aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Trump, rănit la un miting de campanie în Pennsylvania

Trump, rănit la un miting de campanie în Pennsylvania

la 14 July 2024 08:19
22 Comentarii

Trump, rănit la un miting de campanie în Pennsylvania

Foto: EPA-EFE/DAVID MAXWELL
14 July 2024 08:19
Fostul preşedinte Donald Trump, candidat republican la alegerile americane din noiembrie, a fost evacuat de la un miting de campanie în Pennsylvania, cu sânge vizibil la urechea dreaptă, după focuri de armă care au costat viaţa a cel puţin o persoană din rândul asistenţei, scriu AFP şi Reuters.
Fostul preşedinte Donald Trump, candidat republican la alegerile americane din noiembrie, a fost evacuat de la un miting de campanie în Pennsylvania, cu sânge vizibil la urechea dreaptă, după focuri de armă care au costat viaţa a cel puţin o persoană din rândul asistenţei, scriu AFP şi Reuters.

Trimite articolul

X

SUA. Un spectator a fost ucis şi alţi doi grav răniţi de focuri de armă în cursul unui miting al candidatului republican la prezidenţialele americane, Donald Trump, a indicat sâmbătă serviciul de protecţie a personalităţilor politice, Secret Service, într-un comunicat publicat pe X, transmite AFP. Focurile de armă au fost auzite la ora 18:15 (22:15 GMT), atacatorul „trăgând de mai multe ori dintr-o poziţie ridicată”, potrivit comunicatului.

Donald Trump, care tocmai îşi începuse discursul cu una dintre tiradele sale obişnuite asupra migranţilor, despre care îl acuză pe succesorul său democrat că le-a permis să intre masiv în ţară, a fost imediat doborât la pământ de agenţii Secret Service.

Din public au izbucnit strigăte de groază. După câteva clipe, Donald Trump s-a ridicat, cu părul în dezordine şi fără şapca sa roşie, înconjurat de agenţi. „Lăsaţi-mă să-mi iau pantofii”, a fost auzit el spunându-le.

Apoi el a fost escortat de pe estradă la maşina sa, ridicând pumnul în aer de mai multe ori sfidător, în aplauzele susţinătorilor săi.

„Am văzut mulţi oameni aruncându-se la pământ, părând confuzi. Am auzit focurile de armă, a răsunat ca ceva între petarde şi un pistol de calibru mic”, a declarat pentru AFP la faţa locului un simpatizant, John Yeykal.

Biroul Federal de Investigaţii din SUA a confirmat că focurile de armă care l-au vizat sâmbătă pe Donald Trump la un miting de campanie în Pennsylvania au fost cu adevărat „o tentativă de asasinat”, relatează AFP şi Reuters. „În această seară am asistat la ceea ce numim o tentativă de asasinat asupra fostului nostru preşedinte Donald Trump”, a declarat un oficial al FBI, Kevin Rojek într-o conferinţă de presă.

„Nu există loc pentru violenţă politică în democraţia noastră”, a reacţionat şi fostul preşedinte democrat Barack Obama.

Liderul majorităţii democrate din Senat, Chuck Schumer, s-a declarat îngrozit.

Donald Trump este în siguranţă, a anunţat la scurt timp un purtător de cuvânt al Secret Service, însărcinat cu securitatea preşedinţilor şi foştilor preşedinţi, în timp ce echipa sa de campanie a dat asigurări că este teafăr şi este „examinat într-o structură medicală” la faţa locului.

Presupusul autor al focurilor de armă de la mitingul lui Donald Trump se afla în afara incintei în aer liber unde avea loc mitingul, a declarat la postul CNN procurorul comitatului Butler din statul Pennsylvania (nord-est), Richard Goldinger, citat de AFP. „Nu ştiu cum a ajuns în locul unde se afla, dar era în afara incintei”, a declarat procurorul, adăugând că nu are informaţii despre identitatea sa.

„Am fost lovit de un glonţ care mi-a străpuns partea superioară a urechii drepte”, a scris Donald Trump pe platforma sa, Truth Social.

Preşedintele Biden s-a declarat uşurat să afle că Trump este teafăr şi în siguranţă, afirmând că „în America, nu există loc pentru acest tip de violenţă”.

A fost ultimul miting al lui Donald Trump înainte de Convenţia republicană unde urmează să fie nominalizat oficial drept candidat al Partidului Republican în faţa preşedintelui democrat în exerciţiu, Joe Biden, la alegerile din noiembrie.

Donald Trump intenţionează în continuare să meargă la Convenţia republicană de săptămâna viitoare, în cursul căreia urmează să fie desemnat oficial candidat al dreptei la preşedinţie, a anunţat echipa sa, notează AFP. „Preşedintele Trump se simte bine şi aşteaptă cu nerăbdare să vi se alăture la Milwaukee”, în statul Wisconsin, unde va avea loc acest important eveniment în perioada 15-18 iulie, au anunţat echipa sa de campanie şi Partidul Republican într-un comunicat.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri SUA ,
donald trump ,
sua ,
tentativa de omor
22 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. unul says:
    July 14, 2024 at 9:16 am

    Asa ii trebue daca vorbeste prostiii.

    Reply
    • Ești ok? says:
      July 14, 2024 at 10:25 am

      După capul tău și tu meriți ucis pentru că debitezi prostii.
      Eu însă cred ca la vorbe se răspunde tot cu vorbe.

      Reply
  2. Tuluz-Lotrec says:
    July 14, 2024 at 9:32 am

    Desi Trump este un necugetat cu tendinte extremiste majore, impuscarea sa de catre vreun alt dezechilibrat ca el, doar ca din alta tabara, nu este solutia. Crimele nu sunt solutia intr-o democratie. Crimele merg frumos in statele totalitare. Problema-i ca lumea e plina de dezaxati, iar destui au acces la arme. Mergand mai departe, unii dezaxati au acces la arme personale si isi ucid vecinul sau sotia, pe cand alti dezaxati au acces la arme de distrugere in masa si pornesc invazii

    Reply
    • Cetatean says:
      July 14, 2024 at 11:48 am

      Necugetat, da. Dar este o mare speranta sa contribuie decisiv la terminarea razboiului din Ucraina, “taind macaroana” descreieratului de la Kiev. Deci, ca majoritatea romanilor, dorim pace, dar cu Biden nu vine asa ceva, numai nenorociri.

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        July 14, 2024 at 3:09 pm

        Nu fi sigur ca Trump va incheia razboiul. Spre deosebire de Rusia, SUA sunt o democratie, iar presedintele nu are puteri depline, nu e un dictator. Declaratiile lui Trump trebuie luate intotdeauna cu un grad de scepticism. Iar intre nebunul psihopat de la Kretinomlin si actorul de la Kiev, voi alege actorul, care, desi are pacatele sale, macar isi apara tara, nu-i invadeaza pe altii.

        Reply
      • Nervi says:
        July 14, 2024 at 3:37 pm

        De ce nu macaroana descreieratului de la Moskova ?
        Dar si macaroana ta poate intra in calcul !

        Reply
      • aradean says:
        July 15, 2024 at 9:49 am

        Ti se pare ca este razboi in Romania? Arti face orice sa atrageti eu in razboi. Mai greu. Invatati rusa mai bine.

        Reply
      • unaradean says:
        July 15, 2024 at 11:37 am

        Pt cetatean: atunci cand un dictator invadeaza o alta tara, nu tai macaroana celui care e invadat tai macaroane celui care a invadat. Iar prin acest raspuns ai dovedit ca nivelul tau de educatie este departe de a unui om, e a unui “ceva” intr-o lume de oameni.

        Reply
  3. Trist says:
    July 14, 2024 at 10:23 am

    SUA întra glorios în război civil.
    Trist și tragic.

    Reply
  4. Cine striga pace o incaseaza says:
    July 14, 2024 at 11:06 am

    parca am revazut scenele cu Kenedy, pariez ca si in cazul lui Oswald ca tragatorul nu va ajunge la un proces public, ci va fi executat. Serviciile stiu de ce…

    Reply
  5. NepGameR says:
    July 14, 2024 at 11:35 am

    pentru lucrurile care face si zice o sa moara din cauza astea, merita Trump sa moara

    Reply
    • eu says:
      July 14, 2024 at 4:47 pm

      Dupa nik-name-ul folosit de tine, nu m-as mira daca te calca masina… in casa. 🙂

      Reply
      • Nervi says:
        July 15, 2024 at 12:14 pm

        Super replica. Acuma se screme sa gaseasca un raspuns “inteligent”. Vine cu ceva prostie mai mare

        Reply
        • Piticu nervos says:
          July 15, 2024 at 11:17 pm

          ”bineAntales”…ziceam eu ca esti moldovean. Ce cauti p-aici analfabetule?

          Reply
        • eu says:
          July 17, 2024 at 3:58 pm

          Uite un raspuns intelijent : visati mai departe, poate treceti de varianta SF. 🙂

          Reply
      • *eu* *anonim* prosti:)))) says:
        July 15, 2024 at 5:45 pm

        dute uitate in oglinda si dati 2 palme aninime!!!

        Reply
        • Tuluz-Lotrec says:
          July 16, 2024 at 9:51 pm

          Limba romana stalcita in gura unui orc…

          Reply
  6. Florica Suceava says:
    July 14, 2024 at 6:16 pm

    Nici nu mai are rost sa faca campanie Joska , nu mai are nici o sansa. Comunistii intra in fibrilatii.😅😅😅😅😅😅

    Reply
    • Dr4qul4-ar says:
      July 14, 2024 at 7:21 pm

      Moldoveanco tu vorbești de “comuniști “? Voi care de 34 de a-mi votați psd urmașul pcr ,într-una, iar rezultatele se văd: cea mai subdezvoltate regiune,cea mai mate rată a abandonului școlar,cel mai mare șomaj din țară dar conduceți la consumul de Mona !!!

      Reply
  7. @ says:
    July 14, 2024 at 9:12 pm

    Fico a fost. Trump este acum. Cine urmează?

    Reply
    • A-radu says:
      July 15, 2024 at 2:28 am

      Oricine care e PATRIOT NU GLOBALIST

      Reply
    • Doru cascadoru says:
      July 15, 2024 at 5:28 pm

      Moș Crăciun e următorul pe listă

      Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    GALERIE FOTO| Demonstrații tactice, echipamente și câini de intervenție, de ziua Jandarmeriei
    3
    UPDATE. Antrenorul Mircea Lucescu a suferit un infarct miocardic acut, în Spitalul Universitar
    4
    FORVIA HELLA renovează sala de sport a Liceului Tehnologic ”Regina Maria” din Arad
    5
    UPDATE. FOTO/VIDEO. Mașină răsturnată pe bulevardul Revoluției. O tânără de 19 ani, rănită în urma accidentului 
    6
    Accident cu 11 persoane, pe A1, între Arad și Timișoara 
    7
    Investiție de 30 de milioane de lei la Oncologia din Arad
    8
    Erdogan și Zelenski au discutat la Istanbul despre securitatea energetică și eforturile de pace
    9
    Ştim câştigătorii ONSŞ la cros
    10
    Concert de pricesne și cântece religioase, de Florii, la Târgul de Paști

    Mapamond

    Putin afirmă că se va întâlni cu Zelenski numai după ce va fi convenit un acord de pace
    Președintele rus Vladimir Putin a afirmat sâmbătă că se va întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski numai după ce va fi convenit un acord de pace durabil între Kiev și Moscova, transmit Reuters și AFP.

    Mapamond

    Ucraina și Rusia se acuză reciproc de încălcarea încetării focului
    Ucraina și Rusia s-au acuzat reciproc sâmbătă de încălcarea încetării focului pentru trei zile, negociată de SUA și anunțată de președintele american Donald Trump, relatează AFP și dpa.

    România

    Ucigașul fetei de 18 ani din Bihor a fost arestat pentru 30 de zile. Bărbatul e acuzat de omor calificat
    Jozsef Zsolt Bóné, bărbatul de 39 de ani acuzat că a ucis-o, vineri la amiază, pe o elevă de 18 ani, pe un câmp de lângă satul Parhida, din județul Bihor a fost arestat pentru 30 de zile sub acuzația de omor calificat.

    Local

    POLITIC. Ziua Europei - 9 mai
    Dorian Curcanu: Cum ar fi arătat România dacă NU intra în Uniunea Europeană? 2

    Mapamond

    Peter Magyar a devenit în mod oficial noul premier al Ungariei
    Peter Magyar a devenit oficial noul premier al Ungariei, după ce sâmbătă a primit votul parlamentului rezultat din alegerile legislative desfășurate pe 12 aprilie, unde a obținut o victorie zdrobitoare împotriva naționalistului Viktor Orban, transmit AFP, Reuters și MTI. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Zeci de arădeni au participat la târgul de adopție canină din Parcul Eminescu
    Cei 14 căței aduși spre adopție, cu vârste cuprinse între două luni și un an, 13 dintre ei și-au găsit deja o nouă familie.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| „Socialistele orașului” au readus nostalgia comunismului în centrul Aradului
    Atmosfera nostalgică a fost completată și de câteva momente inedite. Pentru că în apropiere se află Casa de Căsătorii, mai multe perechi de tineri căsătoriți au profitat de decorul retro și s-au fotografiat printre mașinile de epocă. 5

    ARADON Sport local

    Campioni naţionali la kaiac-canoe!
    BASCOV. Pregătiţi de prof. George Ienciu şi prof. Claudiu Molnar Baboş, sportivii de la CSŞ Gloria Arad au obținut rezultate bune la Campionatul Național de Primăvară Juniori 2026 de kaiac-canoe, competiție desfășurată în perioada 4-7 mai, la Bascov.

    UT Arad

    Primul fotbalist care și-a extins înțelegerea cu UTA
    Din Alomerovic a semnat un nou contract, valabil până în vara lui 2028! 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.