aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
AIEA: Bombardamentele israeliene în Iran nu au provocat radiații nocive pentru populație, dar pericolul există

AIEA: Bombardamentele israeliene în Iran nu au provocat radiații nocive pentru populație, dar pericolul există

la 20 June 2025 19:09

AIEA: Bombardamentele israeliene în Iran nu au provocat radiații nocive pentru populație, dar pericolul există

Foto: EPA-EFE/Sarah Yenesel
20 June 2025 19:09
Un atac direct asupra centralei atomoelectrice iraniene de la Bushehr ar avea cele mai grave consecințe, riscând să elibereze semnificativ radiații în atmosferă, a avertizat vineri directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, transmite AFP.
Un atac direct asupra centralei atomoelectrice iraniene de la Bushehr ar avea cele mai grave consecințe, riscând să elibereze semnificativ radiații în atmosferă, a avertizat vineri directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, transmite AFP.

Trimite articolul

X

Un purtător de cuvânt militar israelian afirmase joi că această centrală ar fi fost lovită în bombardamentele israeliene asupra infrastructurii nucleare iraniene, declarație infirmată între timp.

Potrivit directorului general al AIEA, atacurile israeliene împotriva instalațiilor nucleare iraniene ‘nu au provocat emisii de radiații care să afecteze populația’, dar ‘există pericolul ca acest lucru să se întâmple’.

‘Atacuri armate asupra instalațiilor nucleare nu trebuie să aibă loc niciodată și ele pot provoca emisii radioactive cu consecințe majore în interiorul și în afara granițelor statului atacat’, a subliniat Rafael Grossi, vorbind la o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU.

El a avertizat că centrala de la Bushehr ‘este situl nuclear din Iran unde consecințele unui atac ar fi cele mai grave’, mai ales că acolo sunt stocate mii de tone de materiale nucleare.

‘Țările din regiune m-au contactat direct în ultimele ore pentru a-și exprima îngrijorările și vreau să fie foarte clar acest lucru: în cazul unui atac asupra centralei nucleare Bushehr, un impact direct ar elibera niveluri foarte ridicate de radioactivitate în mediu’, a explicat directorul general al AIEA.

‘În mod similar, un atac care ar întrerupe cele două linii electrice care alimentează centrala ar putea provoca o topire a miezului reactorului, ceea ce de asemenea ar elibera niveluri ridicate de radioactivitate în mediu’, a completat el.

‘În cel mai rău caz, oricare dintre cele două scenarii ar putea necesita acțiuni de protecție, precum evacuarea populației și punerea sa la adăpost sau administrarea de iod, pe distanțe cuprinse între câțiva kilometri și sute de kilometri’, a explicat Rafael Grossi.

El și-a exprimat îngrijorarea și cu privire la riscurile unui atac asupra reactorului de cercetare de la Teheran, care ‘ar putea avea consecințe grave, potențial pentru mari părți’ ale capitalei iraniene și pentru locuitorii acesteia.

Directorul general al AIEA a asigurat că această organizație poate a garanta printr-un sistem de inspecții incontestabile că Iranul nu dobândește capacitatea de a produce o armă nucleară.

‘O soluție diplomatică este posibilă dacă există voință politică. Elemente ale unui acord au fost discutate. AIEA poate garanta, printr-un sistem de inspecții incontestabile, că armele nucleare nu vor fi dezvoltate în Iran’, a punctat Rafael Grossi.

Susținând că Iranul se află pe punctul de a produce o armă nucleară, Israelul, care este o putere nucleară neoficială, a lansat vinerea trecută o campanie puternică de atacuri aeriene care au țintit infrastructura militară iraniană (sisteme de apărare antiaeriană, depozite de rachete balistice etc.), infrastructurile nucleare de la Natanz, Isfahan și Fordo, precum și centrala de la Arak, unde se află un reactor cu apă grea.

Un purtător de cuvânt militar israelian anunțase joi de asemenea atacarea singurei centrale atomoelectrice iraniene, cea de la Bushehr, declarație ulterior infirmată atât de Israel cât și de Iran. Această centrală folosește combustibil nuclear rusesc, ale cărui reziduuri sunt preluate înapoi de Rusia pentru a reduce riscurile de proliferare. Circa 600 de specialiști ruși, dintre care 250 permanenți, sunt detașați la această centrală situată pe țărmul Golfului Persic.

Potențialele efecte ale unui atac asupra acestei centrale, și anume contaminarea radioactivă a aerului și apei, îngrijorează în mod special statele din regiune. Premierul Qatarului, Șeicul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, a avertizat că atacurile israeliene asupra infrastructurilor nucleare iraniene riscă să lase țările din Golf ‘fără apă, fără pește, fără nimic din ce să trăiască’.

Directorul agenției nucleare ruse Rosatom, Alexei Lihacev, a avertizat că lovirea acestei centrale ar putea provoca o catastrofă similară celei de la Cernobîl. ‘Doresc să fac un apel la autoritățile israeliene să evite, nu doar un atac direct, ci chiar și aluziile la așa ceva’, a spus oficialul rus.

Bombardamentele israeliene au avariat grav uzina de îmbogățire a uraniului de la Natanz, unde Iranul produce uraniu cu o puritate de 60%, aproape de nivelul de 90% necesar pentru utilizarea într-o armă nucleară. AIEA a confirmat lovirea directă a halelor subterane ale uzinei nucleare de la Natanz în urma bombardamentelor israeliene.

De asemenea, patru clădiri ale uzinei de conversie de la Isfahan au fost avariate. În schimb, uzina de îmbogățire a uraniului de la Fordo, amplasată la aproape o sută de metri în subteran sub un munte, nu a suferit daune sau acestea sunt minime. Pentru a lovi această uzină, Israelul are nevoie de bombe puternice anti-buncăr GBU-57, deținute numai de SUA și care pot fi lansate numai de bombardierele americane B-2.

Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) afirmă că nu are dovezi conform cărora Iranul ar lucra la producerea unei arme nucleare, deși a avertizat că nu poate garanta că programul nuclear al Iranului este exclusiv pașnic atât timp cât Teheranul nu răspunde la mai multe întrebări. Directorul general al AIEA, Rafael Grossi, a reafirmat, într-un interviu publicat vineri de postul CNN, că agenția pe care o conduce nu a descoperit niciun indiciu în sprijinul acuzației că Iranul ar lucra în prezent la fabricarea unei bombe nucleare.

‘Acțiunea militară, indiferent de unde vine ea, este o decizie politică ce nu are nimic de-a face cu ceea ce declarăm noi’, a mai remarcat el.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Agenţia Internaţionala pentru Energie Atomică ,
AIEA ,
atac direct ,
bombardamente israeliene ,
Bushehr ,
centrala atomoelectrica ,
centrala atomoelectrica Bushehr ,
infrastructura nucleara iraniana ,
iran ,
Israel ,
radiatii ,
Rafael Grossi ,
razboi Israel - Iran ,
uraniu imbogatit
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Noul bloc operator de la Arad, prezentat la Timișoara
    3
    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Vom trimite președintelui propunerile pentru a-i înlocui
    4
    FOTO. Bustul lui Vasile Stroescu, dezvelit
    5
    Curticiul devine, în acest weekend, orașul florilor
    6
    Patru state europene acuză Rusia că încearcă să șteargă amintirea crimelor lui Stalin
    7
    Plecare imediată a secretarului Marinei americane
    8
    POLITIC. Răzvan Anghel (senator USR Arad): „Românii plătesc nota de plată pentru criza declanșată de PSD”
    9
    Rogobete: Prima zi de concediu medical va fi plătită acolo unde nevoia de protecție este și mai mare
    10
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan

    România

    VIDEO
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.

    România

    Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid.

    România

    PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
    Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. 1

    România

    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune.

    Local

    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților.

    România

    Peiu: Parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea
    Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu.

    Local

    FOTO
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur
    Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.

    România

    PSD susține învestirea guvernului Veștea. Își asumă coordonarea a nouă ministere și a SGG
    Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern. 2

    România

    PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea
    PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și să participe la guvernare, potrivit unor surse politice.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.