Filmul "Bacalaureat" al lui Cristian Mungiu, cel mai bun film străin la NSFC
Filmul "Bacalaureat" al lui Cristian Mungiu, cel mai bun film străin la NSFC
<p>Foto: YouTube.com</p>
Lungmetrajul "Bacalaureat", pentru care cineastul român Cristian Mungiu a câştigat premiul pentru regie la Festivalul de la Cannes 2016, a fost desemnat cel mai bun film străin sâmbătă seară la ediţia din acest an a premiilor decernate de National Society of Film Critics (NSFC), una dintre cele mai prestigioase asociaţii de critici de cinema din Statele Unite ale Americii, informează site-ul revistei Variety.
Scris de Butaru-Lungmetrajul "Bacalaureat", pentru care cineastul român Cristian Mungiu a câştigat premiul pentru regie la Festivalul de la Cannes 2016, a fost desemnat cel mai bun film străin sâmbătă seară la ediţia din acest an a premiilor decernate de National Society of Film Critics (NSFC), una dintre cele mai prestigioase asociaţii de critici de cinema din Statele Unite ale Americii, informează site-ul revistei Variety.
National Society of Film Critics (NSFC), înfiinţată în 1966 la New York, este una dintre cele mai prestigioase asociaţii de critici de cinema din Statele Unite ale Americii şi este alcătuită din 59 de membri – jurnalişti de la cele mai importante publicaţii americane. Printre filmele care au câştigat trofeul principal la galele organizate de NFSC s-au aflat pelicule precum “Moonlight”, “Spotlight”, “Adieu au langage” şi “Inside Llewyn Davis”.
România așteaptă deja de peste 16 o nouă propunere de programă pentru limba română. Săptămâna trecută, Ministerul Educației și Cercetării a venit în sfârșit cu o propunere de curriculum adresată elevilor claselor a IX-a.
Fostul director al Direcției Silvice Arad, Teodor Țigan, a fost obligat de Tribunalul Arad să restituie bonusul de pensionare, în valoare de 280 de mii de lei. Sentința, însă, nu este definitivă. 2
Pornită joi seară, lista care cuprindea inițial 200 de nume de magistrați din toată țara a ajuns acum a 500, fiind deschisă de procuroarea Laura Codruța Kövesi, procuror-șef al Parchetului European. 5
ARAD. Catedrala Veche va găzdui joi, 18 decembrie 2025, începând de la ora 17:00, tradiționalul concert de colinde al Seminarului Teologic Ortodox din Arad.
Peste 500 de procurori și judecători au semnat, până în prezent, mesajul de susținere pentru magistrații care au avut curajul să facă dezvăluiri în reportajul Recorder despre probleme grave din sistemul de justiție.
1
Raluca Moroșanu, judecătoarea care a înfruntat conducerea Curții de Apel București (CAB), a postat vineri un mesaj pe Facebook în care mulțumește celor care o susțin pe ea și pe judecătorul Laurențiu Beșu, cel care a făcut dezvăluiri în documentarul Recorder.
2
Adrian Mihalcea a trimis conducerii tabelul cu jucătorii pe care nu-i mai dorește la echipă. 3
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!