aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
E gata noua piaţă de lemne

E gata noua piaţă de lemne

De Diana Dutu
la 13 February 2020 07:43
35 Comentarii

E gata noua piaţă de lemne

Imagine cu noua piață de lemne din Arad Foto. C.B.
13 February 2020 07:43
Primăria Arad a investit aici peste patru milioane de lei. Piaţa va deveni funcţională în aprilie.
Scris de Diana Dutu - Primăria Arad a investit aici peste patru milioane de lei. Piaţa va deveni funcţională în aprilie.

Trimite articolul

X

ARAD. „Am finalizat noua piață de lemne în amplasamentul nou, în condiții civilizate și cu un acces ușor care elimină traversarea străzilor orașului. Termenul de mutare în acest loc este luna aprilie a acestui an, urmând ca pe vechea locație să se treacă la extinderea pieței de la Obor” – a anunţat, miercuri, primarul interimar Călin Bibarţ.

Municipalitatea a identificat necesitatea unei locații adecvate pentru o nouă piață de lemne în condiţiile în care singura piaţă din Arad destinată comerțului cu lemne (lemn fasonat ca materiale de construcții sau pentru foc) se află în apropierea zonei centrale a orașului, iar autovehiculele de tonaj peste 3,5 tone au acces și posibilitate de parcare limitate în zonă.

Lucrările la noua piaţă de lemne au început la mijlocul anului trecut. Aceasta se întinde pe o suprafață de aproape 15.000metripătraţi şi cuprinde: platformă rutieră din beton (8.300 metri pătraţi), platforme din pavaj pentru expunerea materialului lemnos destinat construcţiilor sau lemnelor pentru foc (2.750 metri pătraţi), parcări destinate autocamioanelor şi parcări pentru autoturismele clienţilor. Noua piaţă de lemne beneficiază de iluminat exterior, instalaţie supraveghere video şi împrejmuirea incintei. Valoarea contractului de amenajare a obiectivului de investiţie este de 4.403.397,67 lei, finanţarea fiind asigurată din bugetul local.

Imagine cu noua piață de lemne din Arad Foto. C.B.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
Piață de lemne
35 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Alex says:
    February 13, 2020 at 8:23 am

    Ce înseamnă un jurnalist slab. Informația esențială nu e în material. UNDE E NOUA PIAȚA???

    Reply
    • Elena says:
      February 13, 2020 at 2:52 pm

      De,chiar,unde e noua piață de lemne?

      Reply
  2. Dan says:
    February 13, 2020 at 8:49 am

    Piata e gata din octombrie si sta goala . Inca nu e momentul pentru taierea panglicii .

    Reply
  3. mig29 says:
    February 13, 2020 at 8:54 am

    Felicitari domnule Bibart!!!!!

    Reply
    • tamerlan says:
      February 13, 2020 at 10:09 am

      De parca el a construit-o cu mana lui.
      El a sifonat-o probabil!

      Reply
  4. doi lei says:
    February 13, 2020 at 9:06 am

    o ghicitoare ? oare unde e locatia.. bravo tanti ziarista

    Reply
  5. Adrian says:
    February 13, 2020 at 9:12 am

    Pai si unde e amplasata?

    Reply
    • mig29 says:
      February 13, 2020 at 9:30 am

      In cartierul Poltura (Cocos Varos)la iesire spre centura pe dreapta !

      Reply
  6. Veritas says:
    February 13, 2020 at 9:35 am

    Str. Poetului cumva?

    Reply
  7. Gogu de la scularie says:
    February 13, 2020 at 9:40 am

    Intradevar o investitie utila in Arad, demna de anul 2020! Piata de lemne! Intre timp, prin alte orase se dezvolta infrastructura de cladiri inteligente, se construiesc drumuri, parcari, etc…noi ne laudam cu lucrari de anul 1900…piata de lemne! Medievalism pur!

    Reply
  8. Adina says:
    February 13, 2020 at 9:56 am

    Nici macar un pom plantat. Cred ca Falca si gasca lui urasc din suflet tot ce este verde si natural. Doar betoane si betoane, ba i sa iasa, ca la plantat nu poti fura prea mult … va ajunge pe voi din spate toate mizeriile pe care le faceti …

    Reply
  9. Fochistul says:
    February 13, 2020 at 10:05 am

    Ha ha, primul sat din județ cu piață exclusiv pentru lemne de foc

    Reply
  10. west-side says:
    February 13, 2020 at 10:10 am

    Oare ce va răsări pe locul fostei piața de lemne?
    Poate ceva blocuri?

    Reply
  11. Ferenc says:
    February 13, 2020 at 10:17 am

    Praf in ochi. Si domnul Bibart mai este si felicitat. In lumea buna, asemenea destinatii sunt scoase in afara orasului. Ca spatiu de depozitare este foarte mic, comparativ cu ce este ocupat astazi in zona obor. Mai bine ati fi amenajat un parc pe spatiul respectiv. Pentru ce vreti sa extindeti Oborul? Aradul sa fie renumita pt piata de vechituri in regiunea de vest?! Aradul este deficitar la parcuri, investitii inteligente! Chiar sunteti niste curci.

    Reply
    • f.b. says:
      February 13, 2020 at 11:20 am

      Cei de la depozitul de lemne de la Obor ii chinuie pe muribunzii de la azilul de batrini cu DRUJBE, cu ambalari de motoare de camioane Diesel, cu bufniri de trunchiuri de copaci, de pe la 5 dimineata, sub geamurile acestora!

      Reply
    • f.b. says:
      February 13, 2020 at 11:23 am

      Cei de la depozitul de lemne de la Obor ii chinuie pe muribunzii de la azilul de batrini cu DRUJBE, cu ambalari de motoare de camioane Diesel, cu bufnituri de trunchiuri de copaci, de pe la 5 dimineata, sub geamurile acestora!

      Reply
  12. Bibart says:
    February 13, 2020 at 10:20 am

    Ai de capul meu… într-un oraș ca Aradul, în 2020 sa construiești piata de lemne… suntem jalnici… Nu e mare diferenta intre Lipova si Arad, decât de mărime…

    Reply
  13. f.b. says:
    February 13, 2020 at 11:11 am

    Unde gasim pe el piaţ? Si gasim limbe de lemn?

    Reply
  14. Nu contează says:
    February 13, 2020 at 11:20 am

    Of, Capulco…

    Reply
  15. HHH says:
    February 13, 2020 at 11:36 am

    Piata e pe str Poetului, inainte de intersectia cu centura, iesirea spre Iratos.
    Daca tot e gata mai dedemult si se va inaugura abea inainte de alegeri, se va reglementa comertul si transportul lemnelor? Era vorba ca nu se fac transporturi noaptea si nu se vand fara acte!!

    Reply
  16. Rita Falcă says:
    February 13, 2020 at 11:42 am

    Incet se muta toata piata din acea zona,trebuie sa se extinda Salonul Marem,prietenii stiu de ce…

    Reply
  17. HHH says:
    February 13, 2020 at 11:42 am

    Loc ar fi si de parc daca s-ar vrea si de copaci plantati in jurul pietei. Dar in stil tipic romanesc ( vezi zonele de popas si marginile autostrazilor sau parcarile din orase) adteptam ca natura sa faca prin evolutie treaba noastra . Intai buruieni, scaieti, apoi tufe si in final, peste 1000 ani o padure de toata frumusetea. In alte parti se poate ca in zone in curs de amenajare parcari, popasuri,sa fie adusi pomi de 8-10 m astfel ca la inaugurare sa fie un parc de mai mare dragul si sa poti lasa masina la umbra.

    Reply
  18. observator says:
    February 13, 2020 at 11:45 am

    Doua aspecte(observatii) importante: 1) scoala profesionala de scriitori la ziare si-a dovedit din nou clasa,intrucit autorul rindurilor inchinate primariei a uitat sa indice amplasamentul obiectivului realizat cu mari sacrificii; 2) pe cind articole privind piata de chibrituri sau de sifoane,atit de importante pentru dezvolatarea Aradului in mileniul trei?

    Reply
  19. Paul says:
    February 13, 2020 at 11:50 am

    Patru milioane de lei pentru un petec de asfalt?

    Reply
  20. Denis says:
    February 13, 2020 at 11:51 am

    Niste pomi nu planteaza nimeni,ca la noi orice se constrieste nimeni in jur nu plantaza ceva.boschetarie,aviz bazinul de innot!

    Reply
  21. dumi says:
    February 13, 2020 at 1:31 pm

    sper ca ati prevazut si WC-uri.Ca in vechea piata stateau motii aia ca boschetarii.Aolo mancau acolo se…

    Reply
  22. StefanC says:
    February 13, 2020 at 1:37 pm

    Mai bine faceau PARCARE auto, cinci nivele subterane si 10 supraterane, interzis circulatia auto in Arad, mijloace de transport in comun din 5 in 5 min, bicilete sau mersul pe jos…si multi, multi, multi copaci , oameni zimbitori care respecta legea in general si culoarea semaforului in special…

    Va rog cu injuraturile…nu va abtineti…dati tot ce puteti, astfel va veti simti mai bine si…cine stie… poate …

    Reply
    • JJAACCKK says:
      February 13, 2020 at 4:05 pm

      Asta da viziune,asta chiar miar placea si mie..nu tu galagie,nu tu greaba,nu tu poluare de orice fel..fuuuu.bv.

      Reply
  23. Drumus Ladislau says:
    February 13, 2020 at 2:09 pm

    unde va fi ati uitat sa precizati

    Reply
  24. dasda says:
    February 13, 2020 at 2:23 pm

    Cea mai importanta info lipseste. Super util acest articol. :)))) Unde este mai?

    Reply
  25. Adrian says:
    February 13, 2020 at 4:12 pm

    Este vorba de lemne pentru construcții, cherestea.

    Reply
  26. Dricu says:
    February 13, 2020 at 6:10 pm

    La Oradea urmează să amenajeze încă un aquapark, si a devenit cel mai profitabil, actualul, din toata tara, fac autostrada si pe partea de vest a orasului, fac pasaje supra si subterane, au înființat un cluster geotermal, primul din tara, au in plan o nouă grădină botanică cu o casa a fluturilor, o nouă grădină zoologica, dupa modelul celei mai renumite din Ungaria (Nyiregyhaza), un campus nou universitar, deja acesta a început la prima etapă, în construcție o nouă sală polivalenta plus alte multe proiecte… noi facem piata de lemne… frumos.

    Reply
  27. WEST says:
    February 13, 2020 at 10:07 pm

    INEBUNESC TREC ZILNIC PRIN TIMISOARA ACOLO SE FAC CLADIRI INTELIGENTE DE 25 ETAJE CALDIRI IT CU SALARIATI CARE CISTIGA 3000 EURO P LUNA LA NOI IN ARAD PIETE DE LEMNE MAI LIPSESC PIETELE DE CAI SI OI !!!

    Reply
  28. anonim says:
    February 13, 2020 at 11:22 pm

    iar sa sifonat banul public , cum pana mea sa faci platforme din pavaj pentru expunerea marfii ??? pai la cat sunt stivele de scanduri si de grinzi , coarne de mari in actuala piata , cum va rezista acel pavaj sub o asa greutate ? dar nu e interesat nimeni de acest aspect , interesul e cat e comisionul de la constructor ….in plus de asta am inteles ca in actuala piata din 30 de parcele existente in teren pe hartie sa tot fie doar 23-24 , deci diferenta pana la 30 intra in buzunarul cuiva :):):) o sa ramana respectivul , respectivii fara o sursa sigura de venit ….in rest foarte bine ca se muta actuala piata de cherestea , acolo e o adevarata crescatorie de caini , sobolani , si boschetari

    Reply
  29. Cetățean says:
    February 14, 2020 at 7:53 am

    Ziariști de retransmis comunicate de presa, pe când un reportaj adevărat va ofer eu un exemplu simplu apa,, potabila” din Arad plina de clor și calcar care numai potabilă nu e.
    Din câte am înțeles calitatea ei difera în funcție de cartier și puțul de unde e extrasă în Micalaca fiind cea mai nociva apa din municipiu.
    Faceți un test simplu după ce fierbeți apa vedeți cat calcar rămâne pe pereții vasului.
    Iar dacă faceți greșeală sa beți un pahar o sa va fiarbă stomacul.
    Sau câte afecțiuni ale pielii produce excesul de clor din aceasta apă.
    Luați câteva mostre de apa din diferite cartiere și faceți o analiza la un laborator acreditat comparați cu normele europene și opinia medicilor și aveți o ancheta jurnalistica demnă.
    În localități din județul Timiș precum Jimbolia Ghilad Mașloc sau investit bani europeni în stații de tratare a apei cu ozon o tehnologie de 10 ori mai eficienta și mai sănătoasă decât cea convențională pe bază de clor.
    Avem cea mai scumpa apa în Arad și cei mai cinici și corupți conducători.

    Reply
  30. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Lubenița și vânzătorii necinstiți din Arad
    3
    A încercat să violeze o fată de 7 ani
    4
    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)
    5
    Pompierii voluntari și privați din județul Arad își testează abilitățile la Zăbrani
    6
    FOTO| Ambulanțierii arădeni protestează față de noua lege a salarizării. „Veniturile ar putea scădea cu până la 10%”
    7
    BNR: Decizia Consiliului Concurenței legată de activitatea bancară pe piața monetară are nevoie de o serie de clarificări
    8
    Statele UE au convenit deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Ucraina și Republica Moldova
    9
    POLITIC. Falcă: „Transmit un mesaj de cumpătare, fondurile europene nu vor mai veni la fel!”
    10
    Tabără de creație și ilustrație de carte, la Săvârșin

    România

    Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)
    Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor.

    România

    Economist: În discuţiile legate de formarea guvernului vedem propuneri de reduceri de taxe şi de creşteri de cheltuieli. Semnalul este extrem de negativ
    Propunerile legate de reduceri de taxe sau de creşteri de cheltuieli pe care le vedem zilele acestea în discuţiile legate de formarea Guvernului sunt un semnal extrem de negativ, iar cea mai mare greşeală în momentul de faţă ar fi să facem paşi înapoi în materie de consolidare fiscală, adică să ne gândim la relaxări fiscale, a transmis, joi, economistul şef al Raiffeisen Bank, Ionuţ Dumitru.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 25-06-2026 sunt următoarele:

    România

    Ludovic Orban: PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Grindeanu
    Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, consideră că PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, „decât dacă vor să se sinucidă politic„ și să îi lase „fără speranță și fără reprezentare politică” pe toți românii care cred în „democrație, drepturi și libertăți, integritate și competență în viața publică, în reforme profunde și în orientarea pro-europeană”.

    Local

    VIDEO
    VIDEO. Cariera de piatră din Agriș funcționează, chiar dacă a fost închisă de Garda de Mediu
    Sub pretextul unor lucrări de punere în siguranță, cariera de piatră din Agrișu Mare pare că funcționează, chiar dacă Garda de Mediu a dispus suspendarea activității. 1

    UT Arad

    Care sunt ultimele ținte ale celor de la UTA?
    Adrian Mihalcea mai vrea doi fundași și un mijlocaș defensiv. A sosit și Papeau.

    România

    Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg - declarat persona non grata de Federaţia Rusă
    Gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt Petersburg a fost declarat persona non grata şi partea rusă a decis retragerea consimţământului pentru înfiinţarea postului consular respectiv, a anunţat, joi, Ministerul Afacerilor Externe.

    Local

    Canicula modifică programul „Open Boulevard”
    Din cauza avertizării de cod portocaliu și a temperaturilor extreme de până la 37 de grade, organizatorii au decis decalarea activităților, pentru a asigura confortul și siguranța publicului.

    Local

    Interviu JA. Avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad: „Avocații sunt o parte a comunității”
    Cu prilejul Zilei Avocatului, marcată anual la 24 iunie, am discutat cu avocatul Andrei Ioniță, Decanul Baroului Arad, despre rolul avocatului în societatea contemporană și despre modul în care Baroul Arad a ales să își extindă implicarea dincolo de sfera strict profesională, în beneficiul comunității arădene. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.