aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
ARADON opinii
COMENTARIUL ZILEI. Trocul lui Merklaus #rezistă

COMENTARIUL ZILEI. Trocul lui Merklaus #rezistă

la 24 November 2017 16:25 Reactualizat la: 24 November 2017 16:26

COMENTARIUL ZILEI. Trocul lui Merklaus #rezistă

24 November 2017 16:25 Reactualizat la: 24 November 2017 16:26
Nici nu a terminat Merklaus de rostit sintagma „Nu va fi așa”, cu referire la modificarea care i-ar fi retezat dreptul de a refuza, o singură dată, propunerile de procurori șefi, că onor membrii comisiei au și votat că nu se mai schimbă nimic.
Scris de Simion Todoca - Nici nu a terminat Merklaus de rostit sintagma „Nu va fi așa”, cu referire la modificarea care i-ar fi retezat dreptul de a refuza, o singură dată, propunerile de procurori șefi, că onor membrii comisiei au și votat că nu se mai schimbă nimic.

Trimite articolul

X

Este doar unul dintre semnele care arată clar că trocul lui Merklaus cu PSDragnea rămâne valabil, iar prostimii i se aruncă în ochi tot felul de prafuri, ca să nu observe că partidul preferat al Sistemului, recte PSD, doar se preface că luptă la baionetă împotriva statului paralel. De fapt, paraleu, cum a fost și va rămâne, nu doar pe plaiurile dâmbovițene.

Pentru mine este cât se poate de evident că PSD a acceptat deja ca Merklaus să câștige al doilea mandat, iar social democrații și popularii PNL-iști să guverneze împreună, spre fericirea poporului, sub înțeleapta ocârmuire a lui Merklaus. Este simptomatic faptul că acest episod caragialesc din România s-a consumat la două zile după ce fuhrerul fără mustață a reușit să convingă SPD-ul să colaboreze în continuare. Aproape toți parlamentarii SPD i-au dat cu flit președintelui partidului, care a vrut să taie coada câinelui, să rupă alianța nocivă cu partidul lui Merkel, extrem de păguboasă pentru partid, care este în picaj tocmai din cauza cârdășiei cu demna stră-stră-strănepoată a Sfântului Imperiu de Răsărit de națiune germană.

Drept urmare, nu era normal ca și Românica să se supună directivelor șefei lui Merklaus? Nu contest că unii dintre capii PSD, conștientizând că Iohannis se va perpetua la putere, cu acceptul lor, au încercat să-i taie din prerogative, ca să poată coabita cu un președinte aflat la comanda și la cheremul lor.S-au izbit, însă, de interesesul celorlalți de a rămâne în preajma măcelăriei, chiar dacă nu ca patroni absoluți, măcar ca asociați.După modelul SPD-iștilor, care au spus că fac compromisuri pentru a rezolva una dintre cele mai grave crize politice ale Germaniei, PSD-iștii români se vor preface că luptă la baionetă, pentru a nu-și dezamăgi electoratul.Vor mima această luptă până în ultimul moment, acela al formării „guvernului meu”, adică al lui Merklaus, pe care îl vor ajuta la prezidențialele din 2019, punându-i un contracandidat de toată jena, care va face tot posibilul să piardă în turul doi, după modelul Ponta. Vă amintiți? După primul tur al prezidențialelor din 2014 Ponta avea un avantaj absolut zdrobitor față de Iohannis, dar în campania pentru turul doi a făcut tot ce era omenește posibil să piardă. Nu pot să pun mâna în foc că totul s-a făcut la comanda sa, poate că Sistemul, din care-nu am nicio îndoială-Ponta face parte, a decis să-l sacrifice.

Concret: în primul tur Ponta a fost votat masiv inclusiv de cetățeni de etnie germană, de țigani, de unguri, de membri ai numeroaselor culte religioase. Imediat după aceea, echipa lui de campanie a dezlănțuit un jihad dezgustător și ilogic împotriva tuturor celor care nu erau români ortodocși! Pur și simplu au băgat groaza în toți cei care nu erau români ortodocși, făcându-i să se răzgândească.

Iată de ce cred că următorul candidat al PSD la prezidențiale se va duce ca mielul la tăiere, în deplină cunoștință de cauză, având promisiuni sacrosante de recunoștință din partea țării și a neamului, sau amăgit, ca un fraier, de către PSD. Exact după modelul Crin Antonescu, care a beneficiat de clemență din partea DNA, pentru că a renunțat la înalta funcție de Președinte al PNL și al României, în favoarea lui Merklaus. Omul a judecat limpede, ca un gospodar așezat la casa lui: decât băgat la pușcărie pentru un mizilic de vilă, mai bine rămân cu vila, scap de dosar, iar în 2019 mă duc la Bruxelles, eurodeputat, cu circa 15.000 Euro pe lună cash în buzunar. Doar nu oi fi un fraier care se gândește la națiune, precum Brătienii.

Dincolo de toate acestea, să nu dăm cu piatra, nu avem de unde să știm dacă victimele jocurilor malefice au cedat pentru a-și salva pielea sau pentru că, de fapt, nu ele, ca persoane, erau și sunt vizate, ci funcțiile pe care le ocupau și le ocupă în statul român. PSD, dacă înțelege acest lucru, trebuie să înceteze să mai dea impresia că este în slujba lui Dragnea, nu a poporului. Poporul PSD-ist, vorba lui Iliescu, trebuie să conștientizeze că nu are nevoie de un jupân, ci de un om care să-i apere interesele. Să-i ceară să se retragă, să accepte oferta lui Iohannis și a Sistemului, de lăsare în pace, de asigurare a unei bătrâneți liniștite, cu seri la gura sobei, împreună cu Kovesi, Coldea și Ponta, prăjind pești prinși pe lacul Belina. Desigur, sub supravegherea atentă a lui Băsescu, căruia atâta amar de vreme i-a fost mână dreaptă. Poate că, la bătrânețe, va înțelege și el că o unealtă a Sistemului, oricât de capabilă este, nu va ajunge decât extrem de rar să-l conducă.

„Foarte rar o unealtă a Sistemului ajunge să-l și conducă”   

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Rusia cere ambasadelor străine să evacueze Kievul înaintea unor eventuale lovituri de represalii pe 9 mai
    2
    Peiu: AUR nu va susține niciodată un Guvern din care nu face parte
    3
    COMUNICAT DE PRESĂ
    4
    Premierul ungar Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul ţării
    5
    Yasmina Rus, bronz în Ungaria
    6
    Simion: Ne dorim să fim implicați în formarea viitorului guvern
    7
    Simion: Fac un apel la toţi etnicii maghiari care vor să aibă reprezentare politică să se înscrie în AUR
    8
    Festivalul Cârnațului proaspăt 2026, o competiție cu 40 de echipe
    9
    Juniorii Academiei UTA, pe plus în weekend
    10
    Reguli noi pentru străinii din România

    Mapamond

    Premierul ungar Peter Magyar propune ca parlamentarii să nu poată rămâne mai mult de 12 ani în legislativul ţării
    Prim-ministrul ungar Peter Magyar a propus sâmbătă limitarea la 12 ani a perioadei în care un membru al parlamentului îşi poate exercita funcţia, în cadrul unui pachet mai amplu de reforme constituţionale, relatează dpa.

    Local

    PUG-ul Aradului, la transparență. Propunerile pot fi depuse până în 14 iulie
    Primăria Arad a lansat procedura de transparență decizională pentru proiectul de hotărâre privind aprobarea noului Plan Urbanistic General al municipiului și a Regulamentului Local de Urbanism, documentație la care se lucrează din anul 2020.

    Mapamond

    Avioane de luptă ale misiunii de reacţie rapidă a NATO interceptează un avion de linie chinez la graniţa româno-ungară
    Avioane de luptă ungare ale NATO din cadrul zborurilor de serviciu şi de patrulare în alertă cu reacţie rapidă (Quick Reaction Alert, QRA - nr.) au fost ridicate de la sol la graniţa româno-ungară după ce un avion de pasageri înmatriculat în China nu a stabilit contactul cu controlorii de trafic aerian din România, a anunţat sâmbătă pe Facebook ministrul apărării ungar, Romulusz Ruszin-Szendi, informează MTI.

    Local

    GALERIE FOTO
    FOTO| Zeci de producători autohtoni au venit la Târgul Direcției Agricole
    De la legume, la flori, fructe, dulciuri, produse apicole, lactate și din carne, dar și produse artizanale, toate se pot găsi la prima ediție a Târgului Micilor și Marilor Producători din Arad.

    Local

    Trei tineri cercetați pentru furturi, în Arad și Felnac
    Trei tineri au ajuns în atenția polițiștilor arădeni în urma a două cazuri petrecute în 3 iulie, în municipiul Arad și în Felnac. Unul dintre ei a fost arestat preventiv după ce ar fi furat un tricou și ar fi lovit un agent de pază, în timp ce alți doi au furat o pompă de apă.

    Local

    Beneficiarii aduși la Arad din centrele lui Viorel Pașca, trimiși la investigații medicale
    Cele 37 de persoane relocate în județul Arad, în urma intervenției autorităților la așezămintele din Bihor asociate lui Viorel Pașca, sunt evaluate medical, în Ambulatoriul Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad sau la Unitatea de Primire Urgențe. Autoritățile încearcă să reconstituie situația medicală și administrativă a fiecărui beneficiar. 3

    Local

    Porți deschise la Centrul Oftalmologic Dr. Andea. Screening gratuit pentru seniori
    Centrul Oftalmologic Dr. Andea organizează, în perioada 9–10 iulie, o acțiune de tip „Porți deschise”, dedicată seniorilor. Timp de două zile, aceștia vor putea beneficia de screening oftalmologic gratuit pentru depistarea glaucomului și a cataractei.

    UT Arad

    UTA joacă doar un „amical” în Slovenia
    CATEZ OB SAVI. Lucrurile se complică pentru Adrian Mihalcea, care nu-și poate vedea la lucru băieții, în „amicalul” cu Radnicki Nis. 1

    Local

    GALERIE FOTO
    FOTO| Miss Arad 2026 și-a desemnat finalistele
    Lotul celor 13 va fi completat ulterior de câștigătoarea concursului Miss Pecica, programat pentru data de 22 august.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.