aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
UPDATE. Incendiu provocat, la Spitalul de Psihiatrie. Cu toate că i-au fost confiscate două brichete, pacientul a reușit să dea foc saltelei

UPDATE. Incendiu provocat, la Spitalul de Psihiatrie. Cu toate că i-au fost confiscate două brichete, pacientul a reușit să dea foc saltelei

De Sorina Ambruș
la 5 September 2021 09:50 Reactualizat la: 5 September 2021 13:00
11 Comentarii

UPDATE. Incendiu provocat, la Spitalul de Psihiatrie. Cu toate că i-au fost confiscate două brichete, pacientul a reușit să dea foc saltelei

Foto: ISU Arad
5 September 2021 09:50 Reactualizat la: 5 September 2021 13:00
ARAD. În această dimineață, la ora 04:24, prin 112 a fost anunțat e un incendiu provocat de un pacient internat într-un salon al Spitalului de Psihiatrie din Arad.
Scris de Sorina Ambruș - ARAD. În această dimineață, la ora 04:24, prin 112 a fost anunțat e un incendiu provocat de un pacient internat într-un salon al Spitalului de Psihiatrie din Arad.

Trimite articolul

X

UPDATE: Pacientul care a provocat incendiul este un bărbat de 35 ani, aflat în evidențele spitalului de peste 10 ani. Acesta a fost internat chiar azi noapte, în jurul orei 3 și a fost dus direct în izolator. La perchiziția care se efectuează în mod obligatoriu în astel de cazuri, au fost găsite asupra lui, și confiscate de către personalul medical, două brichete. Bărbatul a fost transportat mai apoi în salon doar în lenjerie intimă, fără a mai avea, cel puțin la vedere, alte surse de foc, cu care să fi putut incendia camera. Cu toate acestea, pacientul a reușit să dea foc saltelei, care a ars mocnit la început, de unde și cantitatea mare de fum degajată. Potrivit informațiilor noastre, episodul ar fi putut fi declanșat de decesul cu dată recentă a mamei bărbatului, aflată și ea în evidență ca având tulburări de natură psihiatrică.

Referitor la cele întâmplate, Florina Ionescu, managerul interimar al Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, a făcut următoarele precizări:

„Nefericitul eveniment s-a petrecut puțin după ora 04:00 dimineața. Un pacient care a fi avut asupra lui o brichetă a incendiat salteaua din salon. Din fericire, fumul a fost observat la timp de către un supravheghetor care și-a anunțat colegii. S-a acționat conform procedurii de prevenire și stingere a incendiilor, cu evacuarea pacienților din celelalte saloane și deconectarea instalației electrice, până la venirea echipelor de intervenție de la ISU. Doi supraveghetori și o infirmieră, medicul de gardă și doi pacienți au fost evaluati la Unitatea de Primire Urgențe, pentru că au avut o formă ușoară de intoxicație cu fum, după care au fost externați. Nu sunt victime, fără probleme medicale majore.”


La interventie s-au deplasat 2 autospeciale de stingere (A5003, A9000), echipajul de descarcerare ușoară, SMURD TIM Arad, SMURD EPA Vladimirescu si SMURD EPA Curtici, cu un total de 18 subofiteri si 3 ofiteri.

“În momentul sosirii echipajelor de intervenție incendiul se manifesta într-o rezervă a spitalului, cu degajarea mare de fum și posibilitatea de extindere. O parte a pacienților, aproximativ 15 persoane s-au autoevacuat. Pompierii Detașamentului de pompieri Arad au evacuat alți 6 pacienți și 3 cadre medicale. Echipajul SMURD TIM a evaluat persoanele evacuate din care 6 au fost transportate la UPU Arad (3 pacienti si 3 cadre medicale), toți în stare bună, cu o ușoară intoxicație cu fum. Incendiul a fost lichidat după aproximativ 20 minute, la ora 04:48, fără a se extinde. Cauza probabilă a incendiului este folosirea cu intenție a surselor de aprindere în vederea producerii incendiului”, se arată în informarea ISU Arad.

FOTO: ISU Arad

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
autospeciale SMURD ,
cadre medicale ,
incendiu provocat ,
ISU Arad ,
la spital ,
pacient ,
pacienţi ,
salon ,
spitalul de psihiatrie
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Sattan 666 says:
    September 5, 2021 at 10:26 am

    Au dat foc casei de nebuni.
    Asta da!

    Reply
    • babaiaga2 says:
      September 5, 2021 at 11:50 am

      dar nu era închis cine trebuie… urmează puşcăria. să sperăm că nu repetă greşeala!

      Reply
      • jack says:
        September 5, 2021 at 1:20 pm

        ala numai spital nu se poate numi rusine celor ce conduc aradul !

        Reply
  2. Mda says:
    September 5, 2021 at 11:57 am

    Asa le trebuie daca m-au scos din camasa de forta.

    Reply
  3. Ioan Jupanu says:
    September 5, 2021 at 12:17 pm

    Numai la Arad spitalul de dilii (oameni , cetateni cu probleme psihiatrice) este in centrul Municipiului.Acesti concetateni, nu este vina lor ca au ajuns sa aibe aceste probleme si ei nu au statut de persoane cu dizabilitati, sa-mi fie iertat dar cei cu probleme de invaliditate fizica se pot proteza si pot fi de folos comunitatii datorita faptului ca au mintea intreaga.La bolnavii psihici este cu totul altceva, nu stii niciodata cand si cum reactioneaza.Concluzionand, totul porneste de la cap, de la facultatile mintale si puterea de judecata a fiecaruia dintre noi.

    Reply
    • cucu says:
      September 6, 2021 at 7:23 am

      nu e vina lor, dar jumatate din ei au creierul prajit de la consumul de droguri….dar nu e vina lor

      Reply
  4. horea says:
    September 5, 2021 at 12:53 pm

    Jurcuta Julien Raul, zis si NINJA, a evadat cu ocazia asta? Am inteles ca a amenintat ca se va inrola la dacii liberi !!!

    Reply
    • anonim says:
      September 5, 2021 at 4:01 pm

      Fetcu Andrei?iar???

      Reply
  5. Mocofan-club says:
    September 5, 2021 at 2:14 pm

    La “spitalul de oameni f. nărăvoși”?

    Reply
  6. Jack says:
    September 5, 2021 at 10:48 pm

    Sarmaliada lui bibart talharul

    Reply
  7. Ioan says:
    September 6, 2021 at 1:24 am

    Sanatate
    Ce facem cu salariile mici si ore de munca multe si preturile care cresc si la facturi si la euro chiri si traiul de zi cu zi nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu nimeni dar e viata grea.
    O seara buna.

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    NATO este „în interesul Americii”, spune Starmer după criticile lui Trump
    2
    Învierea Domnului nostru Iisus Hristos (Sfintele Paști)
    3
    Kelemen Hunor (UDMR): Săptămâna viitoare probabil că acest guvern va pica și încep negocierile
    4
    Lege fără concedieri, la CJA
    5
    SUA anunță lansarea unei operațiuni de deminare a Strâmtorii Ormuz. Două nave militare americane au intrat în Golf
    6
    Kamala Harris spune că se gândește să candideze la președinție în 2028
    7
    Trump anunță că Statele Unite vor impune o blocadă navală în Strâmtoarea Ormuz
    8
    Peter Magyar: Guvernul Tisza va fi „cabinetul tuturor ungurilor”
    9
    Conservatorul proeuropean Peter Magyar l-a detronat pe naţionalistul Viktor Orban în Ungaria
    10
    Foto/Video| 29 de percheziții la persoane bănuite de infracțiuni la regimul armelor

    România

    Kelemen Hunor (UDMR): Săptămâna viitoare probabil că acest guvern va pica și încep negocierile
    Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, cel mai probabil, săptămâna viitoare actualul guvern va pica, ceea ce nu este bine pentru țară.

    România

    Grindeanu: Biroul Permanent Național a decis susținerea moțiunii de cenzură. Secretarii de stat și prefecții PSD să demisioneze
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni că Biroul Permanent Național și președinții de filială ai PSD au decis în unanimitate ca parlamentarii partidului să semneze și să voteze moțiunea de cenzură și le-a cerut secretarilor de stat și prefecților propuși de social-democrați să își dea demisia.

    România

    Bolojan: PSD a dinamitat guvernarea, încălcând toate înţelegerile. Vom avea foarte probabil o majoritate PSD-AUR
    Premierul Ilie Bolojan acuză PSD de faptul că a dinamitat guvernarea, încălcând toate înţelegerile stabilite de comun acord.

    Local

    Elevi seminariști arădeni, premiați la Olimpiada Națională de Religie
    Arhiepiscopia Aradului a fost reprezentată de trei elevi seminariști care s-au întors acasă cu un premiu III și două mențiuni.

    România

    Patronul care a ucis cu drujba o angajată gravidă, condamnat la închisoare pe viață. Tribunalul București: O brutalitate excepțională
    Paul Bușe, patronul care a ucis o angajată gravidă folosind o drujbă și trei cuțite, a fost condamnat luni de Tribunalul București la închisoare pe viață.

    România

    Foto. Mobilizare uriașă pe autostradă
    600 de muncitori și 400 de utilaje lucrează zi și noapte pe bucata de autostradă care lipsește între Nădlac și Sibiu. 1

    ARADON Sport local

    Şoimii Şimand a pierdut barajul de promovare

    Local

    Haine contrafăcute, confiscate de polițiștii arădeni
    Cinci mandate de percheziție au fost puse în aplicare de oamenii legii din Arad, într-un dosar penal în care se cercetează punerea în circulație a unui produs purtând o marcă înregistrată identică sau similară cu un produs original.

    ARADON Sport local

    Tatiana Gallova continuă pe banca Aradului
    FCC Baschet UAV Arad continuă colaborarea cu antrenoarea Tatiana Gallova și pentru sezonul viitor. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.