În baza legii administraţiei publice, Silvana Lupu vrea să introducă în şedinţele Consiliului Judeţean Arad (CJA) aprobarea prin vot a proceselor verbale încheiate cu ocazia şedinţei anterioare. Vorbind la obiect, în şedinţa CJA din luna iunie vor fi aprobate procesul verbal şi stenograma aferente şedinţei din luna mai. Practic, odată cu adoptarea celor două documente, discuţiile care au avut loc cu o lună înainte vor fi aprobate prin vot de către consilieri. Deşi nu este obligatorie, această măsură a fost solicitată de secretarul judeţului şi se pare că va deveni o practică obişnuită la fiecare şedinţă a CJA.
Se schimbă regulile în Consiliul Judeţean Arad
Odată cu instalarea deplină a Silvanei Lupu în funcţia de secretar al judeţului, se pare că unele reguli se vor schimba. În fapt, vor fi adaptate.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
În culori deosebite de roșu, roz, violet şi verde, a fost vizibilă în noaptea de luni spre marți în județul Arad.
ARADON Sport local
Primul cantonament în stațiune a aparținut grupelor 2013-2015. La Hotel Parc au avut de toate.
Local
Pentru că există un singur aparat, iar unele scanări durează chiar și 80 de minute, timpii de așteptare pot fi destul de mari, având în vedere că există și o prioritizare a pacienților, în funcție de urgențe.
Local
Temperaturile scăzute din ultima perioadă au determinat conducerea DAS să le permită oamenilor străzii să rămână în adăpostul de noapte și pe timp de zi.
Citiți principiile noastre de moderare aici!