aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Fațadă de 2,3 milioane de lei, folosită pe post de...frigider

Fațadă de 2,3 milioane de lei, folosită pe post de...frigider

De Eugen Rogojan
la 21 September 2022 14:08
4 Comentarii

Fațadă de 2,3 milioane de lei, folosită pe post de...frigider

21 September 2022 14:08
Primăria Municipiului Arad a investit peste 2 milioane de lei în reabilitarea fațadelor clădirilor ce găzduiesc secțiile ORL, Oftalmologie, Oncologie și Dermatologie ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, însă spitalul nu pare să fi avut bani de...frigidere.
Scris de Eugen Rogojan - Primăria Municipiului Arad a investit peste 2 milioane de lei în reabilitarea fațadelor clădirilor ce găzduiesc secțiile ORL, Oftalmologie, Oncologie și Dermatologie ale Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, însă spitalul nu pare să fi avut bani de...frigidere.

Trimite articolul

X

Astfel, pacienții internați în cele două clădiri au ajuns să apeleze la soluții…de avarie. Pe pervazul unei ferestre aflate la etajul 1 al clădirii din Piața Mihai Viteazul, pacienții din salon și-au depozitat mâncarea „la rece”, semn că Spitalul Clinic Județean de Urgență nu a avut fondurile necesare asigurării unor condiții decente în saloane.

În clădirea de lângă, la parter, un alt salon, o altă improvizație. Dacă un frigider pentru salon i-ar costa pe cei de la Spitalul Județean câteva sute de lei – investiție prea mare, pare-se, o galerie sau o șină pentru draperii i-ar costa câteva zeci de lei. Dar, se pare, nici pentru așa ceva nu au fost bani, astfel că pacienții care au vrut să se apere de lumină au fost nevoiți să prindă draperiile în fereastră.

Desigur, vina nu o poartă pacienții care au încercat să se descurce așa cum au putut. Vina este a autorităților, pentru care o fațadă frumoasă, care dă bine în poze și întoarce privirile trecătorilor, pare să fie mult, mult mai importantă decât condițiile pe care pacienții le îndură în saloanele din spatele fațadelor proaspăt vopsite.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
clădire ,
depozitare mancare ,
fatada ,
frigidere ,
pacienţi ,
pervaz ,
Piaţa Mihai Viteazul ,
Primaria Municipiului Arad ,
reabilitare fatade cladiri ,
salon
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. pietonul si borcanul says:
    September 21, 2022 at 2:50 pm

    daca esti pieton si iti pică intamplator in cap un borcan din ala de pe pervazul geamului ” om ” esti! Nici nu ai pe cine sa tragi la raspundere ca nu se stie a cui a fost obiectul picat din cer………ha!ha!

    Reply
  2. Bilbao says:
    September 21, 2022 at 6:25 pm

    Mancare decenta si suficienta (de preferinta nu de la firmele de catering fara nume 😉) ca sa nu fie nevoiti sa primeasca mancare de acasa, iar atunci interzisa depozitarea oricaror obiecte pe pervazuri.

    Reply
    • Fosta pacienta says:
      September 21, 2022 at 7:10 pm

      Mincarea este buna si suficienta . Dar bolnavii si apartinatorii nu se pot abtine sa nu aduca ceva de acasa.

      Reply
      • Mike says:
        September 21, 2022 at 9:17 pm

        Fosta pacienta mancarea aia nici cainii nu o mananca e o aberatie ce spui !

        Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Rețele Electrice România a investit peste 67 milioane de lei în 2025 în modernizarea și digitalizarea infrastructurii electrice de distribuție din Arad
    3
    Compania Rheinmetall a semnat contracte de 5,7 miliarde euro cu armata română
    4
    Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
    5
    MAE: Reuniune specială la nivelul OSCE ca urmare a incidentului de încălcare a spațiului aerian al României
    6
    O nouă dezinsecție în municipiul Arad
    7
    Cercetați pentru trafic de droguri și de minori
    8
    Darius Vâlcov a fost eliberat din Penitenciarul Focșani
    9
    Prins de jandarmi cu un telefon furat
    10
    MAI: Un miliard de euro prin Instrumentul SAFE pentru siguranța cetățenilor și protecția țării

    România

    Adrian Veștea: Nu îmi depun mandatul de premier desemnat
    Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni seara, după încheierea ședinței BPN al PNL, că nu își va depune mandatul.

    România

    Ilie Bolojan: PNL nu susține Guvernul Veștea având în vedere că desemnarea s-a făcut fără consultarea partidului
    Partidul Național Liberal a decis să nu susțină instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea, având în vedere că desemnarea acestuia s-a făcut cu încălcarea spiritului democrației parlamentare și fără consultarea partidului, iar liberalii care vor vota un astfel de executiv își vor pierde calitatea de membri ai formațiunii, a anunțat, luni seara, președintele PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan.

    România

    VIDEO
    Bolojan: PNL îi solicită președintelui României să reia consultările cu partidele
    Partidul Național Liberal îi solicită președintelui Nicușor Dan să reia consultările cu partidele politice în vederea formării unui guvern susținut „într-o manieră transparentă”, a declarat, luni seara, liderul PNL, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan.

    România

    Sighiartău: Decizia PNL de a nu face parte dintr-un Guvern alături de PSD - reconfirmată
    Conducerea PNL a reconfirmat, prin vot, hotărârea anterioară ca partidul să nu facă parte dintr-un Guvern alături de PSD.

    Local

    Compania de Apă, investiții de 60 de milioane în 2026
    Reprezentanții Companiei de Apă Arad anunță că, în acest an, vor fi realizate investiții de peste 60 de milioane de lei. 1

    UT Arad

    Vacanța a luat sfârșit la UTA
    UTA s-a reunit astăzi pentru a pregăti sezonul 2026-2027 din Superliga.

    Local

    Au mai mutat un drum județean către comune
    Consiliul Județean Arad a transferat un așa-zis drum județean, care nu îndeplinea condițiile pentru această categorie, către patru comune. 1

    Local

    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public
    Chiar dacă nu s-au finalizat încă toate lucrările la baza sportivă, pista de alergare poate fi folosită, cu respectarea restricțiilor existente. 4

    ARADON Sport local

    Prima cupă din istoria clubului
    Athletico Vinga a reuşit eventul: Liga 4 şi Cupa României, faza judeţeană.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.