aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Fermieri calamitaţi de secetă în vestul judeţului, unde e cea mai slabă producţie de porumb în trei decenii

Fermieri calamitaţi de secetă în vestul judeţului, unde e cea mai slabă producţie de porumb în trei decenii

De M.B.
la 29 October 2021 07:56
2 Comentarii

Fermieri calamitaţi de secetă în vestul judeţului, unde e cea mai slabă producţie de porumb în trei decenii

Foto: FAN
29 October 2021 07:56
În zona Nădlac, cu unele dintre cele mai fertile terenuri din judeţ, producţia de porumb a fost de circa 3 tone la hectar, fată de 10 tone în anii anteriori, iar mulţi fermieri cer ajutor de la stat.
Scris de M.B. - În zona Nădlac, cu unele dintre cele mai fertile terenuri din judeţ, producţia de porumb a fost de circa 3 tone la hectar, fată de 10 tone în anii anteriori, iar mulţi fermieri cer ajutor de la stat.

Trimite articolul

X

ARAD. Zona de vest a judeţului Arad, care are printre cele mai fertile terenuri agricole, a suferit pierderi însemnate la culturile de toamnă, din cauza secetei prelungite din acest an. Mulţi fermieri din Nădlac se declară calamitaţi şi cer statului să îi ajute financiar. Producţia de porumb este cea mai slabă din ultimii 30 de ani în zone precum Nădlac, Pecica sau Secusigiu.

“Suntem calamitaţi”

Preşedintele Asociaţiei “Ţăranul nădlăcan”, Gheorghe Porubsky, afirmă că majoritatea fermierilor din zona Nădlac au suferit pierderi “masive” din cauza secetei. Asociaţia gestionează peste 2.000 de hectare de teren agricol, iar fermierii spun că producţia de porumb a fost cea mai slabă din ultimele trei decenii.

“De când fac eu agricultură, adică de peste 30 de ani, nu a existat o producţie atât de slabă la porumb. Am avut între o tonă şi cinci tone de porumb la hectar, deci media e undeva la trei tone, adică o producţie de trei ori mai mică faţă de ce avem noi în această zonă. Mulţi producători din zonă se declară calamitaţi şi am început să depunem documentaţii pentru a primi sprijin de la stat. Anul acesta nu ne vom putea respecta angajamentele, contractele, iar pierderile vor fi însemnate”, a declarat Gheorghe Porubsky.

Secetă prelungită

Reprezentantul fermierilor din zonă spune că anul 2021 a fost unul foarte secetos, iar plantele nu s-au dezvoltat.

“În zona noastră trebuie să avem o medie de 650 de ml de precipitaţii pe an, dar în acest an, până la această dată, am avut sub 300 de ml. Nici nu ştiu dacă seceta pedologică a fost cea mai tragică sau seceta atmosferică, pentru că au fost multe zile cu arşiţă, care a pârjolit tot”, a declarat Porubsky.

Seceta din vestul judeţului a făcut ca producţia să fie mai slabă decât în zona de deal, unde în mod normal producţia este de 4-5 tone la hectar.

Date confirmate oficial

Conducerea Direcţiei pentru Agricultură Arad transmite că producţia medie de porumb în judeţ a fost cea mai slabă din ultimii ani, iar zona de vest a judeţului a fost afectată de secetă.“Lipsa precipitaţiilor a fost mai accentuată în zonele Nădlac, Pecica şi Secusigiu, unde producţia medie a fost de 3,5 tone de porumb la hectar, faţă de 10 tone anul trecut sau în 2019. Zona de vest a judeţului are terenuri foarte fertile, cu producţii mari în fiecare an, dar nu şi de această dată. În ceea ce priveşte judeţul, producţia medie a fost de 5,6 tone la hectar“, a declarat şeful instituţiei, Ioan Martin.

În judeţ, au fost însămânţate cu porumb 101.711 hectare de teren, iar de pe jumătate din acestea recoltarea s-a încheiat. În 2020, producţia medie de porumb în judeţ a fost de 7 tone la hectar, iar în 2019, a fost de 9 tone la hectar.

Alte culturi

Celelalte culturi de sezon au avut producţii similare cu anii trecuţi sau uşor mai mici, conform datelor Direcţiei Agricole. De exemplu, floarea-soarelui a fost cultivată de 29.729 hectare, iar recoltarea s-a încheiat, fiind obţinută o producţie de 2,7 tone la hectar, similară cu cea din 2020, dar mai slabă decât în 2019, când a fost de 3 tone la hectar.

La soia, însămânţarea s-a făcut pe 9.350 hectare, din care 8.500 au fost recoltate deja, cu o producţie de 1,8 tone la hectar, faţă de 2,5 tone la hectar în 2020 şi 3 tone la hectar în 2019.

O producţie încadrată în media anuală, dar “de calitate bună”, s-a înregistrat la strugurii de vin. Din cele 2.263 de hectare de plantaţii, 2.110 au fost deja recoltate, cu producţie de 5.850 kilograme de struguri la hectar.

Strugurii de masă au dat, pe cele 104 hectare de plantaţii, o producţie de doar 3 tone la hectar, jumătate faţă de media ultimilor ani.

Cartofii de toamnă au fost cultivaţi pe 1.565 hectare, iar producţia medie este de 15,8 tone la hectar. La tomatele de vară şi toamnă, cultivate de 530 hectare, producţia medie este de 18 tone la hectar, încadrată în media anuală obişnuită.

Trimite articolul

X
Taguri:
calamitati ,
Drama ,
fermieri ,
Nadalc ,
Pecica ,
porumb ,
producatori agricoli ,
productie slaba ,
seceta ,
Secusigiu ,
vestul judetului
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Oltean says:
    October 30, 2021 at 5:15 am

    Ce se face pentru a se asigura sisteme de iigatii si rezerve suficienta de apa, destinata acestui scop ?

    Reply
  2. Steve says:
    November 2, 2021 at 1:28 pm

    Vesnica si eterna vaicareala a acestor mici dumnezei agricoli. Nici nu e de mirare cand au promis 2000 de RON arenda / ha. Acum au scuze ca nu isi pot onora promisiunile. Si stati, e numai inceputul. Urmeaza vaicareala cu pretul ingrasamintelor, preturile imputurilor din primavara care urmeaza, pretul motorinei, etc. Mai au stimabilii agricultori motive de vaicareala, stati linistiti.

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Fetele din Nădlac, vicecampioane naţionale ONSŞ
    3
    Bronz mondial adus la Arad de o jandarmeriță
    4
    Simona Halep, la retragere: Mulțumesc, România!
    5
    Dublu medaliat la CN Universitar de înot
    6
    Vance dă asigurări că desfăşurarea de trupe americane în Polonia este „întârziată”, nu „anulată”
    7
    Continuă căutările pentru găsirea româncelor dispărute în urma exploziei din Goerlitz
    8
    Consultări la Cotroceni. Peiu (PACE - Întâi România): Susținem un guvern format din Grupul PACE, AUR și PSD
    9
    Oana Țoiu: Ostilitatea și umilirea față de membrii „flotilei pentru Gaza” sunt inacceptabile
    10
    CET H primește 10 milioane de lei pentru subvenționarea gigacaloriei

    Ştiri sportive

    Simona Halep, la retragere: Mulțumesc, România!
    Simona Halep, fostul lider mondial, s-a retras oficial din activitatea sportivă, sâmbătă seara, în cadrul unui eveniment de gală organizat la BT Arena din Cluj-Napoca, în cadrul celei de-a VII-a ediții a Sports Festival.

    România

    Cabinetul propus de Eugen Tomac - 18 membri în noul Executiv; trei vicepremieri, doi fără portofoliu
    Trei vicepremieri, doi fără portofolii, și 15 miniștri se află pe lista propusă de premierul desemnat, Eugen Tomac, pentru noul Executiv.

    Local

    Acțiuni preventive de amploare în școlile din județ

    Local

    S-a constituit noua Adunare eparhială a Arhiepiscopiei Aradului
    Sâmbătă, 13 iunie 2026, în sala de ședințe a Centrului Eparhial Arad a avut loc ședința de constituire a noii Adunări eparhiale a Arhiepiscopiei Aradului, pentru legislatura 2026-2030.

    Local

    Bere la 1 leu la Festivalul Berii!
    În fiecare zi de festival, primii 507 participanți care vor intra în festival vor primi o bere la prețul de 1 leu.

    Mapamond

    Zelenski revocă limbii ruse statutul de limbă protejată în Ucraina
    Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a promulgat vineri o lege care revocă limbii ruse statutul de limbă protejată în Ucraina, unde aceasta rămâne limba principală a unei părți a populației, în ciuda unui declin de la invazia declanșată de Moscova, relatează AFP. 2

    Mapamond

    SUA: Departamentul de Justiţie validează achiziţia Warner de către Paramount pentru 111 miliarde de dolari
    Departamentul de Justiţie al SUA a aprobat vineri achiziţia studioului hollywoodian Warner Bros. Discovery de către conglomeratul Paramount Skydance, deschizând calea pentru această mega-fuziune în valoare de aproximativ 111 miliarde de dolari, despre care se aşteaptă să creeze un nou gigant media, relatează AFP.

    Local

    POLITIC. Infuzie de liberali la Vladimirescu
    Peste 100 de oameni s-au alăturat PNL Vladimirescu, iar primarul Mihai Mag a primit un nou mandat de președinte.

    UT Arad

    Este oficial: UTA se desparte de 7 jucători!
    3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.