Ungaria. „Trăim o perioadă dificilă, suntem pe o mare furtunoasă şi trebuie să navigăm în aceste condiţii, dar vom ajunge în ape mai liniştite”, a spus Orban în interviul său acordat săptămânal postului public de radio Kossuth. El a fost singurul lider european care s-a bucurat deschis după ce Trump a câştigat alegerile prezidenţiale. Vikor Orban a efectuat luni o vizită-fulger în Florida, unde s-a întâlnit cu Donald Trump la reşedinţa acestuia de la Mar-a-Lago.
Premierul ungar a estimat că, deşi până la învestirea lui Trump a rămas doar puţin mai mult de o lună, suntem încă în vremuri periculoase. „Guvernele Franţei şi Germaniei au căzut, în timp ce Siria, cea mai mare sursă de migraţie în ultimul deceniu, şi-a văzut guvernul înlăturat”, a amintit Orban, care a făcut aluzie la încercările preşedintelui american în exerciţiu, Joe Biden, de a intensifica ajutorul militar oferit Ucrainei în războiul cu Rusia.
Dar Viktor Orban crede că va fi nevoie doar de o zi sau două după 20 ianuarie pentru o întorsătură politică, întrucât „noua administraţie din SUA va avea un început fulger, iar schimbările vor ajunge curând în Europa în chestiuni de asemenea foarte importante pentru noi”. Deşi premierul ungar nu a precizat la ce schimbări se referă, el a insistat în ultimele luni că una dintre primele acţiuni ale lui Trump va fi realizarea păcii în Ucraina.
Sursa: AGERPRES
Trimite articolul
XSa vezi ce liniste ar fi pe planeta daca maine ar disparea Rusia cu totul
-
Aici iti dau dreptate. Ar fi o liniste asurzitoare, mai ales ca o lume fara Rusia nu ar avea nici un sens ca sa mai existe, si deci, nici nu va mai exista.
Dumnezeu sa binecuvanteze Mama Rusia!-
Nu vad nici un motiv ptr care ai dori binele rusiei ca tara desi evident ca in natiunea rusa sunt oameni de calitate in ochii Lui Dumnezei si ai omenirii. rusia este o tara care a facut enorm de mult rau multor natiuni si care continua sa actioneze in felul asta. Nu stiu daca vrei doar sa starnesti polemici sau chiar crezi ce spui dar esti in partea gresita a istoriei, prietene.
-
Poate faci referire la fosta URSS, in comentariul tau si sper sa fie asa. In cazul Rusiei, te cam inseli. Ia vezi cine afoste cea care a ajutat Turcia la cumtremure, Rusia sau aliatii NATO ? Si sunt multe alte exemple.
-
Rusia … ce bunatate de tara … toti o iubesc
-
-
-
Nu va mai legati de cei care incita la ura, cei din categoria tuluzilor, alui Hitler, Zelenski, Georgescu etc. Au lipsit de la lectia de istorie.
-
Si uite cum i-ai “uitat” pe Putin si pe Stalin. Ce convenabil! Tatucii carora tu le ridici ode. Da, am lipsit de la lectia de istorie bolsevica.
-
Si uite cum i-ai “uitat” pe Putin si pe Stalin. Ce convenabil! Tatucii carora tu le ridici ode. Da, am lipsit de la lectia de istorie bolsevica.
-
-
Oile sunt proruse.
-
Lasa behaiala prorusa, daca iubesti intr-atata Rusnacia aia infecta, du-te acolo si lasa-ne pe noi in pace. Nu vrem rusnaci, nu vrem prorusi, nu vrem Rusia, stati acolo si jucati cazaciok intre voi.
-
Tuluzii indeamna la ultranationalism. Ar trebui sa mai puna mana pe manuale de istorie. A trezi ura fata de orice natiune sau nationalitate conlocuitoare insemna lipsa de educatie. Popoarele nu pot fi invinuite de faptele unor conducatori (Hitler, Putin, Zelensky, Assad etc.)
-
Ce cauta Zelensky printre gunoaiele enumerate de tine mai sus? Lipsa ta de educatie este dublata de o lipsa crasa de empatie. Esti tiparul majoritatii romanilor fara educatie: mie sa imi fie bine, restul nu conteaza.
-
De ce nu ar avea si el un loc acolo ? Vezi cine a fost zelenski si cum a ajuns in postura de calau al propriei natiuni.
-
L-ai votat pe georgescu, asa-i? Sau pe soso dau pe simi…
-
Iar tu, Ciolacu sau Lasconi ? Care a dat mai mult ulei si zahar ? Va meritati soarta, milogilor ! Decat sa votez o vanzatoare de capace de buda sau un analfabet care nu stie ce e inflatia, mai bine Georgescu, unul care a fost raportor ONU pentru drepturile omului.
-
-
-
-
Cand iti intra rusii in casa si iti violeaza fiica si nevasta, iti bate parintii, iti fura tot ce ai, iar la final iti incendiaza gospodaria, tot conducatorul e de vina sau sunt oamenii care fac treaba asta? Ca romanii si nu numai, au avut parte de asemenea lucruri din partea rusilor de-a lungul istoriei.
-
Ultranaționalistul strigă “ultranaționaliștii”