aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
S-a inaugurat Oncologia

S-a inaugurat Oncologia

la 25 February 2010 16:44
25 February 2010 16:44
ARAD - Graţie unei investiţii de un milion de lei, secţia funcţionează acum în clădirea care găzduieşte şi <strong>Dermatologia</strong>.
Scris de IM:JURNAL_ARADEAN - ARAD - Graţie unei investiţii de un milion de lei, secţia funcţionează acum în clădirea care găzduieşte şi <strong>Dermatologia</strong>.

Trimite articolul

X

Spitalul Clinic MunicipalArad a inaugurat, ieri, secţiile Dermatologie şi Oncologie. Investiţia se ridică la un milion de lei noi, banii fiind obţinuţi de la Bucureşti, cu largul concurs al parlamentarilor arădeni.

„Sunt secţii de mare importanţă pentru noi care vor oferi bolnavilor condiţii destul de bune, aproape la standarde europene. Mai urmează dotarea cu aparatură, care va veni prin proiectele pe care le derulăm împreună cu Facultatea de Medicină a UVVG, împreună cu Primăria şi împreună cu spitalele cu care suntem înfrăţiţi – Mako şi Szeged” – a subliniat dr. Teodora Olariu, managerul Spitalului Municipal.

Secţia Dermatologie funcţionează la etajul clădirii şi are 25 de paturi. Cele 45 de paturi ale Oncologiei sunt repartizate pe două aripi, la parter. „În stânga va funcţiona în special sectorul ambulator – cu spitalul de zi (cinci paturi plus fotolii speciale), biroul de primire bolnavi şi două saloane pentru internare continuă. În aripa dreaptă sunt majoritatea saloanelor pentru internarea continuă” – a explicat dr. Szekely Orban Csaba, medic primar oncolog, şeful Secţiei Oncologie clinică.

Lunar, aici se internează 500 de bolnavi. Personalul e insuficient: cinci medici oncologi primari (chimioterapeuţi) şi 13 asistente medicale care lucrează în trei ture. „Ne-ar mai trebui cel puţin încă doi medici şi cinci asistente ca să fie bine” – a apreciat dr. Szekely.

Peste 13.000 de bolnavi din judeţul Arad se află în evidenţă oncologică, numărul lor crescând de la an la an. Din păcate, mulţi dintre ei sunt tineri. Ca incidenţă, cancerul pulmonar este pe primul loc, urmat de cancerele colo-rectale şi cancerul mamar. Din păcate, în paralel cu incidenţa, creşte şi mortalitatea. La nivel local, cancerul ocupă locul doi (după afecţiunile cardiovasculare), din punct de vedere al morbidităţii. Ca şi prevalenţă a cazurilor de cancer, Aradul se află între primele cinci judeţe ale ţării.

LAUDE DE LA PRIMAR

„Pentru noi e important că am făcut o nouă investiţie în sistemul de sănătate. Acum câteva zile, când s-a aflat în vizită la Arad, ministrul Sănătăţii a apreciat investiţiile municipalităţii în spital, spunându-ne că şi-a creat o imagine despre cum trebuie să arate un spital municipal şi ce înseamnă un parteneriat între administraţia publică locală şi sistemul de sănătate. Vom continua procesul de modernizare a Spitalului Municipal, pentru că ne interesează ca nivelul acestui spital să crească zi de zi. Mulţumesc parlamentarilor care ne-au susţinut şi mulţumesc managerilor de aici, care sunt sufletişti şi au ştiut să prezinte lucrurile cum trebuie, să facă la timp proiectele şi să obţină bani” – a punctat primarul Gheorghe Falcă, cu ocazia inaugurării de ieri.

CADOU MARCA UVVG

Rectorul Aurel Ardelean i-a dăruit dr. Szekely un tratat de „Imunogenetică şi oncogenetică” şi a reiterat intenţia universităţii de a deschide un Centru de microscopie electronică în care să funcţioneze un Compartiment de cercetări oncologice.

 JA-D.D.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
cancer ,
inaugurare ,
Oncologia ,
spital
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    3,5 milioane pentru proiectele ONG-urilor din Arad
    3
    A demisionat și secretarul de stat Roxana Momeu
    4
    Rezultatele extragerilor Loto
    5
    A început sezonul căpușelor: 19 persoane au ajuns la Urgențe, în ultima lună
    6
    Apă „otrăvită” în mai multe fântâni publice din județ: concentrații mari de arsen și contaminări bacteriologice
    7
    Puncte pentru bonusuri, la UTA
    8
    Încă un pas spre promovare
    9
    Foto. Mobilizare uriașă pe autostradă
    10
    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale

    Local

    Foto. Vizita oficială a Ambasadorului României în Ungaria la Arad
    Timp de două zile delegația din țara vecină a avut întrevederi cu reprezentanți ai administrației locale și județene, dar și cu mediul de afaceri.

    Local

    Circulația automarfarelor pe teritoriul Ungariei, program modificat pe fondul temperaturilor extreme
    Temperaturile extreme au determinat autoritățile maghiare să modifice circulația autovehiculelor de transport marfă cu o masă totală de peste 7,5 tone pe teritoriul Ungariei, la sfârșitul acestei săptămâni.

    România

    Liderii PSD, PNL, USR, UDMR și Grupului parlamentar al minorităților naționale, chemați vineri la Cotroceni
    Președintele Nicușor Dan se întâlnește vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cu cel al Grupului parlamentar al minorităților naționale.

    România

    Siegfried Mureșan: Dorința noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent
    Vicepreședintele PNL, europarlamentarul Siegfried Mureșan, a declarat vineri, după ce a fost propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, că obiectivul este formarea unui guvern competent, coerent și 'realmente pro-european prin acțiune, nu doar prin declarații'. El a subliniat că desemnarea premierului aparține președintelui României. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.