aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Guvernul Ungariei plafonează preţul la: zăhăr, lapte, piept de pui, pulpă de porc

Guvernul Ungariei plafonează preţul la: zăhăr, lapte, piept de pui, pulpă de porc

la 13 January 2022 12:55
15 Comentarii

Guvernul Ungariei plafonează preţul la: zăhăr, lapte, piept de pui, pulpă de porc

Foto: EPA-EFE/Johanna Geron / POOL
13 January 2022 12:55
Premierul ungar Viktor Orban a anunţat plafonarea preţurilor la şase produse alimentare de bază începând cu 1 februarie. Mişcarea, care a fost luată pentru a combate inflaţia, vine înaintea alegerilor ce vor avea loc în această primăvară.
Premierul ungar Viktor Orban a anunţat plafonarea preţurilor la şase produse alimentare de bază începând cu 1 februarie. Mişcarea, care a fost luată pentru a combate inflaţia, vine înaintea alegerilor ce vor avea loc în această primăvară.

Trimite articolul

X
Orban a precizat într-o declaraţie video pe pagina sa de Facebook, ieri seara, că măsura va viza zahărul, făina, uleiului de gătit, pulpa de porc, pieptul de pui şi laptele.
Preţurile pentru aceste produse vor trebui să revină la nivelurile din 15 octombrie anul trecut în fiecare magazin, a spus el.
Plafonarea preţurilor vine în contextul în care inflaţia este în creştere în întreaga Europă, rata anuală a inflaţiei în Ungaria ajuns la 7,4% în noiembrie.
În noiembrie, guvernul a plafonat preţurile la benzină la 480 de forinţi (1,55 euro), relatează Reuters.
Orban care se află la putere din 2010 are în faţă cea mai dificilă rundă de alegeri. Opoziţia a făcut front comun împotriva regimului său pentru alegerile generale din 3 aprilie.
Sondajele recente sugerează o cursă strânsă între partidul de guvernământ Fidesz al lui Orban şi candidatul comun al opoziţiei pentru funcţia de prim-ministru, Peter Marki-Zay.
SURSA: MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
alimente ,
lapte ,
plafonare preturi ,
pui ,
ungaria ,
viktor orban ,
zahar
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anotimp says:
    January 13, 2022 at 1:23 pm

    Nebun de legat! Dar un din asta asa lipseste Romaniei.
    N-are rost!
    Si o face din pasiune, corectitudine maxima, si talent in asa ceva! Are totul sub control, in fiecare minister stie tot ce misca

    La noi e prost romanul! alege PSD si AUR,
    Poate acum daca PNL se mai reformeaza un pic, poate nu mai e nevoie nici de USR-Plus

    Reply
    • gruber says:
      January 13, 2022 at 2:59 pm

      Ce tare asta cu prost romanul alege PSD si AUR este de vina. Da, penelistii uita cine este la guvernare de peste 2 ani.:)

      Reply
    • BERCHEA says:
      January 13, 2022 at 3:17 pm

      Iar tu esti mai prost daca tot ii dai inainte cu PNL…..cretini ca tine au dus tara asta la jaf si distrugere in ultimii doi ani!

      Reply
      • ., says:
        January 13, 2022 at 3:33 pm

        Adevărat.

        Reply
      • anotimp says:
        January 13, 2022 at 3:37 pm

        serios?

        hai sa iti aduc aminte de zilele de dinainte de 2007, ce jaf facea PSD si politicienii de atunci.

        Astazi macar avem DIICOT, DNA, ce frumos a disparut Dorel Caprar si Trifa din imaginea Aradului.

        + ce bine e inainte sa intru in casa, nu mai trebuie sa ma sterg de noroi pe presh

        Pana la urma tot liberal e mai bine sa fii!

        Reply
        • nebunul says:
          January 13, 2022 at 4:27 pm

          Ștergete la gură ca esti murdar de căcat la cât tot pupi dosuri de PNListi
          sper ca esti multumit de pretul gazului si a energiei electrice,asta dupa ce prietenul tau liberal Orban a liberalizat piata energiei iar liberalii tai nu au coaie sa plafoneze preturile.

          Reply
        • Apolitic says:
          January 13, 2022 at 4:57 pm

          Serios?

          Hai să-ți aduc aminte de zile dinainte de 2007 și eu.

          PSD, a fost la guvernare până în 2004, după care a fost guvern liberal cu Tăriceanu, dacă nu mă înșel.

          Iar DNA a fost înființat de Guvernul Năstase (PSD), prin predecesoarea acesteia care era PNA.

          E bine să fi și liberal sau orice altceva, dar nu demagog și imbecil care neagă faptele bune ale altora și și le arogă sieși.

          În rest numai de bine.

          Reply
          • Nebunul says:
            January 13, 2022 at 9:54 pm

            Da e bine sa fii liberal să distrugi economia cu decizii tâmpe,da ce spui de situatia celor de la combinatul chimic din Târgu Mureș ca îi pune pe butuci preturile la energie sau ti se pare ca e bine?Vezi de prietenul tau liberal care in 2009 a taiat bugetarilor 25% din salar,tot fapte bune sunt,nu?
            În rest numai de bine.

    • Chirila says:
      January 14, 2022 at 1:07 pm

      Eu cred ca tu esti nebuin de legat, slugoiule de la ciuma galbena! E nebun fiindca isi ajuta poporul?? Jecmanitorii tai de la ciuma galbena sunt buni??

      Romanii vor vota pe cei care ii ajuta,nu pe cei care ii jecmanesc si-i mint tot timpul,cand sunt la putere ca “nu sunt bani” !ft gram ati

      Reply
  2. anonim says:
    January 13, 2022 at 5:14 pm

    Ei de ce pot si cei ce conduc Romania lasa ca tara aceasta si poporul roman sa fie umilite, saracite, in propria lor tara de multinationale si de politica potrivnica tarii a uniunii ?

    Reply
  3. anonim says:
    January 13, 2022 at 7:11 pm

    Politicienii nostri de ce gasesc motive care sa le justifice lipsa de empatie cu poporul datorita caruia isi tin fundurile in scaunele alea calde si isi umplu buzunarele de nu mai stiu ce sa faca cu banii ?

    Reply
  4. Zapcea says:
    January 13, 2022 at 8:45 pm

    Jigodiile tatuate si cu placere de neonazism care comenteaza aici sa il mingie cu limba la prostata pe seful tarii vecine. Va place dictatura bai? Atunci de ce grohaiti cind vi se impune un vaccin. Sau il vreti direct de la Orban?

    Reply
  5. Mocofan-club says:
    January 13, 2022 at 10:12 pm

    Renunțați fraților să vă mai insultați pe motivații politice! Încă nu realizați că tăți îs una cu pământul?

    Reply
    • ., says:
      January 14, 2022 at 8:33 am

      Explică-i tâmpitului de zapcea

      Reply
  6. Doarun_Gand says:
    January 14, 2022 at 7:58 am

    Romania este asa de ‘vanduta’ ca nu mai are reptul sa plafoneze nici un pret. Porcule la taiat.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Contextualizarea celor mai recente modificări ale legislației din domeniul jocurilor de noroc
    3
    CBS News: Trump spune că războiul împotriva Iranului aproape s-a încheiat
    4
    Iranul se declară pregătit pentru şase luni de război; noi atacuri în ţările din Golf
    5
    Două medaliate pentru CSU Arad
    6
    43 de pacienți cu viroze, internați în ultima săptămână la Județean
    7
    Arădean reținut după ce și-a lovit fosta concubină și i-a furat mașina 
    8
    Program ușor sau greu pentru UTA?
    9
    Daria Tudorache, argint naţional la CN Under 21
    10
    Bolojan: PNL și USR, la nivel de președinți, au de decis să-și coordoneze pașii următori

    România

    Bolojan: PNL și USR, la nivel de președinți, au de decis să-și coordoneze pașii următori
    Partidul Național Liberal și Uniunea Salvați România, prin președinții lor, au convenit să-și coordoneze pașii următori în Parlament, în Guvernul interimar și la consultările de la Palatul Cotroceni, ca răspuns la „acțiunea distructivă a PSD împotriva bunei guvernări”, a anunțat Ilie Bolojan.

    Mapamond

    Zelenski îi avertizează pe liderii străini să nu participe la parada de 9 mai de la Moscova
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a avertizat joi pe reprezentanții țărilor aliate ale Rusiei să nu participe la parada de 9 mai de la Moscova, care marchează victoria URSS în cel de-Al Doilea Război Mondial, relatează AFP. 1

    UT Arad

    UTA promite spectacol, după mai bine de 70 de ani
    Actorii nu vor mai înfrunta campioana României, dar și așa se anunță un show de zile mari.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 07-05-2026 sunt următoarele:

    UT Arad

    Arbitru din „eșalonul doi” la UTA – Csikszereda
    Altă delegare curioasă a Comisiei Centrale de Arbitri. L-a trimis pe un anume Fuleran să...fluiere la Arad. 1

    Mapamond

    Incident cu focuri de armă, soldat cu trei morți, la Linz, în Austria
    AUSTRIA. Trei persoane au murit joi într-un incident cu focuri de armă petrecut în fața unui restaurant din orașul austriac Linz, a indicat un purtător de cuvânt al poliției, precizând că arma în cauză a fost pusă în siguranță de polițiști, transmit APA și Reuters.

    Mapamond

    VIDEO
    Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, despre ideea unionistă: Eu cred că suntem foarte aproape
    Premierul moldovean, Alexandru Munteanu, a declarat, joi, pentru AGERPRES, că nu îi displac discuțiile pe tema unirii dintre România și Republica Moldova, subliniind că, în momentul de față, cele două state sunt foarte aproape unul de celălalt. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    A fost „Duelul Liceelor by UVVG”
    Sala Polivalentă din Arad s-a transformat într-un spectacol al inteligenței, energiei și spiritului de echipă.

    UT Arad

    Adrian Mihalcea a căzut pe gânduri, nu e fericit
    I se prelungește contractul automat cu UTA, dar spune că trebuie să gestioneze foarte bine situația.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.