aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
GALERIE FOTO | Primul cămin studențesc realizat din fondurile CNI, inaugurat de UAV

GALERIE FOTO | Primul cămin studențesc realizat din fondurile CNI, inaugurat de UAV

De Sorina Ambruș
la 27 September 2022 16:00
3 Comentarii

GALERIE FOTO | Primul cămin studențesc realizat din fondurile CNI, inaugurat de UAV

Foto: S.A.
27 September 2022 16:00
Căminul aparține Universității Aurel Vlaicu și a fost inaugurat în prezența a doi miniștri – Cseke Attila și Sorin Cîmpeanu.
Scris de Sorina Ambruș - Căminul aparține Universității Aurel Vlaicu și a fost inaugurat în prezența a doi miniștri – Cseke Attila și Sorin Cîmpeanu.

Trimite articolul

X

ARAD. Primul cămin studențesc finalizat, din cele 30 aprobate la nivel național și finanțate de Compania Națională de Investiții, aparține Universității Aurel Vlaicu și a fost inaugurat marți la Arad, în prezența ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu, a ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, dar și a directorului Companiei Naționale de Investiții (CNI), Manuela Irina Pătrășcoiu.

Ramona Lile, rectorul Universității Aurel Vlaicu, a deschis evenimentul mulțumind tuturor pentru sprijinul acordat în acest demers, care a început în 2017, cu partea de documentație, iar piatra de temelie a fost pusă pe data de 1 martie 2019. Investiția totală este de 16 milioane de lei, cea mai mare parte fiind suportată de CNI.

„Este un moment important pentru dezvoltarea instituțională a universității noastre. O investiție care a adus 110 locuri noi de cazare în condiții excepționale pentru studenții UAV. Mulțumim tuturor pentru suportul și munca depusă, pentru efortul pe care l-au făcut ca acest obiectiv să fie finalizat”, a punctat rectorul UAV.

Cseke Attila, ministrul Dezvoltării, a declarat că indiferent de guvernare „fiecare a făcutîn așa fel încât să ajungem la inaugurarea primului cămin din acest program. Anul trecut am avut ocazia să vizitez șantierul și m-am bucurat să constat progresul făcut. Urmează ca în câteva zile să inaugurăm al doilea cămin, cel de la Alba Iulia. Din păcate, din cele 30 de cămine cuprinse în program, 15 sunt în diferite stadii deexecuție, cinciurmeazăsă fie aprobate, iar alte 10 sunt în faza de documentație.

Condițiile de cazare sunt de excepție – 110 locuri într-o clădire cu patru etaje, camerele au câte două paturi, sală de studiu pe fiecare etaj, sală de mese, spălătorie utilată. Ne-am dori să realizăm cât mai multe astfel de investiții, și aici mă refer nu doar la facilitățile acestea pentru studenți, ci și la creșele pe care plănuim să le realizăm în viitorul apropiat.”

Deficit la locurile de cazare

De cealaltă parte, Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației, spune că sunt circa 100 de mii de locuri de cazare pentru studenți, la nivel național, dar lucrurile nu se mișcă foarte repede.

„Avem nevoie de infrastructură, dar ne mișcăm încet. Din păcate nu toate universitățile au relații eficiente de comunicare cu autoritățile locale și nu sunt într-un stadiu avansat de implementare. Sunt încă 8 proiecte în stadiul de execuție, alte 8 în faza de proiectare, alte 4 sunt la nivel de comitet tehnico-economic și mai sunt 9 proiecte aflate, din păcate, în fază incipientă, tocmai din cauza relațiilor proaste existente pe plan local între universități și administrațiile locale. Aradul este, din acest punct de vedere, un model de bune practici, în ciuda specificităților existente. Dincolo de acest lucru, avem la nivelul Ministerului Educației, prin PNRR, o serie de linii de finanțare pentru extinderea infrastucturii sociale a universităților – cămine și cantine. Există un deficit la această categorie, dar este foarte greu de estimat, pentru că sunt universități care acoperă peste 90 la sută din solicitările de cazare, după cum sunt universități care acoperă doar 10-15 la sută.”

 

Preluat de UAV

Căminul studențesc, situat pe Calea Zimandului nr. 8, la sediul Facultății de Design, a fost preluat oficial de la CNI de către UAV. Slujba de sfințire a obiectivului a fost oficiată de IPS Timotei Seviciu. La eveniment au mai fost prezenți parlamentari arădeni, autorități locale și județene care au punctat la rândul lor necesitatea investițiilor în educație și buna colaborare cu universitatea de stat din Arad.

FOTO | Primul cămin studențesc realizat din fondurile CNI, inaugurat de UAV

FOTO: S.A.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
camin studentesc ,
camin studentesc Calea Zimandului ,
Cseke Attila ,
fonduri CNI ,
inaugurare camin studentesc UAV ,
investitie ,
ministrul dezvoltarii ,
ministrul educatiei ,
Ramona Lile ,
rector UAV ,
Sorin Campeanu ,
universitate
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. aradean says:
    September 27, 2022 at 4:38 pm

    Cum, numai 2 ministri ? nu se poate
    cum , fara un sobor de cativa popi? iar nu se poate
    ce fac oare cei trei ce si-au taiat cate o bucata din panglica din imagine? o pun in ramă pe un perete sau ce fac ? Numa-ntreb!

    Reply
  2. Alex. says:
    September 28, 2022 at 9:11 am

    Frumoasă realizare! Avantaje:*arhitehtonica*dotarea.Dezavantaje:*amplasament(×departe de toate celelalte facultăț×parcă unește prezentul-plasat pe renumitul drum a traseistelor;cu…viitorul-cele două cimitire de peste șosea !!!*Inoportunitaitea a doua personulități(,,regina plagiatului” și alt pagiator demascat-sinistrul ministru,trăsnit politic notoriu și total incompetent. P.S.O analiză mai atentă arată că în Arad sunt disponibile multe locații care,în condițiile actuale și de perspectivă nu necesita o cheltuială așa de mare!Vezi și alte locații în construcție la UAV!!! Ați luat în considerare PERSPECTIVELE UNIVERSITĂȚII???

    Reply
  3. Tarkus says:
    September 28, 2022 at 12:00 pm

    Stimată d-nă Ambruş cum e corect : „fiecare a făcutîn așa….” sau “15 sunt în diferite stadii deexecuție, cinciurmeazăsă fie aprobate” ? Eu te-aş angaja femeie de servici la acest cămin ! Batem palma ?

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Dimineață de iunie cu temperaturi sub 10 grade
    3
    Carmen Căprucean și-a preluat mandatul în CLM Arad
    4
    „Dialogul artelor”
    5
    „Careu de aşi” stabilit în Liga 6
    6
    Adrian Veștea: Poziția mea nu se schimbă - nu îmi depun mandatul
    7
    Trump declară că SUA ar putea reimpune în curând sancțiunile împotriva petrolului rusesc
    8
    Underground Festival 16 începe vineri
    9
    Povestea arhitectului care a schimbat Aradul, pe marile ecrane
    10
    Pista de atletism de pe „Gloria”, (re)deschisă pentru public

    Local

    „Dialogul artelor”
    ARAD. Recent, în sala festivă a Centrului Cultural Județean, s-a desfășurat un eveniment inedit intitulat ,,Dialogul artelor".

    România

    Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE rus
    Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse, a anunțat purtătoarea de cuvânt a ministerului, Maria Zaharova, informează joi Interfax.

    ARADON Sport local

    Final de sezon în Liga 6
    ARAD. A căzut cortina peste ultimul eşalon valoric al fotbalului judeţean, Liga 6. Cu Speranţa Turnu în rol de campioană, promovată în Liga 5, dar şi cu echipele de pe podium, Viitorul Fântânele şi Şiriana II Şiria aşteptând clarificări de la AJF Arad, pentru a face pasul în eşalonul intermediar.

    UT Arad

    FC Bihor a câştigat ediţia 3 a turneului de old-boys
    ARAD. A treia ediție a Turneului internațional de fotbal Old Boys de la Arad, disputată pe arena „Banatul” din Sânicolau Mic, a ajuns în vitrina celor de la FC Bihor.

    Local

    Cu ochii pe munca la negru
    ITM Arad a depistat mai multe cazuri de muncă nedeclarată în rândul companiilor de transport pasageri, livrări şi curierat.

    Local

    Cod portocaliu de caniculă în Arad!
    Temperaturile vor ajunge până la 37 de grade, vineri, în Arad, fiind emis și un cod portocaliu de caniculă.

    Local

    Detalii despre CFR-iștii arădeni acuzați de delapidare
    Parchetul de pe lângă Judecătoria Arad a dat detalii despre cei patru CFR-iști acuzați de delapidare în formă continuată și o femeie acuzată de complicitate.

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Joi, 24 iunie 2026

    ARADON Sport local

    Cinci convocări sub panoul tricolor juvenil
    ARAD. Secția de baschet a CSŞ Gloria Arad primește o nouă confirmare a valorii sale, dovadă cele cinci convocări sub tricolor.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.