Măsurile imediate, luate de autorităţi, planurile secrete şi embargourile, au fost urmate de declaraţii alarmante ale experţilor şi oficialilor europeni.
Specialiştii cred că evoluţia situaţiei depinde de un singur factor, din păcate imprevizibil – mutaţiile virusului gripei aviare, în contact cu virusul gripei umane obişnuite.
Uniunea Europeană e dispusă la măsuri drastice şi radicale pentru a răspunde ameninţării venite din Est.
Miniştrii de externe din cadrul Uniunii se vor reuni marţi la Luxemburg, pentru a discuta planul de măsuri. Miniştrii sănătăţii europeni vor analiza şi în ei joi, în Marea Britanie, situaţia creată de prezenţa virusului gripei aviare la porţile Europei. Declaraţiile experţilor sunt şi ele din ce în ce mai îngrijorătoare.
Ultima vine din partea directorului general pentru sănătate din Marea Britanie, care susţine că o pandemie – provocată de o posibilă mutaţie a virusului gripei aviare – nu va putea fi evitată. Specialistul mai spune că numai în Regatul Unit ar putea fi înregistrate peste 50.000 de decese.
Organizaţia Modială a Sănătăţii şi o serie de experţi, citaţi de celebra publicaţie Science and Nature susţin că varianta unei posibile pandemii nu este exclusă. Majoritatea specialiştilor folosesc argumente istorice. Pandemia de gripă aviară din 1918, generată de Spania, şi care a făcut 50 de milioane de morţi în toată lumea, a avut la bază o mutaţie a virusului. La fel epidemiile din 1957 şi 1967 din Hong Kong, care au făcut fiecare peste 1 milion de morţi.
De ultimă oră, Iordania şi Israelul au anunţat embargo la carnea de pasăre din România, în vreme ce Polonia a anunţat un plan de măsuri speciale. Carnea de pasăre nu va mai fi comercializată în pieţe, iar cursele de porumbei vor fi interzise.
realitatea.tv
Citiți principiile noastre de moderare aici!