„Nu știu să estimez. Nu este ceva care să fie la mine. Dacă mă întrebați pe mine, nu cred că suntem foarte aproape de o moțiune de cenzură”, a precizat șeful statului, luni, într-o conferință de presă, după ce a participat la un eveniment la ASE.
Nicușor Dan a lansat un îndemn la „calm, echilibru și luciditate” pentru toate părțile implicate, astfel încât să poată fi găsită o soluție pentru actualul context politic.
„Încerc să transmit și îi rog și pe liderii partidelor să transmită ceea ce am transmis eu. Există neînțelegeri politice în România, numai că pe chestiunile importante și mai ales cele care vizează relația noastră cu piețele financiare există consens”, a precizat el.
Totodată, el și-a exprimat speranța ca partidele să facă declarații publice în concordanță cu aspectele convenite în discuțiile anterioare.
„În tipul acesta de discuții se spun lucruri care nu se spun în spațiul public. Dar pe mesajele importante nu se poate ca cineva să spună președintelui un lucru, iar în spațiul public să spună un alt lucru. Ceea ce există ca intenție în momentul acesta este ceea ce partidele au comunicat în mod oficial. În perioada următoare o să vedem dacă există posibilitate de apropiere a pozițiilor”, a mai spus președintele Nicușor Dan.
Sursa: AGERPRES
Citiți principiile noastre de moderare aici!