aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Șeful IPJ Arad: „Fiecare viață este importantă!”

Șeful IPJ Arad: „Fiecare viață este importantă!”

la 12 March 2019 07:04

Șeful IPJ Arad: „Fiecare viață este importantă!”

<p>Polițiștii, prezenți pe fiecare sector de drum Foto: I.C.</p>
12 March 2019 07:04
În 2019, participanții la trafic se vor întâlni pe fiecare sector de drum cu cel puțin câte un echipaj de poliție.
Scris de Ioana Costas - În 2019, participanții la trafic se vor întâlni pe fiecare sector de drum cu cel puțin câte un echipaj de poliție.

Trimite articolul

X

40 de oameni și-au pierdut viața anul trecut pe șosele din județul Arad, iar alte 147 au fost rănite grav în urma a 148 de accidente rutiere. Cifrele sunt mari, însă sunt în scădere față de anul 2017 când au avut loc 159 de accidente, soldate cu decesul a 47 de persoane și rănirea gravă a altor 140. Principalele cauze generatoare de accidente în județul Arad sunt viteză neadaptată la condițiile de drum – din această cauză au avut loc 28 de accidente rutiere anul trecut -, abaterile pietonilor (19 accidente), alte preocupări să distragă atenția (13 accidente), neacordare prioritate pietoni (13 accidente) și conducere sub influența alcoolului (10 accidente). Chiar dacă numărul accidentelor a scăzut în 2018 față de 2017, conducerea IPJ Arad și-a impus pentru acest an să reducă și mai mult numărul accidentelor rutiere și, implicit, numărul persoanelor decedate sau rănite grav. Cum va face acest lucru? „Prin prezență și vizibilitate pe toate sectoarele de drum, indiferent că sunt comunale, județene, naționale sau autostradă, unde acționează colegii noștri de la Biroul Autostrăzi”, spune comisarul șef Ioan Tamaș, șeful IPJ Arad.

Acesta recunoaște că se confruntă cu  un deficit de personal la Serviciul Rutier, însă s-a găsit o rezolvare pentru a acoperi cât de cât acest minus: „Avem, într-adevăr, un deficit de personal, inclusiv la structura de Rutieră, am folosit în activități și colegi de la Ordine Publică care au calitate de poliție rutieră. În acest mod am desfășurat activități în patrule mixte, lucrători de poliție rutieră cu lucrători de ordine publică pentru a fi cât mai prezenți pe drumuri, am folosit la capacitate maximă toate aparatele radar din dotare pentru că principala cauză generatoare de accidente este viteza”. Acțiunile rutiere care au avut loc în acest an pe raza județului și municipiului Arad, precum și acțiunile viitoare au avut și vor avea loc în  contextul în care Comisia Europeană a stabilit în anul 2010, ca obiectiv general, reducerea cu 50 la sută, până în 2020, a numărului de persoane decedate în accidente rutiere pe șoselele Europei.

Peste 47 la sută

„Analizând această evoluție constatăm că la nivelul IPJ Arad ne apropiem de prioritatea Comisiei Europene, în sensul că la noi reducerea este cu peste 47 la sută. În 2019 vom desfășura activități intense pentru prevenirea, combatarea accidentelor rutiere, plecând de la premisa că fiecare viață este importantă, încât să atingem obiectivul general al Comisiei Europene”, a precizat șeful IPJ Arad. Pentru că abaterile bicicliștilor constituie cea de-a doua cauză generatoare de accidente rutiere, conducerea IPJ Arad spune că trebuie ca această categorie de participanți la trafic să conștientizeze importanța purtării vestei reflectorizante și a echipării bicicletei cu însemne care să-i facă vizibili. „În ceea ce-i privește pe bicicliști, în primul rând, trebuie să-i determinăm să conștientizeze că trebuie să poarte niște însemne care să-i facă mai vizibili, din păcate ultimul eveniment rutier pe care l-am avut pe raza municipiului Arad s-a produs și din cauză că acel biciclist nu avea niciun însemn, nicio vestă, iar bicicleta nu era dotată corespunzător pentru a fi vizibilă”, a precizat șeful IPJ Arad.

Cifrele pe 2018

Anul trecut, în urma acțiunilor organizate și a activităților zilnice de supraveghere şi control al traficului rutier, efectivele de poliție rutieră au sancționat 38.418 participanţi la trafic, față de 40.364 anul trecut, mai puțin cu 1.946 sancţiuni. Totodată, au fost reţinute 3.378 de permise de conducere,  față de 3.428 reținute în 2017, mai puțin cu 50 permise. Au mai fost reținute 793 de certificate de înmatriculare față de 1.012 reținute în 2017, mai puține cu 219. În 2018, efectivele de poliție rutieră au constatat, cercetat și soluționat 1.043 fapte de natură penală, mai multe cu 104 față de anul 2017.

Trimite articolul

X
Taguri:
IPJ Arad
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    UTA, peste FCSB în Superligă!
    2
    Undă verde pentru excepțiile de la e-Factura
    3
    Vitezomanii de pe DN 7, sancționați de polițiști
    4
    Rutte nu crede că există un risc de escaladare cu Rusia din cauza achiziționării de rachete Tomahawk de către Germania
    5
    Autotren încărcat cu autoturisme răsturnat pe Autostrada Arad-Nădlac
    6
    Călin Bibarț, mandatat să semneze actul constitutiv al ARAD ENERGY, societate ce înlocuiește CET H
    7
    Consultări la Cotroceni. Dominic Fritz: Nu vom putea susține un guvern tehnocrat, care doar ar sparge relația între responsabilitate politică și putere politică
    8
    ANUNȚ DE PARTICIPARE
    9
    Câine salvat de pompieri de pe acoperișul unui bloc, la Gurahonț
    10
    Ministerul Culturii îl felicită pe regizorul Cristian Mungiu și echipa filmului „Fjord”, aclamat la Cannes cu 12 minute de aplauze

    Mapamond

    Rutte nu crede că există un risc de escaladare cu Rusia din cauza achiziționării de rachete Tomahawk de către Germania
    Secretarul general al NATO, Mark Rutte, nu crede că achiziția plănuită de Germania de rachete de croazieră americane cu rază medie de acțiune va crește riscul unei escaladări cu Rusia, relatează vineri dpa.

    Mapamond

    Trump acuză China de „cel mai mare atac cibernetic asupra datelor electorale din istorie” și de amestec în alegerile din SUA
    Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a acuzat China de „cel mai mare atac cibernetic asupra datelor electorale din istorie” și a anunțat joi, într-un discurs ținut de la Casa Albă, că va declasifica documente care arată „vulnerabilități șocante” în sistemul electoral american, scriu Reuters și AFP. A alocat o parte importantă din discursul său acuzațiilor de amestec al Chinei în alegerile prezidențiale din Statele Unite din 2020.

    Local

    „Farmecul Copilăriei” revine cu o nouă ediție
    Ateliere creative și spectacole pentru cei mici, în Parcul „Aventura Voinicilor”, sâmbătă, 18 iulie, de la ora 17.

    Local

    Pensionarii de la AJIP, excursie în Maramureş
    Excursia e programată la toamnă, durează trei zile şi costă 750 de lei. Cum se fac înscrierile?

    Mapamond

    Ministrul demisionar al apărării din Ucraina îl acuză pe comandantul-șef al armatei că încearcă să divizeze țara
    Ministrul ucrainean al apărării înlăturat din funcție în urma unei remanieri guvernamentale, Mihailo Fedorov, i-a reproșat joi comandantului-șef al armatei, generalul Oleksandr Sîrski, că încearcă să divizeze Ucraina, acuzație care evidențiază un conflict profund între cei doi responsabili ce l-a determinat pe președintele Volodimir Zelenski să-l înlocuiască pe titularul Apărării, susținut însă în proteste de stradă neobișnuite în Ucraina pe timp de război, relatează agențiile AFP și EFE.

    Mapamond

    Astronomii au detectat în premieră atmosferă pe o planetă asemănătoare cu Pământul
    Oamenii de știință au detectat atmosferă pe exoplaneta LHS 1140 b, aflată la 40 de ani-lumină și descoperită în 2017, informează joi agenția de presă EFE. Această descoperire reprezintă o etapă esențială în procesul de căutare a planetelor asemănătoare cu Pământul, aflate dincolo de sistemul nostru solar, care ar putea adăposti viață.

    România

    Reacția lui Nicușor Dan la decizia CJUE privind prescripția: Vina pentru această situație revine Parlamentului
    Președintele Nicușor Dan a declarat joi, referitor la decizia Curții de Justiție a UE vizând prescripția în România, că „vina principală pentru această situație revine Parlamentului”.

    Mapamond

    Zelenski îndeamnă armata la „unitate”, după înlăturarea contestată a ministrului apărării. Noul guvern, aprobat de parlament
    Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut joi menținerea 'unității' în cadrul comandamentului militar, în timp ce se confruntă cu critici și chiar cu proteste de stradă după demiterea popularului ministru al apărării Mihailo Fedorov, care se afla în conflict cu comandantul-șef al armatei, generalul Oleksandr Sîrski, acesta din urmă transmițând la rândul său un mesaj în care se apără de acuzații și insistă că Ucraina trebuie „să se concentreze asupra războiului”, relatează AFP.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Cred că un guvern tehnocrat ne-ar fi pus într-o situație mult mai bună
    Președintele Nicușor Dan a afirmat joi că un guvern tehnocrat, pe o perioadă determinată de timp, ar fi plasat țara într-o situație mai bună decât cea actuală. El a subliniat că decizia formării unui nou guvern aparține în prezent partidelor politice. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.