aradon.ro Web analytics

UTA, victorie mare la Dinamo, împotriva arbitrajului

De Leo Sfara

Scris de Leo Sfara - Arădenii au dat lovitura în „Groapă”, câștigând u 1-0, după ce au fost dezavantajați de „centralul” Fl. Andrei.

BUCUREȘTI. Meciul din această seară a început promițător, cu câte o ocazie de fiecare parte. Prima dată, Anton a șutat din afara careului, dar Balauru a fost la post, iar la cealaltă poartă, Roger a tras puțin pe lângă.

În min. 15, arbitrul Fl. Andrei nu a văzut un cot în gură aplicat de Răuță lui Miculescu, Dinamo trebuind să joace în zece oameni după primul sfert de oră.

Meciul s-a liniștit, până în minutul 30, când Nemec a șutat de la vreo 20 de metri, mingea a fost deviată de Tomozei, după care s-a scurs pe lângă poartă. Imediat, dincolo, Hora a scăpat în careu, dar a tras slab și Kongshavn a respins în corner. Și a venit minutul 33, când Shliakov a centrat de pe stânga, după un „un-doi” cu Roger, iar Miculescu, din colțul careului mic, a trimis mingea cu capul la vinclu: 0-1!

Euforia arădenilor a durat prea mult, iar la două minute distanță, Tomozei a intrat neglijent în careu asupra lui Sorescu și arbitrul Fl. Andrei a dictat penalty. Același Sorescu a șutat de la punctul cu var, dar Balauru a respins uluitor.

Arbitrul Fl. Andrei a continuat să-i împingă de la spate pe dinamoviști și l-a mai iertat o dată pe Răuță, după ce l-a lovit cu cotul pe Roger.

Prima ocazie a reprizei secunde i-a aparținut lui Bani, care a șutat din afara careului, dar Balauru a prins, în doi timpi.

UTA a ratat incredibil în min. 63, prin Hora, care a scăpat spre poarta dinamovistă, dar a tras în portarul Kongshavn, pentru ca imediat, Miculescu să pătrundă în careu, dar șutul său a trecut peste. Arbitrul Fl. Andrei a continuat să-și bată joc de UTA, în min. 72, când Bustea a fost faultat clar în careu, iar în loc de penalty, i-a arătat cartonaș galben jucătorului arădean.

Bustea putea face 0-2, dar portarul Kongshavn a respins salvator (min. 76).

Pe final, Dinamo a presat, Fabrini a șutat periculos, dar mingea a fost deviată și a trecut peste, iar apoi Sorescu a scăpat pe dreapta, în careu, dar Balauru a parat senzațional șutul dinamovistului. La fel s-a întâmplat și în al doilea minut de prelungiri, la șutul lui Filip, din afara careului.

Meciul s-a terminat cu victoria UTA-ei, care a câștigat trei puncte imense, împotriva unui arbitraj părtinitor.

Dinamo – UTA 0-1 (0-1)

Stadion Dinamo”, teren bun, timp friguros, fără spectatori. A marcat: Miculescu – min. 33

Dinamo: Kongshavn – Ehmann (Napumacenco), Bejan (Grigore), Albentosa, Filip – Gol, Răuță – Bani (Fabrini), Anton (Puljic), Sorescu – Nemec (Blejdea). UTA: Balauru – Tomozei (Simo), Erico, Fl. Ilie, Shliakov – Roger (Melinte), Albu, Vorobjovas, D. Rusu (Bustea) – Miculescu (Ad. Petre) – Hora (Voinea). Au arbitrat: Fl. Andrei (Tg. Mureș) – la centru, I. Bucsi (Sf. Gheorghe) și I. Dumitru (Gherghița) – asistenți.