunt pt ca economia duduie in minus de cateva luni , iar industria locala mai ales cea din zonele industriale a intrat in moarte clinica. Scapa cine poate !… de virus

    Reply
    • Joseph Porta says:
      July 13, 2020 at 5:08 pm

      Ca rumunu nu-i niciunul dar nici altul nu vrei…

      Reply
      • dobar says:
        July 14, 2020 at 1:25 pm

        Si cum mai merge retardu diasporhean in sclavie la sparanghel ?

        Reply
        • Viktor Orbán says:
          July 14, 2020 at 2:43 pm

          Pe la ucrainieni, că și-așa nu ii suportați pe unguri.

          Reply
  2. Cerberus says:
    July 13, 2020 at 6:24 pm

    Băgați rapid o horă să sarbatoriti izolarea țării !

    Reply
    • grant says:
      July 14, 2020 at 1:26 pm

      Ciuca bataii de joc in mizeria asta de uie suntem…

      Reply
  3. Talibanu says:
    July 13, 2020 at 7:14 pm

    Cică 2 teste pai alea costa aproape 500 de lei plus tradusul foarte cretini și ăștia jur

    Reply
    • conservator says:
      July 13, 2020 at 10:00 pm

      Simplu… Stai acasa… este mai sigur pentru tine…

      Reply
      • Talibanu says:
        July 14, 2020 at 8:25 am

        3 luni am stat acasă, cât sa mai stau

        Reply
        • Andy says:
          July 14, 2020 at 9:35 pm

          Dupa nume ar trebui sa mergi in Afganistan daca te-ai saturat sa stai acasa!

          Reply
    • Satan 666 says:
      July 14, 2020 at 4:24 pm

      Ei sunt cretini ca se feresc de boala? Nu tu rumunule ca incingi o hora la fiecare erectie?

      Reply
      • Puii says:
        July 14, 2020 at 8:51 pm

        Tu satana Ești cel mai mare bou ce are acces la internet

        Reply
  4. Leo says:
    July 13, 2020 at 7:43 pm

    Puricele tușește :ungurii își cam fac de cap. Iar romînii uită că se putem întoarce în România și prin Jimbolia, Calafat sau Giurgiu. Simplu : din Europa pînă la Graz, de acolo la dreapta, prin Beograd ( vai ce oraș frumos). către acasă Așa că ungurii poate să …

    Reply
    • MsDos says:
      July 14, 2020 at 12:04 pm

      Ne-am adunat toata scara ca sa descifram oare ce plm ai scris tu acolo…

      Reply
    • Satan 666 says:
      July 14, 2020 at 4:25 pm

      mergi tata pe aratura…ai de steaua ta!

      Reply
    • Aslan says:
      July 14, 2020 at 5:29 pm

      Așa bravo Leo!! Du-te prin Japonia în Germania.

      Reply
  5. Nealcosu says:
    July 13, 2020 at 8:02 pm

    Mandru ca nu’s ruman…. da tat! Zivela Jugoslavija! Da nici mai breaz! Mai merem la cei doi vecini buni ….Marea Neagra si Sirbia!

    Reply
    • Milos says:
      July 13, 2020 at 10:32 pm

      Măi omule. Se vede de la o poștă că ești tare prost și incult. Să știi că Serbia taeste băgată in @#$& până la urechi, cu 250 – 375 de cazuri pe zi la doar șase milioane de locuitori, adica ca și cum ar fi 750 – 1100 de cazuri pe zi la noi. Jako si retardiran, brate!

      Reply
  6. Baron says:
    July 14, 2020 at 1:02 am

    Inteleg total aceste restrictii,pe care noi romanii,le-am tratat superficial….Buluc,navala….Dar in paralel,ma intreb,ca daca as avea rezervari turistice la Balaton(nu am anul acesta,dar intreb retoric),tot in carntina si izolare intru pe teritoriu maghiar?Eheeee…
    Am programare la medic neurolog,Szeghed,cu RMN(pe bune)…Stau in izolare 2 saptamani?Hai…mai…..Dar in Romania se intra la fel,nu-i asa?????

    Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      July 14, 2020 at 5:16 am

      Raspuns concret pt Ungaria: DA, din pacate poti sa vrei sa mergi la orice medic sa te caute si laparoscopic in dos ca tot in carantina intri daca asa a decis guvernul lor indiferent ce programare aveai. Cu Romania habar nu am ca e haos… iti doresc sincer multa sanatate

      Reply
  7. Flory says:
    July 15, 2020 at 10:45 am

    Suntem ciumatii Europei din cauza numerelor false pe care le anunță de 15 ori pe zi.Ce alte tari da atatea amănunte la fiecare stire din zi?

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    Alertă privind posibila prezență a unei drone în zona de câmpie a județului Buzău
    2
    Silvestru Rafiroiu, sub „lupa” Asociației Turism Alternativ
    3
    Un motan „sechestrat” de vecini și nicio soluție pentru a-l recupera
    4
    POLITIC. Adrian Wiener (USR Arad): „România are nevoie de reforme autentice”
    5
    DNSC: Conectarea la rețele Wi-Fi gratuite din aeroporturi, hoteluri, cafenele poate expune datele personale
    6
    Proiect imobiliar dezvoltat de Astra Vagoane Călători, în zona străzilor I.R.Șirianu și Kogălniceanu
    7
    Alerte Cod galben de intensificări ale vântului și averse torențiale în Arad, luni
    8
    Sesiune extraordinară parlamentară pentru proiectele necesare PNRR
    9
    MApN: De la începutul războiului din Ucraina - 33 de cazuri de pătrunderi de drone rusești în spațiul aerian național
    10
    Nou incident în Marea Neagră. O navă sub pavilion Liberia a suferit o avarie, posibil provocată de o dronă

    Local

    Un motan „sechestrat” de vecini și nicio soluție pentru a-l recupera
    O tânără din Arad a trecut duminică printr-o situație mai puțin obișnuită, după ce pisicul ei a ieșit din casă și a ajuns la o vecină care a refuzat să i-l înapoieze. Au venit polițiștii, a depus plângere, însă Berlioz s-a întors acasă abia după câteva ore, când femeia a decis să-i dea drumul.

    ARADON Sport local

    Avem campioni naţionali la kaiac
    Un echipaj de la CSŞ Gloria şi un altul de la CS Municipal au fost dublu medaliaţi cu aur.

    România

    CNA va solicita TikTok eliminarea a 90 de videoclipuri referitoare la subiectul „Ambulanța Neagră”
    Consiliul Național al Audiovizualului a decis, marți, să solicite platformei TikTok eliminarea a 90 de videoclipuri referitoare la subiectul „Ambulanța Neagră” sau „Salvarea Neagră”.

    România

    Aplicația e-Terra a fost repornită etapizat
    Aplicația e-Terra a fost repornită etapizat, începând de marți, pentru personalul ANCPI, al oficiilor de cadastru și publicitate imobiliară (OCPI), precum și pentru notarii publici, informează Guvernul printr-un comunicat pe presă transmis AGERPRES.

    ARADON Sport local

    Un israelian a câştigat Arad Open Grand Prix
    Arădeanul Filip Magold (Şah Club Vados) a încheiat pe un onorant loc doi.

    România

    Chisăliță: Dacă se va scoate Unitatea 2 din funcțiune, în mod normal consumatorii casnici nu ar trebui să aibă de suferit
    Consumatorii casnici nu ar trebui să fie afectați, în cazul în care Reactorul 2 ar fi scos din funcțiune, a declarat, pentru AGERPRES, președintele Asociației Energia Inteligentă, Dumitru Chisăliță.

    România

    Nuclearelectrica: În acest moment există posibilitatea opririi controlate a Unității 2 de la Cernavodă, în dimineața zilei de 13 august
    Unitatea 2 a centralei nuclearoelectrice de la Cernavodă ar putea fi oprită controlat joi dimineața, din cauza scăderii nivelului fluviului Dunărea, a anunțat Nuclearelectrica printr-un raport transmis Bursei de Valori București. 1

    Local

    Attila Cseke ar vrea o nouă coaliție mare
    Ministrul Dezvoltării a precizat că, din punctul lui de vedere, doar o coaliție mare ar putea împiedica accesul extremei la guvernare. 1

    Local

    Se caută procurori-șefi pentru cinci parchete din Arad
    Cinci parchete sunt conduse interimar, în județul Arad, iar CSM anunță lansarea concursurilor pentru ocuparea acestor funcții de conducere.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.