aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
Mircea Rednic s-a dezlănțuit: „Trebuie să fii tâmpit să gândești sau să insinuezi așa ceva”.

Mircea Rednic s-a dezlănțuit: „Trebuie să fii tâmpit să gândești sau să insinuezi așa ceva”.

De Leo Sfâra
la 16 March 2024 13:42 Reactualizat la: 16 March 2024 13:52
9 Comentarii

Mircea Rednic s-a dezlănțuit: „Trebuie să fii tâmpit să gândești sau să insinuezi așa ceva”.

16 March 2024 13:42 Reactualizat la: 16 March 2024 13:52
Antrenorul echipei UTA face lumină vizavi de meciul cu Dinamo, în care a fost acuzat că a făcut echipa „invers”.
Scris de Leo Sfâra - Antrenorul echipei UTA face lumină vizavi de meciul cu Dinamo, în care a fost acuzat că a făcut echipa „invers”.

Trimite articolul

X

ARAD. Înainte de meciul cu FC Voluntari, din prima etapă a play-outului, Mircea Rednic a ieșit în fața presei și a explicat cum stau lucrurile vizavi de mult discutatul meci cu Dinamo, din ultima rundă a sezonului regulat din Superliga. Au fost voci care l-au acuzat că echipa care a fost trimisă în teren a făcut ca Dinamo să aibă avantaj.

„Nu am făcut echipa invers, așa cum am fost acuzat. Am mai jucat cu trei fundași centrali, așezarea în teren a fost gândită și discutată cu jucătorii. Am pregătit sistemul toată săptămâna. Cu scuzele de rigoare, dar trebuie să fii tâmpit să gândești sau să insinuezi așa ceva. Ce aveam eu de câștigat? Să o luăm pe plan sportiv, profesional. Un antrenor care vine și salvează echipa, iar anul următor formează o echipă nouă, de la zero și ajunge la trei puncte de locul 5 și ar putea merge în play-off se numește performanță. E vorba de CV și de imagine. Cine nu-și dorește așa ceva? De patru ani de când sunteți în Liga I nu ați mai avut șansa unui play-off. Eu în contract nu am stipulat niciun loc, doar că pot fi dat afară dacă sunt cinci etape pe locuri retrogradabile. Trecem acum la partea financiară. Am un salariu sub cei doi are au fost aici (n.n. – Laszlo Balint și Ilie Poenaru). Comparați performanțele lor cu ale mele. Aveam stipulat în contract că mi se mărește salariu dacă intrăm în play-off, dar aveam și un bonus de 20.000 de euro la finalul acestui sezon. Se dublau primele dacă eram în play-off, așa că unde e interesul? Când am câștigat și am dansat a fost bine (n.n. – în meciul tur cu Dinamo), chiar dacă m-a înjurat jumătate din țară. Se mai întâmplă, ce eu nu mi-aș fi dorit să fim în play-off, să nu mai strângem acum din buci, să stăm să vedem ce probleme apar la meciurile astea din play-out? Dar, hai să fim și realiști, să vedem de unde s-a pornit, cum s-a ajuns aici. Hai să vedem CV-urile jucătorilor care sunt acum în lot, care nu depășesc plafonul de 8.000 de euro salariu. Față de alții, să luăm exemplu Dinamo, care a adus jucători cu 10-12 mii, chiar 15.000 de euro are unul. A fost un blocaj la toți jucătorii, nu doar la unul sau doi. Trebuie să-i înțelegem și pe ei, nu se poate să zicem că nu s-a vrut. Eu am venit aici să fac treabă, nu se poate insinua că Rednic nu a vrut. Pe unde am fost i-am bătut pe Dinamo. Am șapte trofee cu Rapid și știți rivalitatea cu Dinamo. La Farul când am fost, i-am bătut 5-0 la ei acasă, apoi și în retur. Am câștigat și la Oradea cu Dinamo, repet, am dansat, poate că Dumnezeu mi-a dat o palmă, trebuia să mă comport ca un antrenor. Apoi, jucătorii aveau cel puțin 5.000 de euro bonus dacă se ajungea în play-off. Eu le-am mai dat un bonus cadou, de 20.000 de euro, plăteam imediat după meci. Deci, toată lumea avea interesul să mergem în play-off, atât sportiv, cât și financiar. Îmi pare rău că s-a ajuns la ultimul meci, pentru că am pierdut multe meciuri ușor, pe greșeli individuale. Jucătorii au tot interesul să joace bine și să facă rezultate în play-out. Au prime de 80-90%, destul de mari, aș zice. Și pentru la anul, deoarece e alt buget, căci vin mai mulți bani din drepturile TV. Acum, că s-a terminat pe 8, sunt 400.000 de euro în plus. Și încă ceva. Aproape toți jucătorii au opțiune de prelungire pe încă un an, iar eu voi decide apoi cine rămâne și cine pleacă. În plus, au și mărire de salariu, așa că au tot interesul să fie concentrați și să joacă precum până acum” – a declarat, azi, Mircea Rednic.

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzatii ,
dinamo ,
meci cu Dinamo ,
Mircea Rednic ,
UT Arad ,
uta ,
uta arad
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dan says:
    March 16, 2024 at 3:51 pm

    Corect hai să ne concentrăm pe play out și sunt șanse să jucăm în Europa nu va mai plângeați atât ca play off deocamdată îi o căciula prea mare pentru noi …succes eu cred ca se poate

    Reply
  2. ady says:
    March 16, 2024 at 4:17 pm

    Abureli….la fel va face si in playout…!

    Reply
    • Petre says:
      March 16, 2024 at 6:52 pm

      Da mă de parcă voi sunteți Real Madrid Dinamo au lot mai bun că Aradul clar…

      Reply
  3. Sanyi says:
    March 16, 2024 at 4:50 pm

    Tot respectul pt ce-ati facut,dar ce cauta Micovschi fundas stanga,Omondi figurant tot meciul fara sa fie schimbat,Stolnik pus pe parte stanga?C-am greu sa va credem.

    Reply
    • Docc says:
      March 16, 2024 at 6:48 pm

      De ce nu mergi tu sa antrenezi echipa? Ca esti foarte destept. Si tu si altii care v-ati format ca antrenori si experti cu FIFA pe PlayStation. Sau poate ar trebui sa treceti pe la farmacie ca au antidepresoare eficiente si poate o sa vedeti si un pic de lumina in viata voastra.

      Reply
      • Super Mario says:
        March 16, 2024 at 7:57 pm

        Inteligentule,are dreptate.Micovschi toate golurile le-a dat de pe pozitia de extrema stanga.

        Reply
  4. anonim says:
    March 16, 2024 at 6:34 pm

    M-am saturat de birfe si ghilimele (leo vs dani).
    Imaginati-va liga i ca si circul care se intala la polivalenta. Circul de atunci si circul de acum sint similare.

    Steaua
    Dresura de lei – cea mai spectuloasa prezentare. Jumate din audienta (suporteri Csa) vin sa vada, si spera, ca dresorul va fi mincat de fieretanii
    Cfr
    Dresura de cai, fug toti in cerc la pas marunt, specataculos doar daca apreiezi fosti pur singe ajunsi sa traga la plug pentru bani de pensie
    Uta
    Clown-ul turmentat care se impedica si se pereface ca probelemel lui sint patofii prea largi sau aritmii
    Craiova
    Mers pr sarma, noi nu credem in plasa de siguranta
    Craiova 48
    Nea Marinii nostalgici
    Mai continui la urmatorul articol despre uta

    Reply
  5. bărbățel says:
    March 16, 2024 at 6:50 pm

    Au fost voci… Ce voci măi ? Cretinii din treibună din spatele porții ? Cei care l-au înjurat pe Iacob ? Oamenii lui Apreutesei ?
    D.le Leo fii bărbat și mai scie numele ”posesorilor” acelor voci, că ești în breasla lor

    Reply
  6. Unu din gradiste says:
    March 16, 2024 at 9:37 pm

    Retard?

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Vis spulberat la UTA U15
    3
    FOTO| Cursa indiciilor: concurs de orientare în Micălaca
    4
    Canicula amenință recordul lunii iunie, la Arad. Meteorologii estimează până la 39 de grade
    5
    Turnu, primul eşec în Liga 6
    6
    Negocieri cu succes pentru Marius Coman
    7
    Stație de betoane ilegală, pe post de fâneață, la Bocsig
    8
    Senat: Utilizarea ţigaretelor electronice, a dispozitivelor electronice de încălzit tutunul - interzisă în spaţiile publice
    9
    Consiliul Local Arad a interzis jocurile de noroc în municipiu! Sălile existente vor funcționa doar până la expirarea autorizațiilor
    10
    GALERIE FOTO| Au cules mazăre în scop caritabil, la Nădlac

    Local

    Canicula amenință recordul lunii iunie, la Arad. Meteorologii estimează până la 39 de grade
    Potrivit datelor Administrației Naționale de Meteorologie, temperatura maximă absolută pentru luna iunie la stația meteorologică Arad este de 37,8 grade Celsius, valoare înregistrată pe 30 iunie 2022 și egalată pe 26 iunie 2025.

    România

    Miruță declară că USR propune o rotație între un guvern minoritar de dreapta și un executiv monocolor PSD
    Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, membru al Biroului Național al USR, anunță că partidul din care face parte propune o rotație la guvernare între un executiv minoritar PNL-USR-UDMR și un cabinet monocolor PSD.

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

    Evenimente

    GALERIE FOTO
    Arădenii, invitați la deschiderea Ghioroc Summer Fest
    ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.

    România

    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

    Local

    Arestat după ce și-a bătut soția și a amenințat că dă foc casei
    La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere. 1

    Local

    Penalizări record la Municipal. Tehnodomus plătește 51.658,38 lei pe zi
    Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie. 2

    Local

    27 de intervenții pentru pompierii arădeni, în ultimele 24 de ore
    Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.