aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
VIDEO. Timișorean internat cu forța la psihiatrie după ce l-a amenințat pe Arafat că îl lovește cu toporul și ranga

VIDEO. Timișorean internat cu forța la psihiatrie după ce l-a amenințat pe Arafat că îl lovește cu toporul și ranga

la 27 March 2021 09:59
3 Comentarii

VIDEO. Timișorean internat cu forța la psihiatrie după ce l-a amenințat pe Arafat că îl lovește cu toporul și ranga

Sursa foto: Facebook
27 March 2021 09:59
Anchetă a procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara într-un dosar de ultraj. Oamenii legii au obținut internarea forțată a unui timișorean care l-a amenințat pe secretarul de stat Raed Arafat cu acte de violență. Individul este unul dintre protestatarii împotriva carantinei și a purtării măștii de protecție.
Anchetă a procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara într-un dosar de ultraj. Oamenii legii au obținut internarea forțată a unui timișorean care l-a amenințat pe secretarul de stat Raed Arafat cu acte de violență. Individul este unul dintre protestatarii împotriva carantinei și a purtării măștii de protecție.

Trimite articolul

X

Potrivit TION.RO, timișoreanul Daniel Gașpar, spun procurorii, l-a amenințat cu acte de violență, într-un live pe Facebook, pe secretarul de stat Raed Arafat. Totul s-a petrecut în 10 martie, pe drumul dintre Săcălaz și Sânmihaiul Român, în jurul prânzului.

Gașpar i-a cerut demisia lui Raed Arafat și a amenințat că în cazul în care acesta nu va da curs solicitării, îl va lovi cu un topor, un ciocan și o rangă.

„În fapt s-a reținut suspiciunea rezonabilă că în data de 10.03.2021, în jurul orelor 12:00, aflându-se pe marginea drumului judeţean ce face legătura între localitatea Săcălaz şi Sânmihaiul Român, jud. Timiş, cu ocazia unei transmisiuni video pe rețeaua Facebook, suspectul l-a amenințat cu acte de violență pe un secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, în sensul că îl va lovi cu un topor, cu un ciocan și cu o rangă, aceste acte având legătură cu activitatea profesională a persoanei vătămate”, transmit procurorii de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Timișoara.

Timișoreanul a fost supus, în 19 martie, unei expertize psihiatrice, iar cei de la IML Timișoara au concluzionat că „persoana expertizată a avut discernământul abolit, raportat la fapta cercetată și s-a recomandat aplicarea re urgență a măsurii de siguranță prev. de art. 110 Cp (internarea medicală), având în vedere potențialul agresiv și modificările halucinator-delirante prezentate de suspect”, mai spun procurorii.

În baza raportului, procurorul de caz a decis să solicite unui judecător internarea medicală provizorie, iar Daniel Gașpar a fost dus la psihiatrie.

„Având în vedere aspectele evidențiate în cuprinsul raportului de expertiză medico-legală, la aceeași dată procurorul a formulat propunere către judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Timișoara, conform art. 247, 248 Cpp rap. la art. 110 Cp, de luarea a măsurii de siguranță a internării medicale provizorii, până la însănătoșire sau până la obținerea unei ameliorări care să înlăture starea de pericol.

Prin încheierea penală nr. 26/24.03.2021 dispusă în dosarul nr. 7718/325/2021 al Judecătoriei Timișoara a fost admisă propunerea parchetului, iar față de suspect s-a dispus internarea medicală provizorie într-o unitate specializată de asistență medicală, până la însănătoșire sau până la ameliorarea care înlătură starea de pericol ce a determinat luarea măsurii. Împotriva încheierii se poate formula contestație în termen de 5 zile de la pronunțare”, transmit procurorii timișoreni.

Reprezentanții parchetului explică și că „măsura de siguranță a internării medicale are drept scop înlăturarea unei stări de pericol și preîntâmpinarea săvârșirii faptelor prevăzute de legea penală. Aceasta poate fi dispusă față de făptuitorul care este bolnav psihic, consumator cronic de substanțe psihoactive sau care suferă de o boală infecto-contagioasă și prezintă pericol pentru societate, până la însănătoșire sau până la obținerea unei ameliorări care să înlăture starea de pericol, iar internarea se realizează într-o unitate sanitară de specialitate. De asemenea, conform art. 247 Cpp și următoarele, judecătorul de drepturi și libertăți poate dispune în cursul urmăririi penale internarea medicală provizorie a suspectului sau inculpatului care este bolnav mintal ori consumator cronic de substanțe psihoactive, dacă luarea măsurii este necesară pentru înlăturarea unui pericol concret și actual pentru siguranța publică. Această măsură constă în internarea medicală nevoluntară a suspectului sau inculpatului într-o unitate specializată de asistență medicală, până la însănătoșire sau până la ameliorarea care înlătură stare de pericol ce a determinat luarea măsurii”.

Daniel Gașpar este unul dintre participanții la protestele organizate la Timișoara la începutul lunii martie. Aproximativ 100 de persoane au ieșit atunci în stradă pentru a protesta împotriva măsurilor de carantinare a Timișoarei și a localităților periurbane, dar și împotriva purtării măștii de protecție.

Cei mai mulți dintre manifestanți nu au purtat măști și au scandat „Azi în Timișoara, mâine în toată țara!” sau „Timișoara, trezește-te!”. De asemenea, au afișat steaguri tricolore, dar și cu pancarte pe care scria „Nu sunt proprietatea Guvernului!”, „Stop vaccinării obligatorie”, „Ateu pandemie” sau „Dictatura medicală e tot dictatură”.

SURSA: TION.RO

Trimite articolul

X
Taguri:
COVID ,
internat ,
proteste ,
psihiatrie ,
timisoara ,
timisorean
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Daci says:
    March 27, 2021 at 10:08 am

    Aha,deci pe stil stalinist….nu esti de acord cu stapanirea te baga la nebuni…urmeaza lagare pentru cei ce nu cred in covrig si pentru cei ce inca mai gandesc….restul oilor cu masca la munca si acasa…

    Reply
  2. Gelu says:
    March 27, 2021 at 5:25 pm

    Bată-vă Dumnezo cu psihiatria voastră de nenorociți!

    Reply
    • Gelu says:
      March 28, 2021 at 12:17 am

      Nu am vrut să jignesc organele legii sau funcționarii de la psihiatrie în mesajul de mai sus. Vă rog să-mi scuzați limbajul. Vă rog să nu vă mai certați între voi dragi români. Suntem neamuri. Cu iubire și bienveillance trebuie să ne organizăm cu toții să fim fericiți. Să fim o familie frumoasă la Arad. Să fim un exemplu pentru ceilalți. Cu stimă și respect

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Minge pictată pentru „borna 515”
    2
    O armă și mai multe articole contrafăcute, descoperite de polițiști
    3
    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    4
    Nu au respectat restricțiile de circulație 
    5
    Restricțiile rămân în vigoare, pe șosele
    6
    Cod roșu de caniculă în Arad și alte șase județe. Cod portocaliu în trei sferturi din țară, până vineri dimineața
    7
    Report de peste 9,34 milioane de euro la Loto 6/49
    8
    ÎCCJ dispune începerea judecății pe fond în dosarul Georgescu - gruparea Potra
    9
    Strategia națională privind biodiversitatea, adoptată în forma Camerei Deputaților. Proiectul merge la promulgare
    10
    Mihai Pașca face apel la instituții, autorități, firme și cetățeni să reducă consumul de energie

    UT Arad

    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.

    Mapamond

    SUA: Construcția imensei săli de bal de la Casa Albă, blocată de o curte de apel federală
    O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.

    România

    Proiectul privind aprobarea metodelor de intervenție pentru prevenirea atacurilor exemplarelor de urs brun - trimis la reexaminare
    Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.

    ARADON Sport local

    Doi studenți ai UAV, medaliați cu aur la RomGym Trophy 2026
    Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Arădenii s-au închinat la moaștele Sfântului Francisc de Assisi
    Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.

    Local

    Primăria Arad vrea să „reînvie” Castelul Mocioni de la Bulci. Ce ar urma să devină fostul sanatoriu TBC
    Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.

    Local

    POLITIC. Anghel: „PSD și AUR pun în pericol banii europeni pentru răfuieli politice”
    Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR. 3

    România

    Cadrul legal necesar Transelectrica pentru a dispune măsuri de siguranță pe piața de energie electrică, aprobat de Guvern
    Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.

    România

    România, țara UE cu cea mai redusă alocare bugetară pe locuitor pentru cercetare și dezvoltare, în 2025
    Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.