aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Sondaj Avangarde: AUR - 35%, PSD - 22%, PNL - 14%, USR - 11%

Sondaj Avangarde: AUR - 35%, PSD - 22%, PNL - 14%, USR - 11%

la 21 March 2026 10:51
28 Comentarii

Sondaj Avangarde: AUR - 35%, PSD - 22%, PNL - 14%, USR - 11%

21 March 2026 10:51
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) ar obține 35% din voturi, Partidul Social Democrat (PSD) - 22%, Partidul Național Liberal (PNL) - 14%, iar Uniunea Salvați România (USR) - 11%, arată un sondaj Avangarde făcut public sâmbătă.
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) ar obține 35% din voturi, Partidul Social Democrat (PSD) - 22%, Partidul Național Liberal (PNL) - 14%, iar Uniunea Salvați România (USR) - 11%, arată un sondaj Avangarde făcut public sâmbătă.

Trimite articolul

X

Pe următoare locuri s-ar plasa Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR) – 5%, S.O.S. România – 3%, SENS – 2% și Partidul Oamenilor Tineri (POT) – 2%.

La întrebarea ‘Cât de mulțumit sunteți de modul în care gestionează România Guvernul condus de Ilie Bolojan?’, 43% din repondenți s-au declarat total nemulțumiți, 37% mai degrabă nemulțumiți, 17% mai degrabă mulțumiți și 1% foarte mulțumiți, în timp ce 2% nu au știut sau nu au răspuns.

La întrebarea ‘Ținând cont de așteptările pe care le aveați înainte de ianuarie 2025, sunteți mai degrabă dezamăgit de modul în care gestionează actualul Guvern țara sau mai degrabă mulțumit?’, 48% dintre cei intervievați s-au arătat mai degrabă dezamăgiți, 14% mai degrabă mulțumiți, 36% spun că nu aveau așteptări, iar 2% nu au răspuns.

De asemenea, 49% dintre repondenți au spus că nu sunt deloc mulțumiți de activitatea prim-ministrului Ilie Bolojan, 24% s-au declarat mai degrabă nemulțumiți, 20% mai degrabă mulțumiți, iar 1% foarte mulțumiți, în timp ce 5% nu au știut sau nu au răspuns.

Întrebați dacă direcția în care se îndreaptă România este una bună sau una greșită, 79% din repondenți au răspuns că direcția este greșită, 18% consideră că direcția e bună, iar 3% au preferat să nu se pronunțe.

Sondajul a fost realizat în perioada 10-17 martie 2026 pe un eșantion de 1000 de subiecți, prin metoda CATI (telefonic), iar eroarea maximă de eșantionare, la un nivel de încredere de 95%, este de +/- 3%.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
alegeri parlamentare ,
aur ,
PNL ,
PSD ,
romania ,
sondaj Avangarde ,
usr
28 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Poseidon says:
    March 21, 2026 at 11:09 am

    Cum draqu să ai 35 % fără să faci nimic,doar să bați din gură toată ziua.

    Reply
    • Hercules says:
      March 21, 2026 at 12:45 pm

      Voi,cei de la guvernare, în special băsisto-hashtagiștii,sunteți cei bateți din gură toată ziua,degeaba, și-i sărăciți pe români cu politicile voastre extrem de toxice.
      Eu cred ca AUR are undeva la 40 % ,majoritatea oamenilor inteligenți și cu studii făcute pe bune, îi votează !

      Reply
      • aradean says:
        March 21, 2026 at 2:42 pm

        Daca a fost cativa nu inseamna ca toti are diplome false. Uni am mai deschis o carte fie ea si de bucate.

        Reply
        • Că ca să scriem că corect... says:
          March 22, 2026 at 4:05 pm

          Cartea poate a fost mersul trenurilor…
          ,,unii”…

          Reply
      • Socrate says:
        March 21, 2026 at 5:44 pm

        Cei care dau din gură și nu fac nimic sunt tocmai cei din AUR (de la înființare până în prezent). Numai circ fac în parlament. Dar fiind în opoziție e de așteptat să aibă un scor mai ridicat. Majoritatea oamenilor care votează AUR sunt cei studii primare sau medii, nu superioare, precum și cei din mediul rural, iar ca vârstă, predomină cei între 30-50 ani.

        Reply
    • Florin says:
      March 21, 2026 at 3:19 pm

      Și cam ce-ai vrea să facă din Opoziție?
      Explică-ne logic și realist!

      Reply
      • un exemplu says:
        March 22, 2026 at 12:45 pm

        sa nu blocheze, de exemplu, eliminarea pensiilor speciale.

        Reply
        • Radu says:
          March 23, 2026 at 7:16 am

          Băi, dar voi mai apucați să respirați la cât de jegos mințiți?

          Reply
          • anonim says:
            March 25, 2026 at 12:39 pm

            Când ești dezinformat asta e senzația. Când ești putinizat ești dezinformat prin definiție.

  2. anonim says:
    March 21, 2026 at 3:54 pm

    Daca la viitoarele alegeri guvernul va fi condus de AUR , fiecare roman va primii un apartament de la stat la pretul de 10 k si o Dacia gratuit 🤣🤣🤣🤣
    Clar caci electoratul din RO in veci nu se va maturiza …. ultimul sa stinga lumina !

    Reply
    • bilidilibao says:
      March 21, 2026 at 7:28 pm

      dilibau, ce invarti? caci? caci postari de 2 ron… Asa si conduceti tara. caci…

      Reply
      • anonim says:
        March 24, 2026 at 10:50 am

        Matale ai în minte și în gură ceea ce consumi 😉

        Reply
  3. Gornicu says:
    March 21, 2026 at 8:19 pm

    Ca sa vezi câte rozete rozulii sunt. 11%. 👎👎👎

    Reply
    • Adela says:
      March 22, 2026 at 12:51 pm

      Ai venit sa le mirosi de le stii tu asa pe toate?

      Reply
      • Banana Ion says:
        March 22, 2026 at 8:29 pm

        Hopa…o rozeta!💨
        Scrie clar 11%😱

        Reply
        • anonim says:
          March 24, 2026 at 10:51 am

          Hopa, unul cu clanța auristă în dos 👆🏻

          Reply
    • anonim says:
      March 22, 2026 at 2:52 pm

      Iar 35% sunt analfabeții funcțional, idioții utili ai propagandei neofasciste aurist-putiniste. Exact precum goarna putinistă Gornicu.

      Reply
  4. Jos socialism&populism says:
    March 21, 2026 at 10:04 pm

    Orice facem, aproape 2 din 3 romani voteaza PSDAUR+POT+SOS. Nu vom avea niciodata o majoritate liberala, pentru ca suntem mai asiatici noi asa – uram democratia si statul de drept. Daca reusesti sa convingi peste jumate din romani ca Buzoianu si Bolojan sunt inamicii lor si ca CG, Simion, Alexandrescu, Sosoaca, etc le vor binele, poti face ce vrei cu poporul asta..

    Reply
    • Jos sorosismul/băsismul says:
      March 22, 2026 at 7:47 am

      Ce gândire infantilă la matale,esti jalnic!
      Asiaticii deja sunt cei mai puternici,deja acolo se foloseste robotica militară,masinile sunt conduse de roboți, BeiDou chinezesc are precizie la cm, GPS-ul american,doar la metri
      Sorosismul /băsismul si bolojenismul sunt cel mai mare cancer politic de care au dat românii în istoria lor, doar spălații pe creier pot susșine așa ceva !

      Reply
    • E anti-democrație ! says:
      March 22, 2026 at 9:39 am

      Ce idei inepte ,hashtagistule,avem impresia că ți-ai pierdut mințile! Anularea alegerilor democratice,interzicerea unor candidați,fără vreun motiv serios și sărăcirea la maxim a cetățenilor acestei țări, astea înseamnă la tine democrație,acesta este stat de drept??
      Prezența la guvernare a unor specimene aidoma celor menționate de tine, ne fac bine?
      Avem cea mai scumpă benzină/motorină ,am ajuns să mergem să cumpărăm de la bulgari și tu mai ai tupeul să ne vorbești despre șandramalele sorosiste/băsiste de la guvernare?

      Reply
      • anonim says:
        March 23, 2026 at 12:44 pm

        Iar ai prizat aurită putinizată, în loc să tratezi delirul 😁

        Reply
  5. Banana Joe says:
    March 22, 2026 at 9:16 am

    AUR are mult mai mult.

    Reply
    • sondaj aurit says:
      March 22, 2026 at 5:15 pm

      AUR se reflecta intr-o multime de prosti, nu degeaba Romania e pe primul loc la analfabetism functional in UE, 99% din astia sunt votanti AUR SOS POT

      Reply
      • Banana Ion says:
        March 23, 2026 at 8:07 am

        Sus AUR !!! Jos rozetele!!!😙

        Reply
      • sondajul sorosit says:
        March 23, 2026 at 8:25 am

        AUR se remarcă prin calitatea superioară a membrilor si a simpatizanților săi,oameni culți și patrioți , față de hashtagiștii /băsiștii care au dovedit doar incompetență, diplome false sau cu studii făcute pe nașpa, dar niște scandalagii politici și fără nici o empatie față de oameni, niște indivizi fără cultură și fără Dumnezeu !

        Reply
        • Ce banc bun says:
          March 23, 2026 at 12:41 pm

          AUR are cei mai mari patroti rusi

          Reply
          • Danși prorușii says:
            March 23, 2026 at 2:01 pm

            Nicușor D a fost finanțat și de prorusul Matei Păun ,deci iată dovada cine este pro-rus !

        • anonim says:
          March 23, 2026 at 12:42 pm

          Așa se manifestă delirul aurist 👆🏻

          Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Nicușor Dan: În prezent, România nu se confruntă cu dificultăți de aprovizionare cu combustibili
    2
    Prepararea automatizată a citostaticelor, la Arad
    3
    Conservatorul proeuropean Peter Magyar l-a detronat pe naţionalistul Viktor Orban în Ungaria
    4
    101 intervenții ale pompierilor, în weekend
    5
    AUR reacționează în cazul deputatului Boșutar și al tinerilor acuzați de viol la Școala de vară a partidului
    6
    Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă la Arad și în acest an
    7
    Tulcea: Grup de drone în zona de frontieră. RO-ALERT în nordul județului, pe fondul războiului din Ucraina
    8
    11 zile fără tramvaie pe ruta Podgoria – Grădiște
    9
    Ziua Internaţională a Romilor / Abrudean: O naţiune e puternică când fiecare are şansa de a-şi construi propriul drum
    10
    Iranul a transmis Statelor Unite o contrapropunere de încetare a ostilităților, dar respinge un armistițiu

    Mapamond

    Conservatorul proeuropean Peter Magyar l-a detronat pe naţionalistul Viktor Orban în Ungaria
    Conservatorul proeuropean Peter Magyar a repurtat o victorie categorică la alegerile legislative din Ungaria duminică în faţa naţionalistului Viktor Orban, a cărui înfrângere constituie de asemenea un eşec al preşedintelui american Donald Trump care îi oferise sprijinul său, relatează France Presse.

    România

    Președintele Nicușor Dan l-a felicitat pe Peter Magyar pentru victoria în alegerile parlamentare din Ungaria
    Președintele Nicușor Dan l-a felicitat duminică seara pe Peter Magyar pentru victoria în alegerile din Ungaria, subliniind că 'poporul maghiar a vorbit cu o voce clară și puternică' la scrutinul parlamentar desfășurat în țara vecină.

    Mapamond

    Ursula von der Leyen: Ungaria a ales Europa
    Ungaria a ales Europa, Europa a ales întotdeauna Ungaria, a reacţionat duminică preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după ce premierul ungar Viktor Orban şi-a recunoscut înfrângerea în faţa contracandidatului său, Peter Magyar la alegerile legislative. 4

    Mapamond

    VIDEO
    Viktor Orban: Am felicitat partidul câştigător
    BUDAPESTA. Prim-ministrul ungar Viktor Orban şi-a recunoscut înfrângerea în alegerile parlamentare în faţa liderului opoziţiei, Peter Magyar. 2

    Mapamond

    Ungaria: Partidul de opoziție Tisza ar urma să câștige o majoritate de două treimi în forul legislativ
    Partidul de opoziție Tisza din Ungaria ar urma să obțină 135 de locuri în Parlamentul format din 199 de membri, o majoritate de două treimi, conform rezultatelor parțiale după numărarea a 45,7% din voturile exprimate la alegerile legislative, a anunțat duminică Biroul Electoral Național, relatează Reuters.

    Mapamond

    VIDEO
    Ungaria: Liderul opoziției Peter Magyar se declară „prudent optimist” în ceea ce privește victoria sa
    Liderul opoziției din Ungaria, Peter Magyar, a declarat duminică seara că este „prudent optimist” în ceea ce privește victoria sa în fața actualului premier Viktor Orban în alegerile legislative, care au înregistrat o prezență record la vot, relatează AFP și Reuters. 10

    Local

    A murit deputatul arădean Dan Artimon
    A fost cunoscut îndeosebi pentru implicarea sa civică înainte de a deveni parlamentar AUR. Avea 59 de ani. 5

    Mapamond

    Trump ameninţă China cu tarife vamale de 50% dacă oferă ajutor militar Iranului
    Preşedintele american Donald Trump a ameninţat duminică China, unul dintre principalii parteneri comerciali ai Statelor Unite, cu tarife vamale de 50% dacă Beijingul va oferi ajutor militar Iranului în războiul din Orientul Mijlociu, relatează AFP. 3

    Mapamond

    Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz
    Președintele american Donald Trump a anunțat duminică că a ordonat Marinei SUA să instituie imediat o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz, ca răspuns la refuzul „intransigent” al Iranului de a renunța la ambițiile sale nucleare, în timpul negocierilor de pace de la Islamabad, relatează AFP și Reuters. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.