aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
UPDATE. Cel puțin 59 de morţi şi 150 de răniţi în Coreea de Sud, la o petrecere de Halloween

UPDATE. Cel puțin 59 de morţi şi 150 de răniţi în Coreea de Sud, la o petrecere de Halloween

la 29 October 2022 21:08 Reactualizat la: 29 October 2022 23:28
5 Comentarii

UPDATE. Cel puțin 59 de morţi şi 150 de răniţi în Coreea de Sud, la o petrecere de Halloween

Foto: Captură video/Twitter
29 October 2022 21:08 Reactualizat la: 29 October 2022 23:28
Zeci de persoane au murit în Seul, în timp ce o mulţime uriaşă s-a revărsat sâmbătă seara târziu într-un cartier central al capitalei sud-coreene pentru o petrecere de Halloween, anunţă Reuters.
Zeci de persoane au murit în Seul, în timp ce o mulţime uriaşă s-a revărsat sâmbătă seara târziu într-un cartier central al capitalei sud-coreene pentru o petrecere de Halloween, anunţă Reuters.

Trimite articolul

X

UPDATE. Numărul morţilor creşte: ar fi de peste 150, pe lângă alţi 150 de răniţi.


Serviciile de intervenţie resuscitau cardio-respirator cel puţin 50 de persoane în districtul Itaewon la ora 23:30 (1430 GMT) sâmbătă, potrivit presei locale.

Imagini de pe reţelele de socializare arătau mai multe persoane care erau asistate la faţa locului de către medici şi de cetăţeni privaţi. Reuters nu a putut verifica autenticitatea imaginilor.

Preşedintele Coreei de Sud, Yoon Suk-yeol, a dispus trimiterea unei echipe medicale de urgenţă în zonă şi a declarat că ar trebui pregătite paturi de spital pentru a minimiza numărul de victime, a precizat biroul său.

Cel puţin 59 de persoane au murit şi alte 150 au fost rănite după ce au fost zdrobite de o mulţime numeroasă care înainta pe o stradă îngustă, în timpul sărbătorilor de Halloween din capitala Seul, a declarat agenţia de presă coreeană Yonhap, citând autorităţi.

Se pare că 100.000 de oameni în zonă sărbătoreau primul eveniment de Halloween în aer liber fără măşti de la pandemie. Choi Cheon-sik, un oficial al Departamentului Naţional de Pompieri, a declarat că cel puţin alte 60 de persoane au fost tratate pentru răni şi că numărul morţilor ar putea creşte.

Oficialii au spus că se crede că oamenii au murit zdrobiţi după ce o mulţime a început să împingă pe o alee îngustă din apropierea hotelului Hamilton, un loc important de petrecere din Seul.

El a spus că peste 400 de lucrători de urgenţă din toată ţara, inclusiv aproape tot personalul disponibil în Seul, au fost trimişi în stradă pentru a trata răniţii. Oficialii nu au făcut publice imediat un număr de morţi.

#BREAKING: #SouthKorea‘s fire department said 81 people have breathing problems after the #stampede at Itaewon in #Seoul, South Korea Saturday night when over 100 thousand revellers crammed into the place for #Halloween celebrations.#SeoulStampede pic.twitter.com/QwyWcYTj43

— Media Warrior (@MediaWarriorY) October 29, 2022

Death video in Itaewon, South Korea
Cause of death: stampede pic.twitter.com/kLl56OrTof

— wewqwdq (@dRwjTWgcDffvTWz) October 29, 2022

#BREAKING: The number of injured has risen to over 100 in the Itaewon stampede in #Seoul, according to South Korean security authorities. #SouthKorea‘s President has ordered securing enough hospital beds for the injured.#SeoulStampede pic.twitter.com/C2pwz5JXXQ

— Media Warrior (@MediaWarriorY) October 29, 2022

SURSA: MEDIAFAX

 

Trimite articolul

X
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. foarte trist says:
    October 30, 2022 at 8:14 am

    Orice inchinare la satana are ca si consecinta fireasca separarea de Duhul Sfant deci de Duhul Vietii si ca atare duce la moarte.
    Iubiti parinti, sarbatoarea aceasta satanista este una in care oferiti inconstient ofranda si inchinare satanei. Sa nu va mirati daca copiii vostri pe care ii lasati sa i se inchine satanei vor fi ulterior si recoltati de acesta deoarece voi i-ati oferit lui asa ca ii apartin de drept. Nu uitati ce spune Dumnezeu despre satana: inca de la inceput era ucigas de oameni asa ca nu va asteptati la ceva bun de la inchinarea la spurcatul. Va indemn, fara a va leza liberul arbitru, sa nu va lasati copiii la astfel de ritualuri pentru a ii pastra in viata.
    Va reamintesc ca sacrificiul colectiv de la Colectiv a avut loc pe 30 Octombrie. Coincidenta desigur, insa doar pentru o minte paralizata in ignoranta.
    Dumnezeu sa ne aiba in paza!

    Reply
  2. cauza si efect says:
    October 30, 2022 at 8:23 am

    Asteptam cu interes un sacrificiu de genul asta si in Romania. La referendum ati vrut sa stati acasa si ati stat ulterior fortat in case pana v-ati saturat, ati vrut spitale si nu catedrale si ati primit 2 ani de stiri cu spitale, v-au murit rudele in spitale sau ati suferit in ele, acum vreti sa adoptati inchinarea asta mizerabila la satana in forma petrecerilor demonice insa sa nu va mirati daca cei pe care ii inchinati satanei – proprii vostri copii – vor fi si luati de acesta. Pana la urma voi i-at dat, nu?
    Colectiv a avut loc tot pe 30 Octombrie.

    Reply
  3. cinefil says:
    October 30, 2022 at 8:56 am

    In schimb, legile corectitudinii-politice impun masuri drastice de interzicere a coridelor, dar a acestor sărbători malefice, nu, acestea fiind promovate in exces, si cultivate cu obstinatie, prin lume.

    Reply
  4. Poseidon says:
    October 30, 2022 at 12:26 pm

    Satana și-a luat cota de imbecili care sărbătoresc un eveniment păgân.

    Reply
  5. Arădean says:
    October 30, 2022 at 12:38 pm

    Cât de ignorant și spălat pe creier sa fie unii încât să își pună măști cu demoni, să participe la petreceri din astea unde nu e nicio legătură cu Dumnezeu. Bineînțeles că nu e totul pe față, de ce ar lucra diavolul pe față? Mulți merg la astfel de petreceri pentru distracție, pentru socializare, dar așa te prinde valul ăsta al nesimțirii, treptat și fără să bagi de seamă.
    Duminica la biserică nu e voie că râde vecinul, prietenul de noi, dar la mascat fața cu tot felul de desene hidoase e voie.
    Dumnezeu dorește să-l cunoaștem, diavolul nu, lui îi convine să credem că nu există, îi convine să ne mascăm pentru distracție.
    Asta o spune un ortodox. Diavolului îi convine să credem că nu există iad, că totul e o minciună.
    Mai nou importăm toate sărbătorile americanilor.
    Poate face și asta parte din globalizare.

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Zelenski îi avertizează pe liderii străini să nu participe la parada de 9 mai de la Moscova
    3
    UAV - prezentă la conferința națională dedicată internaționalizării învățământului superior
    4
    Beat și fără permis, a căzut cu ATV-ul
    5
    Festivalul Filmului European, săptămâna viitoare, la Arad
    6
    Consiliul Concurenței a declanșat o investigație pe piața serviciilor de pază!
    7
    POLITIC. Unanimitate pentru Bolojan, prin votul primarilor PNL Arad
    8
    Nicușor Dan: România a fost, de multe ori, slabă în interiorul UE, nu și-a apărat coerent obiectivele
    9
    Trump nu exclude trimiterea în Polonia a trupelor pe care le va retrage din Germania
    10
    Festival de meciuri „acasă”

    Local

    Beat și fără permis, a căzut cu ATV-ul
    DRAUȚ. Un bărbat din Drauț este cercetat de polițiști, după ce, fiind sub influența alcoolului, a condus un ATV fără a deține permis de conducere și s-a răsturnat.

    Local

    Reținut, după "războiul declarat" oglinzilor de mașini 
    ARAD. Noaptea de 6 spre 7 martie a fost noaptea în care un bărbat din Arad a "declarat război" oglinzilor de la mașinile parcate pe două străzi din municipiu. După două luni, polițiștii l-au identificat pe "războinic" și l-au reținut pentru 24 de ore.

    Local

    Se anunță amenzi-record pentru băncile din România. Clienții, îndemnați la procese
    Mii de arădeni ar putea să își recupereze bani de la bănci, sursele anunțând că băncile din România ar fi „aranjat” ROBOR-ul.

    România

    Nicușor Dan: Drona care a explodat în Portul Constanța este ucraineană, dar Rusia este responsabilă
    Președintele Nicușor Dan a confirmat, sâmbătă, că drona maritimă care a provocat explozia de vineri din zona Portului Constanța este una ucraineană, însă a subliniat că vinovată de situația creată în România este Federația Rusă. 1

    Local

    Bătăușii de la Lipova s-au împăcat 
    LIPOVA. Cele șapte persoane care au participat la o bătaie generală în Lipova, provocată de neînțelegeri legate de vânzarea/cumpărarea unui autoturism s-au împăcat, anunță avocatul unora dintre suspecți. Drept urmare, unele infracțiuni de care sunt acuzați de polițiști vor "dispărea" din dosar.

    Local

    VIDEO
    Amendă de 45.000 de lei pentru deșeuri aruncate în Vladimirescu 
    VLADIMIRESCU. Un tânăr de 29 de ani, din județul Alba, a fost amendat cu 45.000 de lei, după ce a fost prins de polițiștii de la Transporturi în timp ce descărca un camion de moloz în Vladimirescu, în apropierea liniei de cale ferată. 

    România

    Dronă explodată la Constanța| KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni
    KMG International reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni și precizează, într-un comunicat transmis sâmbătă, că atât vasul Safeen Elona, cât și proprietarul și operatorii acestuia nu figurează pe liste de sancțiuni internaționale emise și aplicabile în UE, SUA (OFAC), Marea Britanie sau Elveția.

    UT Arad

    Antrenorul Adrian Mihalcea rămâne la UTA!
    ARAD. Despărțirea surprinzătoare dintre Dinamo și antrenorul Zeljko Kopic a dat naştere la speculații privind numele viitorului tehnician al „câinilor”, iar printre variantele vehiculate s-a aflat și antrenorul UTA-ei, Adrian Mihalcea. Unii s-au grăbit chiar să-l dea pe banca „câinilor roşii”. 2

    Local

    75 de angajați la CNIR, pentru implementarea Expresului Arad-Oradea
    CNIR va angaja 75 de oameni pentru a putea administra marile proiecte de infrastructură.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.