„ S-a discutat pe marginea propunerilor legislative inițiate de către parlamentarii PDL și PNL aflate în procedură parlamentară și care vor fi susținute cu prioritate în această sesiune. De asemenea, am discutat și pe marginea unor propuneri legislative noi, care urmează să fie depuse în această sesiune, și aici mă refer la reducerea TVA în două trepte, legea primei întabulări sau legea privind votul prin corespondență.Au fost reluate în dezbatere și cele 3 moțiuni simple ale grupurilor reunite, la Cameră sau la Senat, pe justiție (deja depusă din sesiunea trecută), pe fiscalitate și pe educație” declară Igaş.
“Obiectivul ACL, subliniat şi de către Klaus Iohannis, este să preia guvernarea din 2015, pentru că România are nevoie de 10 ani de guvernare de dreapta, pentru a face o țară mai bună pentru cetățenii săi” a mai declarat chestorul Senatului României, precizând că în zilele de 5-6 septembrie se va reuni Liga Aleşilor Locali ai ACL, unde vor fi prezenţi cei aproape 1.600 de primari şi preşedinţi de consilii judeţene ai alianţei.
Igas: agenda ACL, incarcata
ARAD. Parlamentarii ACL au în faţă o sesiune extrem de importantă, prin prisma proiectelor pe care doreşte să le promoveze, spune senatorul Traian Igaş, după reuniunea senatorilor şi deputaţilor PNL-PDL, desfăşurată duminică, la Iaşi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Infecția cu hantavirus „nu este un nou COVID-19”, au declarat reprezentanții Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), informează luni AFP.
Mapamond
Continuarea blocării transporturilor de îngrășăminte în strâmtoarea Ormuz riscă să declanșeze în câteva săptămâni o „criză umanitară majoră”, a declarat luni, pentru AFP, șeful unui grup de lucru al ONU care vizează reluarea tranzitului acestei mărfi cruciale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!