aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela

Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela

la 25 June 2026 09:44 Reactualizat la: 25 June 2026 14:00

Cel puţin 32 de morţi şi peste 700 de răniţi, în urma cutremurelor din Venezuela

Foto: EPA/Rayner Pena
25 June 2026 09:44 Reactualizat la: 25 June 2026 14:00
Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.
Președintele interimar a Venezuelei, Delcy Rodriguez, a anunțat joi că cel puțin 32 de persoane și-au pierdut viața și alte peste 700 au fost rănite în urma a două seisme cu magnitudinea 7,2, respectiv 7,5, care au zguduit țara miercuri seara (ora locală), transmit agențiile EFE și Reuters.

Trimite articolul

X

‘În acest moment, avem rapoarte privind 32 de decese, fără a lua încă în calcul cifrele pe care le-ar putea furniza statul La Guaira, și peste 700 de răniți care au fost aduși la urgențe, atât la spitalele publice, cât și la centrele medicale private’, a declarat șefa statului într-o transmisiune a postului de televiziune de stat Venezolana de Television (VTV).

Conform Serviciului seismologic american USGS, un prim seism, cu magnitudinea 7,2, s-a produs la ora 22:04 GMT la o adâncime de 21,9 de kilometri, la aproximativ 200 de kilometri vest de Caracas.

Al doilea, cu magnitudinea 7,5 și la o adâncime de 10 kilometri, a fost înregistrat 39 de secunde mai târziu la 45 kilometri distanță de primul.

Tot potrivit USGS, este vorba despre un ‘eveniment dublu’ și despre o ‘catastrofă care ar putea avea o amploare considerabilă’.

‘Este probabil ca bilanțul să fie sever și daunele să fie semnificative’, a scris institutul.

 

Folosind modele predictive pentru a estima bilanțul victimelor, USGS a declarat că acesta ar putea ajunge, cel mai probabil, la câteva mii, existând o risc substanțial să fie depășit pragul de 10.000 de morți, potrivit Reuters.

‘Zeci de clădiri s-au prăbușit, iar în prezent desfășurăm operațiuni de intervenție foarte intense pentru a salva cât mai multe vieți, pe cât ne permite Dumnezeu să salvăm’, a declarat Rodriguez la televiziunea de stat, joi, puțin înainte de ora locală 01:00 (05:00 GMT).

‘De asemenea, doresc să spun că aceasta este o adevărată tragedie. De aici, transmitem mesajul nostru de solidaritate, iar familiilor care și-au pierdut persoanele dragi le reafirmăm condoleanțele și sprijinul în aceste momente dificile’, a adăugat președintele interimar.

Țara se concentrează pe eforturile de salvare, inclusiv pe sosirea, în următoarele ore, a echipelor de salvare din alte țări, a spus șeful statului, mulțumind în același timp liderilor, printre care și președintele SUA, Donald Trump.

Trump a afirmat într-o postare pe social media că Statele Unite sunt ‘pregătite, dispuse și capabile să ofere ajutor’ în urma acestui dezastru.

‘SUA sunt pregătite, dispuse și capabile să ofere ajutor!’ a scris el, adăugând că a instruit toate agențiile guvernamentale americane să fie pregătite pentru a acționa rapid. ‘Vom fi alături de noii și minunații noștri prieteni’, a scris Trump.

‘Cele două cutremure majore care tocmai au lovit minunatul popor al Venezuelei sunt de o amploare uriașă și au provocat un număr devastator de victime’, a afirmat Trump, care a ordonat capturarea președintelui venezuelean Nicolas Maduro în cadrul unui raid violent în luna ianuarie.

Trei persoane au murit în districtul Baruta din Caracas după prăbușirea a două clădiri, a declarat primarul districtului pe rețelele sociale. O persoană a murit, iar patru clădiri s-au prăbușit complet, a declarat jurnaliștilor Gustavo Duque, primarul districtului Chacao din capitală.

‘Avem clădiri și locuințe care s-au prăbușit și ne ocupăm de situație cu toate resursele de care dispunem în materie de securitate și asistență civilă’, a declarat ministrul de Interne, Diosdado Cabello, la televiziunea de stat.

Imagini video arată echipele de urgență urcând pe ruinele unei clădiri prăbușite din capitală pe măsură ce se lăsa noaptea, în timp ce rudele îngrijorate cereau ajutor pentru cei dragi, prinși sub dărâmături.

‘Când am coborât, scena semăna cu un film de groază’, a spus Maria Alejandra, o locuitoare dintr-o clădire aflată din apropiere.

‘A trebuit să ne cățărăm peste dărâmături și tot felul de alte lucruri. Administratorul clădirii, cu bebelușul, și toți vecinii coborau. Dar din acea clădire, nu am văzut ieșind decât acea familie’, a declarat ea pentru Reuters.

O alertă de tsunami a fost emisă, însă aceasta a fost rapid anulată după ce pericolul a trecut.

Mulți venezueleni se aflau acasă când s-au produs cutremurele, într-o zi de sărbătoare legală.

‘S-a auzit o bubuitură foarte puternică. Au căzut obiecte prin casă, inclusiv borcane din frigider. N-am mai trăit niciodată așa ceva’, a declarat Coro Martinez, în vârstă de 56 de ani, care locuiește în estul orașului Caracas.

Locuitorii din Caracas, oraș care a fost lovit de un cutremur mortal cu magnitudinea 6,3 în 1967, s-au grăbit să evacueze clădirile pe măsură ce acestea se clătinau.

‘Imediat ce a început, am auzit oameni țipând’, a declarat Astrid Ramirez, publicistă în vârstă de 41 de ani din vestul Caracasului.

‘Toată lumea alerga pe scări’, a adăugat ea.

Maria Romero, o pensionară în vârstă de 80 de ani din sudul Caracasului, a spus că poliția a ajutat-o să iasă din casă. ‘Acest cutremur a fost oribil, chiar mai grav decât cel din 1967’, a spus ea.

O altă locuitoare, în vârstă de 41 de ani, care a refuzat să-și dezvăluie numele, a declarat că a primit o alertă de cutremur pe telefon chiar înainte ca mișcările telurice să se intensifice.

‘Când am ridicat telefonul și am început să ascult mesajul, am simțit mai întâi o ușoară scuturare. Apoi, în mai puțin de două secunde, totul a început să se miște’, a povestit ea.

Pe lângă SUA, liderii unor țări precum El Salvador, Republica Dominicană și Brazilia și-au exprimat sprijinul și compasiunea.

Rodriguez, care conduce țara de la înlăturarea lui Maduro de către SUA, a declarat că a dat instrucțiuni Ministerului Afacerilor Externe să coordoneze ofertele de ajutor.

Ambasada SUA la Caracas a declarat că monitorizează îndeaproape consecințele seismelor și a îndemnat cetățenii aflați în țară să se adăpostească în locuri sigure.

La Spitalul Clínic din Caracas, personalului i s-a solicitat să facă ore suplimentare în timpul turei de noapte pentru a ajuta la tratarea răniților, a declarat un angajat al unității medicale.

Cel mai mare aeroport din Venezuela, situat în Maiquetia, pe coasta de nord a Caracasului, a fost închis din cauza pagubelor, a declarat Rodriguez.

Cursurile școlare au fost suspendate pentru restul săptămânii, în timp ce autoritățile au început să evalueze amploarea pagubelor.

Infrastructura petrolieră a Venezuelei nu părea să fi fost afectată de cutremure, conform datelor preliminare. Autoritățile din cadrul Protecției Civile din Maracaibo, în apropierea marelui centru petrolier de la Lacul Maracaibo, au declarat că nu au fost raportate victime, iar un angajat al rafinăriei El Palito, situată lângă Moron – epicentrul cutremurului – a afirmat că nu au fost înregistrate pagube în acea zonă.

Compania petrolieră britanică Shell, care evaluează posibilitatea exploatării unor zăcăminte de gaze naturale în Venezuela, a declarat că toți angajații săi din țară sunt în siguranță și nu au suferit răni.

O sursă a menționat că o pană de curent ar putea afecta nivelul producției de țiței până la restabilirea alimentării cu energie electrică, notează Reuters.

Venezuela este situată într-o zonă seismică activă, la punctul de întâlnire dintre placa tectonică a Caraibelor și cea sud-americană.

Conform USGS, aproximativ 30.000 de persoane au murit în 1812, când un cutremur puternic a provocat distrugeri pe scară largă în orașele Merida și Caracas.

Sursa: AGERPRES

Citește și:

Cutremure devastatoare în Venezuela

Trimite articolul

X
Taguri:
bilant cutremure Venezuela ,
cutremur Caracas ,
cutremur Venezuela ,
cutremure Venezuela ,
victime cutremur Venezuela
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    DN 7 a intrat în reparații, în județul Arad
    2
    POLITIC. „PSD vrea să rămână stăpân pe bani”
    3
    Primăria pregătește preluarea parcărilor de la Recons
    4
    Ultimele reglaje în jocuri amicale
    5
    UPDATE. Două case au luat foc. Pompierii intervin la Sânpetru German și Covăsânț
    6
    Au început înscrierile pentru preselecția Miss Arad 2026
    7
    Amendă de 6.000 de lei pentru modificarea ilegală a spațiilor comune dintr-un imobil
    8
    Calla deschide un nou magazin în Grădiște: 11 iunie, ora 09:00
    9
    Are ofertă din China, dar vrea să continue la UTA
    10
    UTA primeşte 180.000 de euro de la FRF!

    ARADON Sport local

    Ultimele reglaje în jocuri amicale

    Local

    Un vis pentru Turnul de Apă
    Turnul de Apă din Arad rămâne cu lacătul pe poartă și cu ușa încuiată. Tânăra arhitectă Ada Jianu, însă, îi vede potențialul și ne vorbește despre ce s-ar putea face cu turnul și zona din jurul acestuia.

    România

    Miruță: Opt centimetri câștigați la Cernavodă; cel puțin alte 9 zile pentru Unitatea 2
    Radu Miruță, Ministrul interimar al Apărării, dar și al Transporturilor, a anunțat că nivelul Dunării a crescut cu opt centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcționarea în continuare a acesteia, urmare a operațiunii derulate de specialiști.

    Mapamond

    Construcție impresionantă din Imperiul Roman, scoasă la iveală de nivelul scăzut al Dunării
    Nivelul foarte scăzut al Dunării a făcut vizibile rămășițele vechiului Pod al lui Constantin, construit în anul 328 d.Hr., în timpul împăratului Constantin I.

    UT Arad

    Mihalcea spune că Padula putea schimba soarta meciului

    Mapamond

    Atacuri în Marea Neagră: Turcia solicită Rusiei şi Ucrainei un moratoriu
    Turcia a cerut Rusiei şi Ucrainei să instituie un moratoriu asupra atacurilor care vizează navele comerciale din Marea Neagră, a declarat sâmbătă ministrul turc de externe, Hakan Fidan, transmite AFP.

    Mapamond

    Cancerul de care suferă Joe Biden s-a agravat, spune fiul său Hunter
    Cancerul de care suferă fostul preşedinte american Joe Biden s-a agravat, prezentând metastaze „la nivelul oaselor şi nu numai”, a declarat fiul său, Hunter, într-un interviu pentru BBC, care a adăugat că boala este foarte dureroasă şi foarte invalidantă, au consemnat AFP şi Reuters

    România

    Report de peste 9,5 milioane de euro la Loto 6/49 şi de 3,85 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
    Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 50,06 milioane de lei (peste 9,53 milioane de euro), în timp ce la Noroc depăşeşte 3,85 milioane de lei (peste 733.700 de euro), informează Loteria Română.

    Mapamond

    Bulgaria: Ambasadoarea Ucrainei, convocată la Ministerul de Externe în legătură cu drona prăbușită
    Șefa diplomației bulgare, Velislava Petrova, a convocat-o pe ambasadoarea Ucrainei la o întâlnire, luni, în urma prăbușirii unei drone sâmbătă în apropierea graniței cu România și a unei conducte strategice de gaze, a declarat ministerul de la Sofia pentru AFP.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.