aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Mapamond
Maia Sandu: Republica Moldova merge în marea familie europeană

Maia Sandu: Republica Moldova merge în marea familie europeană

la 3 April 2023 18:21
8 Comentarii

Maia Sandu: Republica Moldova merge în marea familie europeană

Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT
3 April 2023 18:21
Republica Moldova mizează pe sprijinul României şi al Germaniei pentru obţinerea iniţierii negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, a declarat, luni, preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, la Palatul Cotroceni, după întrevederea cu preşedintele Klaus Iohannis şi cancelarul german, Olaf Scholz.
Republica Moldova mizează pe sprijinul României şi al Germaniei pentru obţinerea iniţierii negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, a declarat, luni, preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu, la Palatul Cotroceni, după întrevederea cu preşedintele Klaus Iohannis şi cancelarul german, Olaf Scholz.

Trimite articolul

X

„În marea familie europeană, acolo merge Republica Moldova şi vă suntem recunoscători pentru susţinerea acordată parcursului nostru spre aderarea la UE. Mizăm şi în continuare pe ghidarea şi sprijinul ţărilor voastre pentru obţinerea iniţierii negocierilor de aderare la UE”, a afirmat Maia Sandu.

Preşedintele Republicii Moldova a afirmat că ţara sa este cel mai vulnerabil vecin al Ucrainei, fiind afectată de război, dar şi de atacuri hibride orchestrate de la Kremlin, menite să slăbească determinarea de a rămâne parte a lumii libere. În acest context, a apreciat sprijinul partenerilor, în special al Bucureştiului şi Berlinului.

„Republica Moldova asigură, împreună cu Ucraina, securitatea a peste 1.200 km de hotar european. Unii au dorit ca Moldova să cadă şi astfel să slăbească Ucraina şi Uniunea Europeană. Moldova se ţine dreaptă. Cetăţenii noştri nu doar au rezistat unei perioade foarte grele, ci am devenit mai puternici. Am fost casă pentru sute de mii de refugiaţi, am scăpat de şantajul rusesc al gazului, am ajutat oamenii să îşi plătească facturile prea mari la energie şi, cel mai important, am rămas de partea valorilor europene, a libertăţii şi democraţiei. Moldova a arătat lumii întregi că suntem o ţară europeană care contribuie la o Europă mai puternică. Vom continua să asigurăm independenţa energetică a ţării noastre şi să ne conectăm la infrastructura europeană de transport, iar România şi Germania ne sunt importanţi parteneri de dezvoltare pentru realizarea acestor obiective. Ne susţineţi în procesul de transformare a ţării. Noi, la rândul nostru, oferim oportunităţi pentru investiţii importante în creşterea economiei noastre şi în dezvoltarea comunităţilor locale”, a adăugat şeful statului din Republica Moldova.

Maia Sandu a mulţumit pentru sprijinul bugetar de urgenţă oferit de Bucureşti şi Berlin iarna trecută.

„Acest lucru înseamnă Uniunea Europeană, să ai prieteni pe care te poţi baza”, a mai afirmat ea.

De asemenea, Maia Sandu a mulţumit României pentru propunerea creării unui regim de sancţionare împotriva celor care vor să destabilizeze Republica Moldova, arătând că în acest demers contează pe sprijinul celorlalte state membre ale Uniunii Europene. Ea a arătat şi că Republica Moldova sprijină crearea unui tribunal internaţional special, care va investiga şi urmări penal agresiunea şi crimele comise de Rusia în Ucraina.

„Vom fi alături de Ucraina şi o vom sprijini până la victorie. Republica Moldova este protejată astăzi de scutul eroilor ucraineni. Europa este puternică datorită unităţii şi a fermităţii cu care apără pacea şi viaţa oamenilor”, a spus Maia Sandu.

Preşedintele Republicii Moldova a menţionat că, în pofida provocărilor fără precedent cu care se confruntă ţara sa, implementarea reformelor continuă.

„În acest an, priorităţile noastre sunt reconstrucţia economiei, securitatea energetică şi consolidarea securităţii statului, reformarea justiţiei şi îmbunătăţirea nivelului de viaţă în localităţile ţării”, a evidenţiat Maia Sandu, care a apreciat iniţiativa comună a Germaniei, României şi Franţei de a crea o platformă de sprijin pentru Republica Moldova.

Ea a transmis că Republica Moldova mizează în continuare pe sprijinul partenerilor şi a precizat că următoarea ediţie a platformei va avea loc în această toamnă la Chişinău.

De asemenea, Maia Sandu a anunţat că, pe 1 iunie, Republica Moldova va găzdui reuniunea Comunităţii Politice Europene şi i-a invitat pe preşedintele Klaus Iohannis şi pe cancelarul Olaf Scholz să vină la Chişinău.

„În vremuri dificile, în care valorile noastre sunt atacate şi puse la îndoială de regimuri autoritare, ţările democratice trebuie să lucreze împreună şi să se ajute reciproc. Moldova va fi în continuare un apărător al libertăţii şi demnităţii umane şi un partener sigur în regiune. Împreună suntem mai puternici. Transparenţa, deschiderea şi umanitatea vor învinge frica, neîncrederea şi tirania şi vor oferi oamenilor şansa de a trăi în libertate, siguranţă şi bunăstare”, a completat preşedintele Republicii Moldova.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
bucuresti ,
Maia Sandu ,
mizează pe sprijinul României şi al Germaniei ,
obţinerea iniţierii negocierilor de aderare la Uniunea Europeană ,
Republica Moldova ,
Republica Moldova merge în marea familie europeană
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Vasile says:
    April 3, 2023 at 6:41 pm

    Doamna Maia cred ca e cazul sa se ocupe de ridicarea nivelului de trai al mldovenilor de dezvoltarea industriei si a agriculturii apoi sa faca un referendum legat de Unirea cu Romania sa vada ce zice poporul si apoi vorbim. hai pa !

    Reply
    • Aschiuta says:
      April 3, 2023 at 8:45 pm

      Vasile… esti mai tare ca un absolvent de Stefan Gheorghiu! Nu….nu, Stefan cel Mare! Traiasca Romania dodoloata!

      Reply
  2. Cetatean says:
    April 4, 2023 at 5:30 am

    In mod automat, cine se opune actualei clase politice, este etichetat “pro-rus”. Cu asta se apara si tagma de la Chisinau, care si-a dus tara la dezastru.

    Reply
    • cinefil says:
      April 4, 2023 at 8:26 am

      Iar in Rusia lu’ matale mult iubita, cine se opune putinului schizo, i se trage un glont in ceafa, sau, infunda vreunul dintre lagarele siberiei. Cat despre tagma care si-a dus tara la dezastru, pai e tocmai tagma voastra pro-rusa, care a dus-o vreme de 30 de ani, toasu.

      Reply
      • Tuluz-Lotrec says:
        April 4, 2023 at 2:28 pm

        In Rusnacia mai ai si optiunea ceaiului cu arome mortuare si fereastra de unde inveti sa zbori spre caldaram.

        Reply
        • Tututuluz-Codobelc aca zele says:
          April 4, 2023 at 2:49 pm

          Asa este, la rusi daca nu vrei sa fi bogat si sa aplauzi partidul te lichideaza. Dar la noi, cazul hexifarma de ex, ai vazut vreo data masina facuta zob dupa ce a intrat in pom si sa aibe radiatorul intact? Dar sa lasam amanuntele, o solutie sa infrangi rusia ai? In afara de prostiile astea de embargouri din care doar eu si chiar sua se resimt? Noile aliante care le fac rusii crezi ca sunt de bun augur? Nu crezi ca ar fi cazul sa se faca pace? Numa intreb, ca tu esti ”inteligentul nestiut” :)))

          Reply
          • Tuluz-Lotrec says:
            April 4, 2023 at 4:47 pm

            Mama-mama ce o dai tu cu geopolitica… Nu stii tu sa te legi singur la sireturi, dar esti mare specialist in politica internationala, razboaie, economie, vaccinuri. Mda

    • YoMamma says:
      April 4, 2023 at 3:30 pm

      Hopa din nou Cetateanul Rusiei intra pe site-uri romanesti sa ne explice el cum sta treaba, mai ai ce manca in buda aia numita Rusia? Hai sa iti dau niste ruble care le-am folosit pe post de hartie igienica sa iti cumperi un colt de pita.

      Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Cercetați pentru trafic de droguri și de minori
    2
    Compania Rheinmetall a semnat contracte de 5,7 miliarde euro cu armata română
    3
    Aur și argint pentru polițistul arădean Alexandru-Iulian Vereș
    4
    Val migrator masiv către exclava spaniolă Ceuta
    5
    O nouă dezinsecție în municipiul Arad
    6
    MAE: Reuniune specială la nivelul OSCE ca urmare a incidentului de încălcare a spațiului aerian al României
    7
    Rețele Electrice România a investit peste 67 milioane de lei în 2025 în modernizarea și digitalizarea infrastructurii electrice de distribuție din Arad
    8
    SUA şi Iranul s-au atacat din nou reciproc în pofida armistiţiului
    9
    MAI: Un miliard de euro prin Instrumentul SAFE pentru siguranța cetățenilor și protecția țării
    10
    Prins de jandarmi cu un telefon furat

    Mapamond

    Val migrator masiv către exclava spaniolă Ceuta
    Mii de tineri marocani au venit joi la granița cu exclava spaniolă Ceuta pentru a încerca să treacă gardul care protejează acest teritoriu spaniol de pe costa marocană a Africii, după ce în numai câteva zile peste 1.500 de migranți au pătruns în Ceuta, relatează agențiile AFP și EFE.

    Ştiri sportive

    UEFA amenință cu boicotarea Cupei Mondiale și a altor competiții FIFA
    UEFA, forul fotbalistic european, a amenințat în unanimitate cu boicotarea viitoarelor ediții ale Cupei Mondiale, opunându-se planului FIFA de a crea o entitate comercială deschisă investitorilor privați, în urma unei reuniuni de urgență desfășurate joi, informează AFP și Reuters.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor din data de 30-07-2026 sunt următoarele:

    România

    UPDATE. MApN: Drone detectate în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina. Două aeronave F-16 au fost ridicate de la sol
    Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat joi seara un grup de ţinte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, două aeronave F-16 din cadrul Bazei 86 Aeriene Borcea fiind ridicate de la sol la ora 21:12 pentru monitorizarea situaţiei.

    Mapamond

    Guvernul ungar cere limitarea consumului de energie în zilele caniculare odată cu oprirea centralei nucleare Paks
    Guvernul ungar le va cere marilor consumatori de energie electrică, inclusiv producătorilor de baterii și celor din industria auto, să-și reducă în mod voluntar consumul de electricitate între orele 17:00 și 22:00 în zilele caniculare, pentru a susține astfel sistemul energetic național afectat de închiderea temporară a centralei nucleare de la Paks în urma scăderii record a nivelului apelor Dunării, a anunțat joi premierul Peter Magyar, potrivit Reuters.

    România

    Șoșoacă, mesaj după accidentul rutier: Sunt binișor
    Președintele S.O.S. România, europarlamentarul Diana Iovanovici-Șoșoacă, a anunțat că se simte 'binișor' după accidentul rutier în care a fost implicată joi și îi mulțumește lui Dumnezeu că sunt în viață atât ea, cât și fiica sa, Thais.

    Mapamond

    Rusia extinde până la 31 ianuarie 2027 interdicția privind exporturile de motorină și benzină
    Rusia extinde, până la 31 ianuarie 2027, interdicția privind exporturile de motorină și benzină, a anunțat joi Guvernul de la Moscova într-un comunicat, transmite Reuters.

    Mapamond

    UE a convenit asupra unor reguli de intrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară
    Țările Uniunii Europene au aprobat reguli de imigrare mai stricte pentru bărbații ucraineni de vârstă militară, a declarat joi un purtător de cuvânt pentru dpa. 1

    Local

    Locul de joacă din zona Parcului Europa se închide temporar
    Începând de luni, 3 august, locul de joacă dintre Parcul Europa și Baza Constructorul va fi închis, pentru desfășurarea unor lucrări de infrastructură din cadrul proiectului de reabilitare a malurilor Mureșului.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.