aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Canicula nu ne-a surprins

Canicula nu ne-a surprins

la 4 July 2012 07:50
4 July 2012 07:50
ARAD. Arădenii au fost mult mai receptivi în această perioadă la avertizările privind vremea caniculară.
Scris de Alin Gherasim - ARAD. Arădenii au fost mult mai receptivi în această perioadă la avertizările privind vremea caniculară.

Trimite articolul

X

Mult mai puţine probleme decât în anii trecuţi în ceea ce priveşte canicula. Cam aşa ne spun reprezentanţii instituţiilor care răspund de sănătatea populaţiei din Arad. Se pare că, de această dată, arădenii au luat în serios sfaturile medicilor în ceea ce priveşte protejarea faţă de temperaturile extreme şi, ca atare, numărul persoanelor care au leşinat în stradă sau care au avut de suferit de pe urma caniculei este mult mai mic decât în trecut.

„Doar trei intervenţii am avut ieri în ceea ce priveşte persoanele afectate de temperaturile mari. Iar cu o zi înainte am intervenit la două cazuri. Numărul intervenţiilor este mult mai mic decât în anii trecuţi”, ne-a spus doctorul Roberto Schill, managerul Serviciului Judeţean de Ambulanţă Arad.

Acesta ne-a mai anunţat că, pentru a preveni o supraaglomerare, numărul ambulanţelor din municipiu a fost suplimentat în această perioadă. „În prezent, avem un echipaj în plus pe municipiu. În cazul în care situaţia o va impune, numărul echipajelor suplimentare ar putea creşte”, ne-a mai declarat Schill. Din fericire, niciunul dintre cazurile înregistrate până în prezent nu s-au soldat cu urmări grave pentru arădeni, cum ar fi decesul sau alte complicaţii de sănătate.

Linişte şi la spital

Situaţia de la Ambulanţă se oglindeşte perfect şi în incinta Unităţii de Primire Urgenţe a Spitalului Judeţean Arad. Nici aici nu au ajuns multe persoane afectate de temperaturile de 37 de grade Celsius sau mai mari. „Referitor la cazurile de persoane afectate de caniculă, situaţia este una liniştită la Spitalul Judeţean Arad. Nu au existat cazuri multe şi nici cazuri grave de arădeni afectaţi de temperaturile mari”, ne spune doctorul Teodora Olariu, managerul unităţii medicale.

Răul de abia urmează

Dar concetăţenii noştri trebuie să rămâne în continuare precauţi. Şi asta pentru că meteorologii au venit marţi cu o veste foarte proastă. Până vineri canicula va rămâne peste judeţ.

Restricţii la TIR-uri

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale a emis ieri un ordin prin care interzice în perioada 4-7 iulie, intervalul orar 11:00 – 20:00 circulaţia vehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone pe drumurile naţionale din cauza temperaturilor foarte ridicate.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
canicula
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    FOTO | Igienizare în Pădurea Ceala din Parcul Natural Lunca Mureşului
    3
    Amenzi usturătoare pentru petreceri și vecini gălăgioși
    4
    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    5
    ANUNȚ DE PARTICIPARE
    6
    Alertele de drone din cauza conflictului din Ucraina alungă turiştii din Delta Dunării (primar)
    7
    Academia UTA, alături de alte nume importante
    8
    UTA, victorie pentru locul 7!
    9
    Consultări la Cotroceni. George Simion: AUR își asumă intrarea la guvernare și scoaterea României din criză. Dacă nu vom găsi majoritatea necesară, ne întoarcem la popor
    10
    POLITIC. Glad Varga, senator PNL: „Blocajele politice riscă să frâneze proiecte strategice”

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale

    Local

    Foto. Vizita oficială a Ambasadorului României în Ungaria la Arad
    Timp de două zile delegația din țara vecină a avut întrevederi cu reprezentanți ai administrației locale și județene, dar și cu mediul de afaceri.

    Local

    Circulația automarfarelor pe teritoriul Ungariei, program modificat pe fondul temperaturilor extreme
    Temperaturile extreme au determinat autoritățile maghiare să modifice circulația autovehiculelor de transport marfă cu o masă totală de peste 7,5 tone pe teritoriul Ungariei, la sfârșitul acestei săptămâni.

    România

    Liderii PSD, PNL, USR, UDMR și Grupului parlamentar al minorităților naționale, chemați vineri la Cotroceni
    Președintele Nicușor Dan se întâlnește vineri, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR, UDMR și cu cel al Grupului parlamentar al minorităților naționale.

    România

    Siegfried Mureșan: Dorința noastră e ca România să aibă un guvern competent, realmente pro-european, coerent
    Vicepreședintele PNL, europarlamentarul Siegfried Mureșan, a declarat vineri, după ce a fost propus de PNL, USR și UDMR pentru funcția de premier, că obiectivul este formarea unui guvern competent, coerent și 'realmente pro-european prin acțiune, nu doar prin declarații'. El a subliniat că desemnarea premierului aparține președintelui României. 1

    Local

    Un pacient de 80 de ani, salvat printr-o procedură minim invazivă la Spitalul Județean Arad
    ARAD. Un pacient în vârstă de 80 de ani, diagnosticat cu o tumoră a căilor biliare care îi bloca complet canalele biliare, a fost tratat cu succes în noua sală de endoscopie intervențională din cadrul Secției Clinice Gastroenterologie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.