aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
COVID-19. „Explozie” de cazuri noi: 238, de miercuri până joi

COVID-19. „Explozie” de cazuri noi: 238, de miercuri până joi

De Eugen Rogojan
la 4 June 2020 13:18
12 Comentarii

COVID-19. „Explozie” de cazuri noi: 238, de miercuri până joi

Foto: EPA
4 June 2020 13:18
Numărul de cazuri noi raportate în 24 de ore a crescut la 238, după ce zilele trecute fuseseră raportate în jur de 150 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV2 zilnic.
Scris de Eugen Rogojan - Numărul de cazuri noi raportate în 24 de ore a crescut la 238, după ce zilele trecute fuseseră raportate în jur de 150 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV2 zilnic.

Trimite articolul

X

19.907 cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost confirmate în România de la începutul pandemiei până joi, 4 iunie. 238 dintre acestea au fost raportate în ultimele 24 de ore, cel mai mare număr de cazuri noi din ultimele 18 zile. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate și 119 noi vindecări, în total fiind externați aproape 14 mii de pacienți, dar și 11 decese, în total fiind înregistrate aproape 1.300 de pierderi omenești. Numărul pacienților cu forme grave, internați în secțiile de Terapie Intensivă, a scăzut cu 9 de miercuri până joi, ajungând la 153. În acest interval s-au prelucrat 13.445 de teste pentru depistarea infecției cu noul coronavirus. În total au fost procesate 472.850 de teste.

Grupul de Comunicare Strategică a ținut să atragă atenția, în contextul creșterii mari a numărului de noi cazuri de infecție raportate, asupra „respectării cu rigurozitate a normelor de conduită sanitară și de prevenire a răspândirii noului coronavirus, cu precădere a celor referitoare la purtarea măștii în spații închise, evitarea contactului, igienizarea frecventă a mâinilor și păstrarea distanței față de alte persoane”.

Ultima dată la care s-au înregistrat mai multe cazuri decât joi, 4 iunie, a fost 16 mai, când au fost raportate 267 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV19.

Trimite articolul

X
Taguri:
autoizolare ,
carantina ,
coronavirus ,
covid-19 ,
decese ,
externati ,
infectate ,
pacienţi ,
persoane ,
raport covid-19 ,
romania ,
teste ,
vindecati
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ion Ion says:
    June 4, 2020 at 2:12 pm

    Nu cred ca numarul reflecta o “explozie”. Marea majoritate suntem constienti ca ce s-a comunicat pana in prezent a fost umflat artificial pentru justificarea masurilor aberante luate de catre guvernanti (in special numarul de morti). Sunt de condamnat pentru sumbinarea economiei si pentru neglijenta criminala fata de ceilalti grav bolnavi care nu au primit tratamente vitale sau au murit la urgente asteptand rezultatul testului coronavirus. Asta in timp ce spitalele pentru cei infectati cu coronavirus au fost goale sau ocupate cu asimptomatici dusi cu forta.

    Reply
    • Kempf says:
      June 4, 2020 at 2:41 pm

      Si tu ai un creier Asimptomatic 🤣🤣🤣

      Reply
      • Ion Ion says:
        June 4, 2020 at 4:00 pm

        Cei cu inteligenta asimptomatica cum esti tu pun botu’ la toate minciunile. Sau esti postac platit.

        Reply
  2. Petru says:
    June 4, 2020 at 2:39 pm

    Este interesant ca in Arad s-au înregistrat foarte puține cazuri in ultimele 2 saptamani, cu toate că prin vama Nădlac au intrat zilnic mii de persoane.Este situatia reala sau nu se fac testări?

    Reply
    • Adrian says:
      June 4, 2020 at 2:56 pm

      Cel mai mare număr de cazuri noi a fost înregistrat în București, 64. Cifra reprezintă peste un sfert din totalul celor 238 de noi infectări raportate astăzi. În total, 2.145 de bucureșteni au fost infectați cu noul coronavirus.

      Un număr ridicat de cazuri noi a fost înregistrat și în Brașov, 32, ducând totalul infecțiilor în județ la 794. Pe locul al treilea este Ialomița, cu 19 cazuri în interval de 24 de ore. În Suceava, județul cu cel mai mare număr de infectări din țară, de la izbucnirea epidemiei, sunt 12 noi cazuri raportate.n Urmează Vrancea, cu 10 noi cazuri.

      Sunt și județe în care nu a fost înregistrat niciun caz nou de COVID-19. Este vorba despre Arad, Caraș Severin, Călărași, Covasna, Gorj, Mehedinți, Mureș, Satu Mare, Sibiu, Timiș și Tulcea.

      Reply
  3. Chris says:
    June 4, 2020 at 2:47 pm

    Explozie de vrajeala!

    Reply
    • ion says:
      June 4, 2020 at 4:06 pm

      depinde de cate zile adunati, cu atat va fi un titlu mai pomps. ca si sugestie ” apocalipsa covid-19: din martie pana in iunie” draku bata-ti capu cu titlu asta Eujene

      Reply
  4. Lucan Calin says:
    June 4, 2020 at 6:00 pm

    Numai minciuni dragii mei

    Reply
  5. klaus says:
    June 4, 2020 at 6:04 pm

    La cat se minte in tara asta cine ii mai crede ??? !!!!

    Reply
  6. Lolitta says:
    June 4, 2020 at 6:28 pm

    ZONA IND VEST DIN ARAD VA FI URMATORUL FOCAR. ALOO CONDUCEREA PITO TRANS ! ALOO CONDUCEREA JOYSON : ÎN AUTOBUZELE CE TRANSPORTA OAMENII LA FABRICĂ NIMENI NU POARTA MASCĂ PE NAS SI GURĂ…CI PE GÂT !! NIMENI NU LE SPUNE NIMIC ! CE AVETI DE GAND ?? PE LANGA CEI 1100 CARE VOR FI DATI AFARĂ IN CURÂND SĂ SE MAI ÎMBOLNĂVEASCA CATEVA SUTE ??? DEGEABA POARTA MASCA IN FABRICA TOATA ZIUA IAR IN AUTOBUZE STAU INGHESUITI SI CU MASCA PE GÂT. CHIAR NU VEDETI ASTA?? SERVICII GENERALE JSS, UN MIC CONTROL SE POATE ??

    Reply
    • Chris says:
      June 4, 2020 at 7:28 pm

      Stai in mortii matii de proasta in casa pe veci daca ti-e frica de virus si lasa-i pe restul sa-si traiasca viata!

      Reply
    • #cugetdecinumairezist says:
      June 4, 2020 at 9:09 pm

      Pai daca in autobuzele alea nu e nici unul bolnav care-i treaba. Voi astia ipohndrii vedeti infectati si focare peste tot

      Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Ce branduri de echipamente sportive sunt recomandate pentru drumeții?
    3
    Se apropie vacanța judecătorească
    4
    Motociclist prins drogat și cu permisul suspendat
    5
    Poliția Sântana, program redus cu publicul
    6
    Funcționarii Primăriei Arad s-au prezentat singuri la o dezbatere privind tarifele la ștrand. Au lipsit și inițiatorii
    7
    Solutii inteligente pentru afaceri: Cum isi pot innoi companiile din Oradea, Arad si Deva flota de utilitare cu dobanda fixa 0%!
    8
    Pîslaru: Unele grile din proiectul legii salarizării nu sunt așezate corect. Vom corecta ceea ce poate fi corectat
    9
    38 de elevi trimiși la școală de oamenii legii
    10
    Trei șantiere deschise în Micălaca de CAA

    Local

    Se apropie vacanța judecătorească
    Timp de aproape două luni, activitățile cu publicul ale compartimentelor Tribunalului și Judecătoriei Arad se vor desfășura timp de două ore pe zi.

    Mapamond

    Bahrain și Kuweit denunță noi atacuri iraniene, iar Manama cere acțiune internațională
    Bahrain și Kuweit au afirmat, duminică, că au interceptat noi rachete și drone lansate de Iran în noaptea precedentă împotriva teritoriului lor, după noile atacuri ale Statelor Unite sâmbătă împotriva Iranului, motiv pentru care guvernul din Bahrain a cerut o acțiune internațională pentru a opri agresiunile iraniene, informează EFE.

    Advertorial

    Luxul nu mai este un moft: Dotarile premium sunt standard pe SUV-urile BAIC X55 si BAIC X7, acum la Carbenta Com
    Piata auto din Romania traverseaza o perioada in care preturile masinilor noi au atins cote greu de inteles pentru consumatorul pragmatic. De multe ori, configurarea unui SUV de familie incepe de la o suma rezonabila, dar creste cu mii sau chiar zeci de mii de euro in momentul in care adaugi dotari de siguranta si confort care, in mod normal, ar trebui sa fie incluse din start.

    Local

    Programul UNDERGROUND 16. Duminică, 27 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Promovare pierdută în meciul tur, de la Vinga

    UT Arad

    Cine a urcat în autocarul de Slovenia?

    România

    Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este sabotaj
    Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este sabotaj, este definiția statului de drept. 1

    România

    PNL solicită respectarea dreptului la apărare și condamnă noua încercare de sabotare a deciziilor adoptate de Congres
    Partidul Național Liberal își exprimă profunda îngrijorare față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu au putut consulta documentele care au stat la baza hotărârii.

    România

    Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
    Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.