aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Ştiri sportive
Simona Halep, nerăbdătoare să înceapă colaborarea cu noul ei antrenor, Carlos Martinez

Simona Halep, nerăbdătoare să înceapă colaborarea cu noul ei antrenor, Carlos Martinez

la 21 March 2024 21:51
1 Comentarii

Simona Halep, nerăbdătoare să înceapă colaborarea cu noul ei antrenor, Carlos Martinez

Foto: EPA-EFE/Tolga Akmen
21 March 2024 21:51
Jucătoarea română de tenis, Simona Halep, care a revenit săptămâna aceasta în circuitul profesionist, după reducerea suspendării de către TAS de la patru ani la nouă luni, a declarat că este nerăbdătoare să înceapă colaborarea cu antrenorul spaniol Carlos Martinez.
Jucătoarea română de tenis, Simona Halep, care a revenit săptămâna aceasta în circuitul profesionist, după reducerea suspendării de către TAS de la patru ani la nouă luni, a declarat că este nerăbdătoare să înceapă colaborarea cu antrenorul spaniol Carlos Martinez.

Trimite articolul

X

„Sincer, nu am o idee prea clară despre ce am făcut bine şi ce am greşit (în meciul revenirii, n. red.). Ştiu că am greşit multe mingi pe care în mod normal nu le-aş fie greşit. Însă, sincer, simt că am jucat un tenis bun. În primul rând, am nevoie de un antrenor care să mă îndrume un pic. Îl aştept pe Carlos Martinez să începem. Am fixat o perioadă de încercare. A lucrat cu Svetlana (Kuzneţova), prietena mea şi jucătoarea mea favorită. Îi admir munca şi sper să ne înţelegem foarte bine şi să realizăm rezultate bune”, a declarat Halep pentru WTA Insider.

„Însă, în primul rând, trebuie să discutăm şi să vadă unde mă aflu, pentru că singură mi-e greu să îmi dau seama de nivel”, a adăugat fostul lider mondial.

Simona Halep a fost învinsă de spaniola Paula Badosa cu 1-6, 6-4, 6-3, în primul tur la Miami Open, după o pauză de 18 luni, dar a continuat să zâmbească, fericită că a putut să revină pe terenurile de tenis.

„Cineva mi-a spus ‘Dacă aş primi un dolar pentru fiecare zâmbet al tău, aș fi un om bogat la finalul zilei’. Zâmbesc mult, pentru că primesc multă dragoste de la oameni”, a mărturisit Halep.

Întrebată cum s-a pregătit pentru revenirea de la Miami, dubla campioană de Mare Şlem a relatat: „Mă aflam în avion şi i-am spus mamei că sunt foarte nervoasă, deoarece nu ştiam la ce să mă aştept din partea oamenilor. Când treci printr-o perioadă aşa de dificilă, nu ştii cum te vor vedea oamenii sau cum te vor trata. Însă, prima zi a fost incredibilă. Apoi, stresul a trecut şi nu mi-am mai făcut griji din pricina asta. Am ştiut că va fi totul bine pe teren. Spectatorii au fost incredibili din nou, iar dragostea arătată a fost mai mare decât am avut până acum”.

Halep (32 ani) a comentat şi momentul în care a aflat de reducerea suspendării sale de către Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne: „Vorbeam cu avocaţii mei şi zâmbeam. Le-am spus, ‘Băieţi, este decizia corectă’. Eram aşa de fericită… Aveam lacrimi în ochi după ce am terminat de vorbit cu ei la telefon. Eram fericită că adevărul a ieşit la iveală şi că decizia era corectă. Se încheiaseră 18 luni de stres şi puteam să joc tenis din nou, pentru că cele mai dificile lucruri au fost să nu pot să merg să văd un meci de tenis. Asta e un dezastru pentru un jucător de tenis. Deoarece eram suspendată, nu puteam să merg să văd un meci de tenis (la un turneu). A fost foarte greu”.

„O persoană, o persoană foarte importantă pentru mine, mi-a spus că nu trebuie să urăsc tenisul, deoarece nu tenisul mi-a făcut greutăţi. M-am gândit la asta şi mi-am spus că tenisul este în continuare pasiunea mea. Iubesc tenisul şi voi reveni când voi primi decizia corectă, mi-am zis”, a mărturisit Halep.

Simona Halep a admis că s-a gândit să revină când începe sezonul de zgură, pentru a avea mai mult timp să se pregătească şi să se acomodeze, însă „sentimentele pozitive erau aşa de mari, iar oamenii din jur” i-au spus să joace pentru a simţi din nou energia.

„A fost decizia potrivită, să vin la Miami, să simt energia, să simt iubirea oamenilor şi să simt libertatea din nou”, a subliniat Halep, care a mai spus că nu are alte planuri şi va încerca să joace cât mai mult pentru a intra în ritm.

„Am o vârstă. Nu mai sunt aşa tânără şi trebuie să gestionez foarte bine această revenire. Nu vreau să mă accidentez. Mulţi oameni mi-au spus să am grijă, pentru că 18 luni înseamnă mult şi trebuie să o iau uşor. Aşa că trebuie să discut cu Carlos şi vom decide împreună”, a mai spus Simona Halep, care a obţinut la Miami primele sale puncte (10) şi va intra în clasamentul WTA care va fi publicat pe 1 aprilie.

Simona Halep a fost suspendată pe o perioadă de patru ani pentru dopaj, pe 12 septembrie 2023, de către Agenţia Internaţională pentru Integritate în Tenis (ITIA), pentru două încălcări separate ale Programului Antidoping din Tenis (TADP). TAS a decis pe 5 martie, în unanimitate, că perioada de patru ani de ineligibilitate impusă de tribunalul independent al ITF să fie redusă la nouă luni, începând cu 7 octombrie 2022 (data de la care a fost suspendată provizoriu), perioadă care a expirat pe 6 iulie 2023.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
Carlos Martinez ,
noul ei antrenor ,
simona halep ,
tenis
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. citiror says:
    March 22, 2024 at 3:04 pm

    păi ce? o sa joace antrenorul, sau cum?
    pauza de loc binevenita isi spune se pare cuvantul………………

    Reply
  2. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Beat şi fără permis, a furat o maşină parcată în faţa unei case din Beliu
    3
    Fotbal – Liga 3, play-off
    4
    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    5
    Arădean drogat, și-a ars concubina cu fierul de călcat și a bătut-o cu un baston telescopic
    6
    10 ţări africane riscă să fie cuprinse de epidemia de ebola, potrivit Africa CDC
    7
    GALERIE FOTO| Au cules mazăre în scop caritabil, la Nădlac
    8
    Negocieri cu succes pentru Marius Coman
    9
    Vis spulberat la UTA U15
    10
    Minoră decedată după ce a căzut de la înălțime în centrul Oradiei

    ARADON Sport local

    Alesia Sferlea, până în „optimi” la europenele Under 21
    Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.

    ARADON Sport local

    Andrei Haloș, de la Progresul Pecica la Unirea Sântana!
    SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.

    Local

    14 biciclete, dintre care 13 electrice, descoperite fără acte la Nădlac
    Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.

    Local

    Primăria Arad activează punctele anticaniculă
    În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.

    Local

    Prinși la braconaj piscicol, pe Mureș 
    Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu. 2

    Advertorial

    Comunicat de presă
    Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.

    Evenimente

    „Vechile farmacii ale Aradului” se lansează la „Corina”
    Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 mai, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.

    Local

    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.