aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
PDL acuza opozitia de sabotaj

PDL acuza opozitia de sabotaj

la 23 February 2012 17:32
23 February 2012 17:32
ARAD. Senatorii PDL, Traian Igaş şi Ovidiu Marian consideră că parlamentarii opoziţiei sabotează interesul naţional.
Scris de JA- S.T. - ARAD. Senatorii PDL, Traian Igaş şi Ovidiu Marian consideră că parlamentarii opoziţiei sabotează interesul naţional.

Trimite articolul

X

Cei doi senatori democrat liberali de Arad, Traian Constantin Igaş şi Ovidiu Marian, consideră că ideea de a continua pe linia boicotării lucrărilor sau a absentării de la lucrările Senatului şi Camerei Deputaţilor este o abordare complet greşită şi lipsită de responsabilitate faţă de românii care şi-au dat votul pentru reprezentanţii opoziţiei.

Inconsecvenţa USL

„După cum se ştie, cu doar câteva zile înainte de începerea sesiuni normale a Parlamentului, au cerut sesiune extraordinară, cu motivarea că dialogul trebuie să aibă loc în Parlament, şi nu în stradă. Şi am avut sesiune extraordinară. Acum, când a început sesiunea normală, nu mai vin, nu mai consideră că dialogul trebuie să aibă loc în Parlament. Crin Antonescu, una dintre vocile cele mai grăitoare la şedinţa sesiunii extraordinare, este primul care a picat examenul prezenţei la serviciu cu nota 0…la sută. Acest procent al prezenţei liderului arată cel mai bine lucrurile pe care Crin Antonescu, veşnicul «prezidenţiabil», le are de oferit românilor. Aceasta este «alternativa» reală a opoziţiei pentru România: zero prezenţă la serviciu, 1,4 milioane de euro pe lună salarii şi indemnizaţii «băgate» în buzunar”, menţionează senatorul Traian Igaş.

Apel către USL Arad

Igaş a mai spus că face apel către USL Arad să îi trimită la muncă pe deputaţii Ciprian Luca şi Mihai Calimente, dar s-a adresat şi celor doi: „Chiar dacă aţi ajuns în Parlament de pe locurile doi sau trei, îi reprezentaţi pe arădenii care v-au votat, aşa că ar trebui să veniţi la muncă. Ne aşteaptă alegerile locale şi parlamentare, la care atât noi, care muncim, cât şi voi, care mimaţi greva, va trebui să dăm socoteală”, a încheiat fostul ministru de Interne, precizând că s-a reîntors la Senat, primind, atât la Bucureşti, cât şi la Arad, felicitări pentru activitatea la minister.

Doar la casierie

„Deputaţii şi senatorii USL se pricep, atât de bine să se sustragă de la îndatorirea faţă de cetăţeni de a realiza acte normative şi de a vota proiecte legislative încât au găsit şi varianta de a fi plătiţi pentru asta. Recunosc, atunci când i-am văzut la casierie, am sperat că vor veni şi la Comisia de Finanţe, unde aşteaptă sute de avize şi rapoarte, dar nu putem face nimic, pentru că ei absentează şi nu avem cvorum. Nu pot să-i înţeleg, este vorba inclusiv despre proiecte legislative ale lor”, spune senatorul Ovidiu Marian, care a remarcat şi faptul că „majoritatea românilor nu rezonează cu greva parlamentară a Alianţei socialiste, întrucât este extrem de păguboasă pentru români, echivalând cu sabotarea intereselui naţional”. Ca dovadă, spune el, „Recentele sondaje arată că alegerea pe care PDL şi-a asumat-o, aceea de schimbare radicală a echipei guvernamentale, se regăseşte şi în opţiunea cetăţenilor, întrucât cota de încredere a actualului premier este mai mare decât cea a liderilor USL.

Partidul Democrat Liberal recuperează procentele pierdute în perioada protestelor, prin responsabilitatea de care dă dovadă faţă de români, în timp ce presupusa alternativă a opoziţiei pentru România „îngheaţă” în sondaje la sub 50%”.

Nu vrea Primăria

„Vreau să contest cu toată fermitatea zvonurile că aşi dori să candidez la primăria Aradului. Sunt simple minciuni. Avem candidat la Primăria Aradului, cu şanse maxime de a câştiga şi nimeni din PDL Arad nu s-a gândit că l-ar putea contracandida. Aşa cum am mai spus, doresc să candidez pentru Parlament”, a declarat Ovidiu Marian.

„Cei din PSD şi PNL cu care am vorbit nu înţeleg de ce li se interzice să participe la lucrări” Traian Igaş

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
igas ,
marian ,
ovidiu ,
pdl
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Daria Paliciuc, în competiţii
    3
    Modificări în circulația mai multor trenuri care tranzitează Aradul
    4
    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    5
    Trump crede că războiul din Ucraina e pe sfârșite și că nu are nevoie de ajutorul Chinei în ce privește Iranul
    6
    150 de pachete cu alimente distribuite persoanelor aflate în dificultate, prin grija Arhiepiscopiei
    7
    POLITIC. Studenții liberali au un nou lider
    8
    POLITIC. Răzvan Anghel (USR Arad): „PSD și AUR, front comun pentru blocarea României și legitimarea extremismului”
    9
    Summit B9/Nicușor Dan: Scopul reuniunii este de a acorda viziunile despre viitorul Alianței Nord-Atlantice
    10
    Bolojan: Olguța Vasilescu a sunat colegi din PNL să le spună ce trebuie să facă

    UT Arad

    „Greii” au decis „amicalul” cu Dumbrăvița
    Coman, Tzionis, Roman și nou-venitul Sinani au marcat pentru UTA, în prima „verificare” adevărată a verii.

    Local

    Mașină cu roțile în sus, la Șiria
    Două mașini s-au ciocnit, iar una dintre ele a ajuns cu roțile în sus. S-a întâmplat sâmbătă, în jurul prânzului, la Șiria.

    Local

    Patru ore de luptă cu flăcările, în Arad
    Pompierii arădeni au intervenit, sâmbătă dimineață, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească din municipiu.

    UT Arad

    UTA a primit mai puţini bani de la CMC Arad
    Secţia de sambo de la CS Universitatea Arad nu a primit finanţare, deşi a avut patru sportivi în TOP 10 pe 2025.

    Local

    PS Emilian Crișanul va fi înmormântat la Mănăstirea Neamț
    Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, va fi înhumat la Mănăstirea Neamț. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost depus în Catedrala Veche din Arad.

    Local

    Programul UNDERGROUND 16. Sâmbătă, 26 iunie 2026

    UT Arad

    Ce surpriză! Alexi Pitu, la UTA

    UT Arad

    Arădeanca Roxana Barbu a pictat mingile oferite de LPF

    Local

    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.