Arădenii au dominat clar, au ratat destule ocazii, au șutat și în bară, dar mingea nu a vrut să intre în poartă, plus că – la unele faze – arbitrii nu au uitat că pe teren este echipa gazdă. Așa se face că repriza s-a terminat cum a început, adică 0-0, ceea ce înseamnă că UTA a terminat ultima turneul, cu un punct, deoarece Jesina a făcut tot 0-0 și cu grecii de la Panteolikos.
Pentru Bătrâna Doamnă au evoluat: Mara – Costin, Iuga, Filaret, Copaci – Man (Stahl), Copil, Tănase, Drăghiceanu – Ad. Petre, Curtuiuș.
De menționat e faptul că tânărul Drăghiceanu (care trăiește chiar în Italia) a fost folosit de UTA pentru a fi văzut de impresarii prezenți la fața locului. Se gândeau și arădenii ca poate dau lovitura și găsesc, nesperat, un jucător tânăr și talentat, dar acesta nu a reușit mai mult de două faze, mingea ajungând rar la el.
De remarcat a fost atmosfera frumoasă din tribune, gazdele având o micuța dar zgomotoasă galerie. În plus, față de partida cu Spezia, în tribune s-au aflat mai mulți spectatori, vreo 250, poate chiar 300.
După turneu, vizibil afectat, Roland Nagy a căzut pe gânduri. Cel mai probabil, va cere – din nou – întăriri, în special în apărare, nume precum Dubeștean, Muntean (Olimpia Satu Mare) sau Sg. Oltean (FC Baia Mare) fiind pe buzele tuturor.
UTA, doar egal cu Jesina
UTA, doar egal cu Jesina
Roland Nagy a trimis în teren, aseară, jucătorii tineri în ultimul joc al triunghiularului din Italia, contra gazdelor de la Jesina Calcio.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
7
România
Rezultatele extragerilor din data de 09-08-2026 sunt următoarele:
Local
Pompierii arădeni intervin, duminică după-amiază, la groapa de gunoi a municipiului, aflată în apropierea CET.
România
Trei tineri, cu vârste de 18, 22 și 24 de ani, din comuna Recea-Cristur, județul Cluj, au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere, lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice, fiind acuzați că s-au aflat printre persoanele care au atacat sâmbătă o ambulanță, după o dezinformare pe TikTok.
ARADON Sport local
Şi băieţii de la CS ProVolei Arad au devenit vicecampioni naţionali la Under 16.
Local
Turnul de Apă din Arad rămâne cu lacătul pe poartă și cu ușa încuiată. Tânăra arhitectă Ada Jianu, însă, îi vede potențialul și ne vorbește despre ce s-ar putea face cu turnul și zona din jurul acestuia.
8
România
Radu Miruță, Ministrul interimar al Apărării, dar și al Transporturilor, a anunțat că nivelul Dunării a crescut cu opt centimetri în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură funcționarea în continuare a acesteia, urmare a operațiunii derulate de specialiști.
Mapamond
Nivelul foarte scăzut al Dunării a făcut vizibile rămășițele vechiului Pod al lui Constantin, construit în anul 328 d.Hr., în timpul împăratului Constantin I.
Citiți principiile noastre de moderare aici!