aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Camionagiii sfidează legile, poliţiştii arădeni se fac că nu-i văd

Camionagiii sfidează legile, poliţiştii arădeni se fac că nu-i văd

De Alin Gherasim
la 21 June 2024 18:57
16 Comentarii

Camionagiii sfidează legile, poliţiştii arădeni se fac că nu-i văd

Au circulat nestingherit pe perioada restricţiilor/Foto: A.G.
21 June 2024 18:57
Restricţiile de circulaţie, impuse de autorităţi, au fost luate în batjocură de camionagii. Poliţia, activitate aproape zero.
Scris de Alin Gherasim - Restricţiile de circulaţie, impuse de autorităţi, au fost luate în batjocură de camionagii. Poliţia, activitate aproape zero.

Trimite articolul

X
ARAD. Aradul s-a topit zilele acestea, temperaturile atingând valori record pentru această perioadă a anului. Încercând să protejeze drumurile, care şi aşa se modernizează greu, cei de la Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, cei de la Consiliul Judeţean Arad, dar şi reprezentanţii Primăriei Arad au anunţat, pe rând, faptul că, pe parcursul zilelor „de foc”, va fi restricţionat traficul vehiculelor cu masa maximă autorizată mai mare de 7,5 tone. CNAIR a instituit restricţiile în judeţul Arad pentru zilele de miercuri, vineri şi sâmbătă. În schimb, CJA a instituit restricţiile începând de miercuri şi până sâmbătă, inclusiv. Primăria Arad a decis ca vehiculele grele să fie interzise pe şoselele municipiului în zilele de vineri şi sâmbătă. Practic, de miercuri începând, între orele 10:00 şi 20:00, nu trebuia să mai vedem camioane încărcate pe şoselele din întreg judeţul Arad, indiferent de categoria acestor şosele, începând de la drumurile judeţene şi până la autostradă. Însă, după cum se întâmplă în România, legea este făcută să fie încălcată. Cu largul concurs al Poliţiei Rutiere, am spune noi.

Nici măcar într-o zi, asfaltul de pe şosele nu a „scăpat” de greutatea zecilor de tone, cât cântăreşte fiecare camion care circulă pe drumuri. Patronii firmelor de transporturi, că vorbim de transporturi de mărfuri (clasicele TIR-uri), fie că vorbim despre cei care exploatează nisip şi balast în balastiere, au demonstrat, încă o dată, că greutatea buzunarului lor e mai importantă decât păstrarea drumurilor în condiţii bune de circulaţie. Mii de camioane au putut fi observate pe drumurile judeţene şi naţionale, dar şi pe autostradă, în fiecare zi în care, teoretic, vehiculele trebuiau să stea în parcare.

„Degeaba instituim noi restricţii, dacă Poliţia nu ne ajută la aplicarea legii”, ne-a declarat Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad.

Acesta s-a plâns de nenumărate ori, în ultimii ani de zile, că transportatorii nu respectă legea nici în ceea ce priveşte încărcătura maximă a camioanelor, nici în ceea ce priveşte restricţiile impuse de instituţie. Cionca a tot spus că modernizarea şi întreţinerea drumurilor judeţene costă foarte mult. Şi tot preşedintele Consiliului Judeţean s-a rugat de transportatori, în cadrul unor întâlniri, să respecte legea. Mai ales că unii dintre cei mai mulţi beneficiari ai drumurilor bune sunt chiar ei, transportatorii. Totul a fost în zadar.

Poliţia vede, dar nu prea
Dacă şoferii şi patronii lor au decis să nu respecte legea în aceste zile toride şi să distrugă, deliberat, drumurile, toate privirile se îndreptau către Poliţia Rutieră din Arad, instituţie care trebuia să sancţioneze drastic nerespectarea legilor. Însă rutieriştii par că „s-au topit” şi ei de la căldura soarelui. Pe sute de kilometri de drumuri naţionale şi judeţene, în zilele toride nu a putut fi văzută nici ţipenie de poliţist. Nici măcar pe acele drumuri despre care se ştie că sunt rute preferate de camionagii. Vineri, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad a avut o mică „zvâcnire”, chiar reprezentanţii instituţiei anunţând că au fost impuse restricţii rutiere. Dar degeaba a anunţat IPJ acest lucru, pentru că poliţiştii de la Rutieră nu au fost prea „curioşi”. Am solicitat mai multe informaţii referitoare la activitatea rutieriştilor în aceste zile în care instituţiile au impus restricţii. Din punctul de vedere al IPJ, restricţia impusă de Consiliul Judeţean nici măcar nu există, Poliţia transmiţându-ne faptul că doar miercuri s-a decis interzicerea circulaţiei pe şosele. Şi, din zecile de mii de camioane care au circulat miercuri pe şosele, doar nouă au „căzut în plasa” poliţiei. 9 (nouă)! Atât a văzut Poliţia Rutieră. Şi a aplicat nouă amenzi, în valoare totală de 9.000 de lei.
În acest ritm, în această „colaborare” camionagii-poliţişti, nici dacă vor fi investite miliarde de euro, nu vom putea circula pe şosele bune.

Trimite articolul

X
Taguri:
autoritati ,
camioane ,
camionagii ,
canicula ,
CNAIR ,
drumuri ,
Iustin Cionca ,
politisti ,
presedinte CJ Arad ,
primaria arad ,
restrictii de circulatie ,
sfidare legi ,
soferi
16 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    June 21, 2024 at 8:32 pm

    Să facă ei așa în Ungaria, Austria încolo… :)) pe restricție nu scoate unul nasu din parcări sau îl scoate pe sute de euro amenda +confiscare… Ăia nu se joaca, la noi valuri drumurile.

    Reply
    • Mihai says:
      June 22, 2024 at 6:34 am

      Anonimule în țările despre care vorbești se pune accent pe viață omului iar asfaltul e de calitate drept dovadă Ungaria a ridicat toate restricțiile pentru acest weekend pt.camioane așa că nu mai puneți botul la niște articole scrise la comandă pt.niște politicieni ticăloși și corupți care încearcă să-și ascundă incompetența și hoția.Trebuie să recunoască această clasă politică că aceste șosele nu rezistă datorită că sânt de proastă calitate.

      Reply
    • Barna Marius says:
      June 22, 2024 at 10:06 am

      Valuri drumurile zici, oare din cauza camioanelor sau din cauza furturilor de materiale. Te-ai întrebat vreodată înainte de a arunca cu vorbe cât de ușor e sa stai în fata soarelui intr-o cabina. Alte tari ridica toate restricțiile sa fie mai ușor pentru oameni
      Romanul tâmpit fiind pune restricții,nu stau ei cei din birouri în căldură. Și pe lângă mai au și susținători înguști la minte. Bravos națiune!

      Reply
  2. Gogu says:
    June 21, 2024 at 10:54 pm

    Daca majoritatea patronilor sunt fosti politisti ce ati vrea sa faca…..sa -si faca datoria pe o asemenea canicula.Ei nu isi fac datoria nici pe racoare.Vezi zgomotele motoarelor turate pe timpul noptii.

    Reply
    • ionella99 says:
      June 22, 2024 at 1:42 am

      condu in continoare nu sti ca patronu frare de te da afara din tara

      Reply
  3. Direct Technic System says:
    June 22, 2024 at 7:35 am

    Asta cu restricția pe caldura e o măsură aberanta. Doar în România ai auzit de asa ceva. În restul tarilor europene nu tot pe asfalt se circula? Aha, ca și aici se fura sau se lucrează superficial și calitatea asfaltului nostru lasa de dorit e alta chestie. Nu ai terasament bun, sigur ca se deformează din pricina căldurii. Și cei care va plângeți ca măsură aceasta nu este respectata pe timpul zilelor de restricție ia faceți pauza și nu mai mâncați ca panica de la Kaufland și alte câte magazine dacă nu e proaspătă cam strâmbi din nas . Marfa aceasta nu se livrează decât cu cei pe care noi ii apostrofat și ne plângem ca nu stau în cabina mașinii între 10,00 și 20,00 .

    Reply
  4. Arad says:
    June 22, 2024 at 7:57 am

    Cred ca singura tara din Europa, unde in timpul caniculei se restrictioneaza circularia la camioane. In Spania oare cum ar fi, daca in timp de canicula s-ar opri lumea? Adica la noi e mai bine sa mori in cabine, decat sa faca lucrari ca la carte? Sau cel putin cum ar trebui…

    Reply
    • Nicu says:
      June 22, 2024 at 10:47 am

      Croatia, Cehia, Grecia, Italia, Polonia, Slovacia, subt doar cateva care au inchis circulatia (inclusiv si pentru peste 1.5T). Dar na… nu ca nu au inchis toti complet, e alta treaba. Dar na, multe tari au drumuri facute pentru tiruri, nu circula prin mijlocul orasului ca la noi.

      Si sa fim seriosi, daca nu furi motorina sa o vinzi, ai destula sa iti dai drumul la clima si nu mori de cald in cabina…

      Reply
      • Mihai says:
        June 22, 2024 at 2:38 pm

        Nicule mare mincinos poți fi sau ești vreun politician sloios.Să-ți fie rușine pt.minciunile pe cre le-ai scris nesimțitule

        Reply
        • Nicu says:
          June 22, 2024 at 7:20 pm

          Exista site-uri speciale pentru tiristi unde sunt afisate toate restrictiile din Europa. Daca tie iti e lene sa cauti si sa vezi, nu inseamna ca cineva minte. Oricum, pare ca iti e lene sa citesti si comentariul complet in care am specificat ca “nu complet”… dar na…

          Reply
        • aradean says:
          June 22, 2024 at 11:07 pm

          Nici este un pierde vara, ba este patron si la el toate controalele sunt fara sanctiuni pentru ca el este perfect si corect, ba este cetateanul model care reclama la politie. Un nimeni care nu are ce manca si posteaza pentru doi lei ca si ceilalti cativa muritori de foame. Fac exact ce li se spune, singuri mor de foame cu pateul in mana pentru ca nu au brisca…

          Reply
        • Ion says:
          June 22, 2024 at 11:08 pm

          Afara iei amenda cand stai cu motorul pornit. Ce sa faci, nicu nu a iesit din padure inca…

          Reply
          • Ion says:
            June 23, 2024 at 2:59 pm

            @ anonim, bine ca ai inteles tot. Mana mai incet, poate erai atent la drum si nu ai inteles la ce m-am referit.

  5. Anonim says:
    June 22, 2024 at 8:15 am

    Da parcari sunt? Tu vrei sa ti omu in cabina la 40 de grade si dupa aia sa conduca toata noaptea? In Hungarian daca trece de o anumita temperatura, deschid circulatia. Nici unde in europa nu inchid drumurile pentru ca este cald, construiti naibi drumuri cum trebuie.

    Reply
  6. Marian says:
    June 22, 2024 at 12:37 pm

    În sudul Italiei este frecvent 40 de grade și nu am auzit să fie restrictii de circulație pe timpul verii !!!

    Reply
  7. aradean says:
    June 24, 2024 at 12:25 pm

    Nu prea vedem politie rutiera pe asfalt sa fie clar!
    Asa ca fiecare sofer circulă cum vrea si pe unde vrea
    Mai ales in oras e jale , se circula pe interzis ( pe str.Gojdu, Baritiu , Marsieu) se trece pe rosu ( B.Maracine Saguna etc) se trece peste linia mediana dubla de pe Romanilor de pe o parte pe alta mai ales de catre cei ce intra sau ies de la spalatoria auto , etc etc despre prioritatea pietonilor ”zebre” nici nu mai zic nimic . De ce la vecini se poate circula normal si la noi nu? de la Varsand la Bekescsaba am intalnit 3 echipaje rutiere plus un radar si de la Arad la Deva doar o singura masina de politie, asa ca……………asta e!
    Si se mai mira unii ca dupa cum vedem in mass media la vecini nu sunt atatea accidente rutiere ca si la noi.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Mai mulți oameni ai legii la datorie, în weekendul prelungit de Rusalii
    3
    GALERIE FOTO| Moaștele Sfântului Calinic de la Cernica, aduse la Arad pentru hramul Catedralei Arhiepiscopale
    4
    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    5
    Viitorul Arad, cel mai scump transfer!
    6
    Drona prăbușită la Galați era rusească, confirmă NATO
    7
    Cod galben de furtuni, ploi torențiale și grindină în Arad și alte 29 de județe, luni și marți
    8
    Gheorghe Hagi, înaintea partidei cu Georgia: Nu suntem cei mai buni, dar încercăm să devenim
    9
    Coreea de Sud: Cinci morți și doi răniți într-o explozie la o uzină de armament
    10
    POLITIC. Dorian Curcanu: „Cu 1 leu mergi cu tramvaiul dintr-un capăt în altul al orașului”

    România

    Thuma: Am fost dat afară din partidul în care am câștigat fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot
    Președintele Consiliului Județean Ilfov, Hubert Thuma, lider al PNL Ilfov, a anunțat, marți, că a fost dat afară din PNL, partidul în care a câștigat „fiecare mandat, de 25 de ani, prin vot”, nu prin numire, spre deosebire de Ilie Bolojan, precizând că nu va renunța la mandatul pentru care cetățenii l-au votat.

    România

    Ionel Bogdan: Procedurile de excludere au început în PNL, vor fi finalizate după înregistrarea statutului la Tribunal
    Procedurile privind excluderea celor care au susținut guvernul propus de Adrian Veștea au început în PNL și vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul București, a anunțat, marți, deputatul Ionel Bogdan, după ședința Biroului Permanent Național al formațiunii.

    Local

    VIDEO
    Patru bărbați reținuți, după ce au furat motorină dintr-un depou al CFR

    România

    Nicușor Dan: Varianta care pare să se contureze - un guvern politic minoritar
    Varianta care pare să se contureze după consultările de marți de la Cotroceni este cea a unui guvern minoritar, iar procesul de formare a unui nou executiv trebuie să fie accelerat, a transmis, marți, Nicușor Dan.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Dumitru Coarnă: Se pare că va fi un guvern monocolor PSD
    Dumitru Coarnă, parlamentar neafiliat, a declarat marți, în urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, că propunerea pentru premierul desemnat ar urma să vină de la PSD.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Cosmina Cerva - propunerea de premier din partea PACE - Întâi România
    Cosmina Cerva este propunerea de premier din partea PACE - Întâi România, a anunțat, marți, senatorul Ninel Peia, după consultările cu președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni.

    România

    Consultări la Cotroceni/Chiriță (Grupul parlamentar Uniți pentru România), l-a propus pe Ponta premier: Are o experiență guvernamentală și o expertiză
    Liderul Grupului parlamentar Uniți pentru România, Răzvan Mirel Chiriță, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că formațiunea sa îl propune pentru funcția de premier pe Victor Ponta, argumentând că acesta are o experiență guvernamentală și ar putea fi un liant pentru a se ajunge la un consens.

    România

    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR
    Președinta Partidului Oamenilor Tineri, Anamaria Gavrilă, a anunțat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni, că parlamentarii POT susțin o formulă de guvernare pro-occidentală, pro-americană.

    România

    Consultări la Cotroceni/Șoșoacă: Am solicitat să avem un program de guvernare, dar nu dat cu două ore înainte în Parlament
    Președinta SOS România, Diana Șoșoacă, a declarat, marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a spus președintelui Nicușor Dan că își dorește ca un program de guvernare să fie prezentat la Parlament cu cel puțin 48 de ore înainte.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.