În urma consulturilor și investigațiilor de specialitate, medicii au decis montarea unui stent prin endoscopie intervențională, alegând această metodă ținând cont atât de vârsta înaintată a pacientului, cât și de afecțiunile medicale asociate. Procedura a permis deblocarea căilor biliare, iar pacientul este în prezent în stare stabilă și rămâne sub supraveghere medicală.
Sală nouă la Gastroenterologie
Intervenția a fost realizată în sala de endoscopie intervențională inaugurată recent în cadrul Secției Clinice Gastroenterologie, unde sunt efectuate proceduri minim invazive destinate atât urgențelor gastroenterologice, cât și tratamentului unor afecțiuni complexe.
Potrivit reprezentanților spitalului, noua sală permite efectuarea unor intervenții precum oprirea hemoragiilor digestive, polipectomii și rezecția leziunilor precanceroase, dar și proceduri de tip ERCP (colangiopancreatografie endoscopică retrogradă), utilizate pentru diagnosticarea și tratarea icterului mecanic. Prin această tehnică pot fi extrași calculii biliari și pot fi montate stenturi pentru drenajul căilor biliare obstruate, precum și alte proceduri intervenționale dedicate patologiei bilio-pancreatice.
Deschiderea sălii de endoscopie intervențională extinde posibilitățile de tratament oferite pacienților din județ, permițând realizarea unor intervenții moderne, cu grad redus de invazivitate, care pot evita, în anumite situații, intervențiile chirurgicale clasice și contribuie la o recuperare mai rapidă.
Trimite articolul
XSa il ierte Dumnezeu!A decedat astazi!