aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Judecătoare de la Tribunalul Suceava, reținută de procurori. Este acuzată că se droga şi lua mită de la traficanţi

Judecătoare de la Tribunalul Suceava, reținută de procurori. Este acuzată că se droga şi lua mită de la traficanţi

la 12 October 2023 17:34

Judecătoare de la Tribunalul Suceava, reținută de procurori. Este acuzată că se droga şi lua mită de la traficanţi

Foto: Wikipedia
12 October 2023 17:34
Judecătoarea Ana Maria Chirilă de la Tribunalul Suceava a fost reţinută pentru 24 de ore de procurorii Parchetului General, fiind acuzată că lua mită de la traficanţi de droguri, constând în bani, bijuterii, folosinţa gratuită a unor autoturisme, contravaloarea unor sejururi, servicii de pază şi protecţie, produse alimentare.
Judecătoarea Ana Maria Chirilă de la Tribunalul Suceava a fost reţinută pentru 24 de ore de procurorii Parchetului General, fiind acuzată că lua mită de la traficanţi de droguri, constând în bani, bijuterii, folosinţa gratuită a unor autoturisme, contravaloarea unor sejururi, servicii de pază şi protecţie, produse alimentare.

Trimite articolul

X

De asemenea, Ana Maria Chirilă este acuzată că se droga.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, judecătoarea a fost reţinută pentru săvârşirea infracţiunilor de: folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii (2 fapte) şi a infracţiunii de favorizarea infractorului (2 fapte); luare de mită; complicitate la trafic de influenţă; deţinere de droguri pentru consum în formă continuată (5 acte materiale); punere la dispoziţie, cu ştiinţă, cu orice titlu, a unei locuinţe pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri, în formă continuată (3 acte materiale).

Cu privire la prima infracţiune, Parchetul susţine că, în perioada 11 – 14 noiembrie 2022, în baza prerogativelor specifice funcţiei de judecător pe care o exercita, Ana Maria Chirilă a luat cunoştinţă de informaţii nepublice privind actele de urmărire penală şi măsurile dispuse într-un dosar DIICOT (dosar aflat în faza de urmărire penală), respectiv informaţii privind percheziţiile domiciliare ce urmau a fi efectuate, pe care le-a pus la dispoziţia altor persoane prin intermediul cărora au ajuns şi la alte persoane interesate.

De asemenea, în perioada aprilie – septembrie 2023, Ana Maria Chirilă a luat cunoştinţă de informaţii nepublice privind actele de urmărire penală şi măsurile dispuse într-o altă cauză DIICOT, informaţii pe care în mod direct şi prin intermediul altor persoane le-a pus la dispoziţia unor persoane interesate.

Referitor la infracţiunea de favorizarea infractorului, s-a reţinut că divulgarea către persoanele cercetate a faptului că erau vizate de măsuri de supraveghere tehnică sau percheziţii a fost de natură să pericliteze cercetările în cauzele respective.

Procurorii o mai acuză pe judecătoare de luare de mită, după ce au stabilit că, în perioada 2020 – 2023, în mod direct sau prin intermediul altor persoane, ea a primit/acceptat primirea unor foloase necuvenite (bani, bijuterii, folosinţa gratuită a unor autoturisme, contravaloarea unor sejururi, servicii de pază şi protecţie, produse alimentare) în legătură cu măsurile dispuse şi hotărârile pronunţate într-o cauză instrumentată de DIICOT – Serviciul Teritorial Suceava.

De asemenea, judecătoarea este acuzată de trafic de influenţă, respectiv faptul că, fără a promite că va influenţa în mod direct magistraţii dintr-un complet învestit cu judecarea unei cauze, prin prezenţa sa la întâlnirea dintre un denunţător (cumpărător de influenţă) şi o altă persoană, i-a creat denunţătorului convingerea că respectiva persoană are influenţă asupra magistraţilor şi îi poate influenţa pentru obţinerea unei hotărâri de achitare. În acest mod, Ana Maria Chirilă a facilitat obţinerea de către persoana în cauză a sumei de 30.000 de euro.

Cu privire la infracţiunile de deţinere de droguri pentru consum în formă continuată şi punere la dispoziţie, cu ştiinţă, cu orice titlu, a unei locuinţe pentru consumul ilicit de droguri ori tolerarea consumului ilicit în asemenea locuri, în formă continuată, potrivit probatoriului administrat, s-a stabilit că, în perioada septembrie – octombrie 2023, judecătoarea a deţinut în locuinţa sa droguri de mare risc în vederea consumului propriu, iar în anumite perioade a pus la dispoziţia unor persoane locuinţa sa în vederea consumului de droguri.

În acelaşi dosar, a fost reţinut un bărbat, acuzat că mituit-o pe judecătoare, respectiv a promis, oferit şi remis foloase necuvenite magistratului, în scopul obţinerii unor hotărâri favorabile într-un dosar în care a fost trimis în judecată pentru săvârşirea unor infracţiuni de constituire a unui grup infracţional organizat, camătă şi lipsire de libertate.

Totodată, s-a reţinut că bărbatul, prin promisiunea implicită a remiterii unor sume de bani sau de alte foloase materiale, a încurajat-o pe judecătoare să continue să divulge informaţii nedestinate publicităţii sau să permită accesul la astfel de informaţii privind anchetele aflate în desfăşurare în domeniul contrabandei cu ţigări sau a traficului de droguri.

Cei doi vor fi duşi în instanţă cu propunere de arestare preventivă.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
droguri ,
judecatoare ,
luare de mita ,
retinuta ,
Suceava ,
traficanti
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Ministrul Educației, Daniel David, a demisionat din funcție
    2
    INTERVIU JA cu prof.univ.dr. Lizica Mihuț: De la strategia de economisire a fondurilor, la patrimoniu și cheltuieli
    3
    SUA: Loteria vizelor este suspendată, întrucât suspectul de atacul armat de la Brown a fost un beneficiar al programului
    4
    Patinaj artistic: Julia Sauter, calificată pentru programul liber de pe locul 16, la Olimpiada de Iarnă
    5
    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    6
    S-a retras din arbitraj la meciul 328 în Superliga!
    7
    „Revelionul arbitrilor 2025” a fost unul al surprizelor
    8
    NATO va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia
    9
    GALERIE FOTO | Emoție și magie la Balul Bobocilor al studenților de la UAV
    10
    34 de premii acordate în cadrul Galei Clădirilor Istorice, 2025

    Ştiri sportive

    VIDEO
    Patinaj artistic: Julia Sauter, calificată pentru programul liber de pe locul 16, la Olimpiada de Iarnă
    Sportiva română Julia Sauter, debutantă în întrecerile olimpice, s-a clasat pe locul 16 în concursul individual feminin la patinaj artistic din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina, după programul scurt, marți seara, clasare care i-a adus calificarea pentru programul liber.

    România

    Bolojan consideră că proiectul pensiilor magistraților e constituțional: Sper ca în al 12-lea ceas CCR să ia o decizie
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, marți seara, că, din punctul său de vedere, proiectul pensiilor magistraților este constituțional, iar o nouă amânare a deciziei CCR pe acest subiect ar însemna o probabilitate foarte mare ca România să piardă cei 231 de milioane de euro din PNRR, menționând că o comunicare oficială din partea Comisiei Europene va fi făcută 'înspre sfârșitul lunii februarie'.

    România

    Bolojan: Spre sfârșitul anului ar trebui să ajungem la o inflație care să se apropie de 4%
    Inflația ar trebui să scadă treptat în acest an, fără alte pusee inflaționiste și spre sfârșitul anului ar trebui să se apropie de 4%, a declarat prim-ministrul Ilie Bolojan. 1

    Ştiri sportive

    Tentea și Iordache, locul 5 în proba de bob, cel mai bun rezultat al României la Jocurile Olimpice de iarnă din ultimii 34 de ani
    Boberii Mihai Cristian Tentea și George Iordache au reușit cel mai bun rezultat al României la Jocurile Olimpice de iarnă din ultimii 34 de ani, locul 5 în proba de bob-2 masculin, marți seara, la Milano-Cortina.

    Mapamond

    Serviciul de informații rus FSB primește dreptul legal de întrerupe internetul și comunicațiile mobile
    Parlamentul Rusiei a adoptat marți în procedură de urgență o lege care permite serviciului de informații interne FSB să ordone companiilor furnizoare întreruperea conexiunilor de internet și mobile, informează dpa. 1

    Local

    FOTO
    Pe sufletul micilor măderătani
    ŞIRIA. Weekend-ul trecut, copiii din cadrul Clubului „Micii măderătani” s-au bucurat de doua zile frumoase petrecute la Casa Schneider din Șiria.

    Local

    GALERIE FOTO
    Proiect controversat pe terenul fostei Fabrici de Zahăr: blocuri cu 11 etaje în zonă de case
    Un proiect imobiliar ce vizează construirea a peste 20 de blocuri cu regim mare de înălțime, pe terenul fostei Fabrici de Zahăr, este contestat de locuitorii din zonă, care consideră că dezvoltarea propusă depășește proporțiile cartierului și va pune presiune pe infrastructura existentă. 7

    UT Arad

    UTA, la trei puncte de play-off!

    ARADON Sport local

    CSŞ Gloria Arad, pe locul 4 la Braşov Indoor Cup
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.