aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
UT Arad
Alexandru Meszar: „Campania de achiziții din vară nu a fost una reușită”

Alexandru Meszar: „Campania de achiziții din vară nu a fost una reușită”

la 31 December 2024 12:31
15 Comentarii

Alexandru Meszar: „Campania de achiziții din vară nu a fost una reușită”

31 December 2024 12:31
Ce spune Alexandru Meszar, după ce UTA a terminat anul pe locul 10 în Superliga? Nu de alta, dar unii sunt nemulțumiți de ceea ce s-a întâmplat în acest sezon, alți – în schimb – fac comparații și spun că e mai bine decât în iarna trecută.
Ce spune Alexandru Meszar, după ce UTA a terminat anul pe locul 10 în Superliga? Nu de alta, dar unii sunt nemulțumiți de ceea ce s-a întâmplat în acest sezon, alți – în schimb – fac comparații și spun că e mai bine decât în iarna trecută.

Trimite articolul

X
Omul numărul 1 de la UTA recunoaște că – în vară – campania de achiziții nu a fost una reușită. În același timp, Meszar afirmă că a fost un an foarte greu din punct de vedere financiar, dar lucrurile încep să se îndrepte la echipă.
Jurnal arădean: Sunteti mulțumit de locul din clasament la finalul acestui an? Dar de evoluția echipei?
Alexandru Meszar: Suntem mai bine clasați ca anul precedent la aceasta dată și cu mai multe puncte acumulate. Dar, totuși, parcă ne doream un pic mai mult. per ansamblu nu pot să spun altceva decât că suntem în grafic. Iar în ceea ce privește evoluția echipei, a lipsit în totalitate constanța, am avut meciuri în care a jucat foarte bine urmate de evoluții mult mai puțin reușite. Acesta înseamnă că potențial există, dar trebuie să fim mai constanți.
JA: Mircea Rednic a tot spus că lotul de jucători e mai valoros decât cel de anul trecut. Și clubul crede același lucru?
A. M.: Domnul Mircea Rednic este mult mai în măsură să se exprime despre valoarea lotului decât conducerea. Un lot mai valoros nu garantează și rezultate mai bune, mai ales în situația în care suntem acum, când campionatul este unul foarte echilibrat.
JA: Care a fost adevăratul motiv pentru care foarte mulți jucători au părăsit UTA după ce echipa a terminat pe un loc 7 istoric în vară?
A.M.: Motivele au fost diferite de la jucător la jucător, dar cel mai important motiv a fost că ne-am dorit mai mult de la acest sezon, adică jucători mai buni, nu putem spune că s-a greșit foarte mult, deoarece majoritatea jucătorilor plecați evoluează în ligile inferioare sau nu au echipe. Cu toate aceastea pot să vă spun: campania de achiziții din vară nu a fost una reușită.
JA: Ca niciodată, în timpul campionatului au plecat jucători. Exemple sunt Ezekiel și Câmpanu. Care e situația altor doi jucători, precum Ze Pedro și Kadiri, pe care antrenorul i-a trimis acasă înainte de ultimul meci? Dar cu Dumiter ce se întâmplă?
A.M.: Cum am zis, campania de achiziții din vară nu a fost tocmai reușită, nu puteam sta, trebuia să corectăm chiar în timpul campionatului și, mai mult, acum, în fereastra aceasta de transferuri. Contractele jucătorilor Ezekiel și Câmpanu au fost reziliate de comun acord cu aceștia. Ze Pedro și Kadiri au fost lăsați să plece mai repede acasă deoarece nu au prins lotul pentru ultimul meci din acest an, iar Dumiter nu este refăcut în totalitate după o accidentare.
JA: Ce ținte are UTA pe piața transferurilor și dacă există vreun nume care e deja ca și semnat cu clubul?
A.M.: Totul depinde de ce jucători reușim să semnăm în această perioadă. Pe trei poziții sigur ne vom întări: fundaș central, extremă și atacant, dar nu sunt excluse si alte compartimente. Nume concrete nu pot să vă spun, deocamdată.
JA: Mircea Rednic tot spune că nu și-a luat banii din luna august, la fel și stafful. Iar jucătorii au plecat neplătiți acasă. Care e adevărul, de fapt?
A.M.: Suntem la finalul unui an extrem de greu din punct de vedere financiar. Le-a fost greu sponsorilor, le-a fost greu autorităților și, implicit, clubului. Toate prețurile cresc într-un ritm alert, iar venitul clubului stagnează sau chiar scade în unele cazuri. În ce privește salariile, situația s-a mai schimbat, încet-încet vom ajunge la zi cu plățile.
JA: Având în vedere situația actuală, care e obiectivul UTA-ei pentru acest campionat?
A.M.: Obiectivul clubului rămâne neschimbat: clasare pe un loc apropiat celui de anul trecut. Poate să fie șapte, opt, nouă sau chiar șase. În afară de aceasta, ne dorim formarea unui lot cu un schelet stabil pe care să ne putem baza, să construim o echipă pe termen mai lung.
JA: În final, am dori să vă referiți și la problema suporterilor, care vin în număr tot mai mic. Aici includem și galeria, care refuză să mai vină la meciuri, deoarece s-a pierdut spiritul utist…
A.M.: Avem nevoie de spectatori, avem nevoie de galerie, în perioada când echipa merge bine, dar mai ales în perioada în care echipa suferă. Utiștii adevărați știu asta, au și demonstrat-o acum, în ultima etapă, cu Botoșaniul. În ciuda temperaturii scăzute, ora și ziua nepotrivite, au venit în număr destul de mare la stadion și au purtat echipa spre victorie. În schimb, UTA nu are nevoie pe stadion de persoane care, prin comportament, produc prejudicii financiare majore clubului, înjură, descurajează și urmăresc destabilizarea.

Trimite articolul

X
Taguri:
Alexandru Meszar ,
Arad ,
interviu JA ,
uta
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anotimp says:
    December 31, 2024 at 1:13 pm

    Deci, vorbele astea le auzim an de an, concret mediocritate!
    Daca UTA nu prinde locul 6 odată odata, lumea se satură și nu mai merrge la meci, automat venituri și mai mici, și Paște liga a 2-a

    Reply
    • Carmen says:
      December 31, 2024 at 9:16 pm

      Ai gândire mediocră! Tu ești un mediocru la felul în care pui problema. Fă tu rost de bani și hai să ajuți. Să dai din gură este cel mai ușor!!!

      Reply
  2. Valea says:
    December 31, 2024 at 2:30 pm

    Nu a fost bine, dar acum se îndreaptă lucrurile. Foarte interesant, de urmărit!

    Reply
    • Cristi says:
      December 31, 2024 at 3:43 pm

      Toma necredinciosul !macar la sfarsit de an,lasa orgoliul si fi UT-ist ORICE ar fi !!!la multi ani.

      Reply
      • Valea says:
        December 31, 2024 at 5:07 pm

        Cum sa nu cred? Aș avea motive?

        Reply
  3. BPA says:
    December 31, 2024 at 3:50 pm

    Eu cred ca ar trebui sa se mai schimbe managementul la club .
    UTA trebuie sa evolueze , iar aceasta conducere si-a arătat limitele, se vede ca e depășită . Clubul a acumulat datorii mari și e pe marginea prăpastiei dpdv. financiar.
    Deci … mandatul de 12 ani este suficient …
    Sa vina alții !
    2025 Fericit !

    Reply
    • Nealcosu says:
      December 31, 2024 at 5:04 pm

      Care…. altii!? Cine schimba manageru la UTA!? Peaca Meszar vine …. Soani sau …. nevasta-sa!? Ori Grsdinariu, ori Dragan…!?

      Reply
    • Utistul says:
      December 31, 2024 at 5:44 pm

      Problema este că în mandatul acesta de 12 ani cei care au fost la conducere au tot trăit pe seama clubului nostru îndrăgit! Sincer decât mediocritatea actuală mai bine in Liga II și nu me mâncăm nervii că alții să facă avere!!

      Reply
    • Carmen says:
      January 5, 2025 at 6:50 pm

      Vino tu, meseriașule. Gura Sparta ca tine sunt mulți!

      Reply
  4. Poseidon says:
    December 31, 2024 at 6:58 pm

    Dacă vrem să ne comparăm cu fotbalul timișorean,atunci trebuie să fim mulțumiți.La mulți ani UTA !

    Reply
  5. chibiț says:
    December 31, 2024 at 7:09 pm

    Chiar de știu, totuș întreb : cine (personal) decide :
    – 1. pe ce post este nevoie de jucători ?
    – 2.. cine analizează- caracterizează fotbalistul vizat ?
    – 3. cu aprobarea cărui persoană începe Clubul tratative ptr.aducerea jucătorului ochit ?

    Reply
  6. Marius12 says:
    December 31, 2024 at 7:40 pm

    Ai plecat de la zero si tot acolo ai ramas.

    Reply
  7. helmut says:
    December 31, 2024 at 9:11 pm

    am vazut ce puteti, UTA se afla aproape de insolventa.
    in concluzie JOS LABELE DE PE UTA!!
    FARA POLITIC in CLUB!!

    Reply
  8. Blabla says:
    December 31, 2024 at 9:41 pm

    Sincer eu cred ca mergeți în jos destul de rapid cred ca spre insolventa după câte datorii avetii

    Reply
  9. Marinescu Bogdan says:
    December 31, 2024 at 11:16 pm

    La multi ani , UTA , la multi ani utisti !

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Avertizări Cod galben și Cod portocaliu de intensificări ale vântului, până luni la ora 2:00
    3
    Adunare dedicată securității la Marea Neagră cerută de România, în următoarele săptămâni
    4
    POLITIC. Mihai Pașca: „PSD este un partid anti-reformist și retrograd”
    5
    Doar trei puncte între Vinga şi Felnac în Liga 4
    6
    Nicușor Dan: Condamn ferm comportamentul iresponsabil al Rusiei. România nu este parte la acest conflict
    7
    Răsturnare de situație la UTA, după ce a scăpat matematic și de baraj?
    8
    Comisia de Disciplină s-a sucit în privința lui Alomerovic
    9
    Prinsă cu marfă contrafăcută, la Sântana
    10
    Macron vorbește despre un „moment unic” în care Trump, Putin și Xi Jinping „se opun cu îndârjire europenilor”

    România

    Ciprian Ciucu anunță că nu va candida pentru funcția de prim-vicepreședinte PNL
    Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunțat că nu va candida la funcția de prim-vicepreședinte al PNL la Congresul de duminică, deși a primit o astfel de propunere din partea colegilor de partid, din cauza dosarului deschis în cursul acestei săptămâni.

    Local

    FOTO / VIDEO
    FOTO-VIDEO| Peste 3.000 de arădeni au combătut canicula de sâmbătă pe ștrand
    Plajă, bălăceală, muzică, înghețată, relaxare și distracție sunt ingredientele unei zile de vacanță reușite petrecute aproape de casă, pe ștrandul arădean.

    Advertorial

    GALERIE FOTO
    Radiografie business: Cum reușesc firmele din Arad să reducă costurile de transport cu noile Ford hibride și electrice
    Zona de vest și nord-vest a României, cu județele Arad, Bihor și Hunedoara în prim-plan, rămâne cel mai dinamic hub logistic, industrial și comercial al țării datorita proximității de graniță și conexiunii directe la rețeaua de autostrăzi europene (A1 și vama Borș). Însă, odată cu creșterea volumului de marfuri și servicii, companiile locale se confruntă cu o mare provocare: creșterea costurilor operaționale, a carburanților și a taxelor de drum din ce în ce mai stricte impuse pentru vehiculele poluante.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Corveta „Contraamiral August Roman” va întări contribuția României la securitatea regională
    Președintele Nicușor Dan, a afirmat, sâmbătă, că nava „Contraamiral August Roman” va întări contribuția României la securitatea regională și la îndeplinirea angajamentelor pe care România și le-a asumat în cadrul Alianței Nord-Atlantice.

    Mapamond

    Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta
    Un cutremur cu magnitudinea 5,8 a fost înregistrat sâmbătă în Grecia, însă, deocamdată, nu au fost raportate victime și nici pagube materiale, informează Reuters.

    Local

    FOTO
    38 de vitezomani amendaţi în 4 ore, pe DN 7
    În intervalul orar în care s-a desfășurat acţiunea poliţiştilor, nu au fost înregistrate accidente cu consecințe grave.

    UT Arad

    Şansa juniorilor în testul dintre UTA şi Pecica
    ARAD. După o săptămână de reacomodare cu efortul, Adrian Mihalcea a legat un prin joc-test cu tradiţionalul adversar din perioada pre-competiţională, Progresul Pecica.

    Local

    Bărbat bănuit de braconaj piscicol, prins de poliţişti
    ARAD. Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad împreună cu reprezentanți ai Agenției Naționale de Pescuit și Acvacultură Arad au depistat vineri seara, în jurul orei 22, un bărbat de 35 de ani, din Felnac, în timp ce conducea un autoturism în Felnac, în proximitatea râului Mureș.

    Evenimente

    Lipova se pregăteşte de Festivalul Ceaunelor şi Dor de Cântec
    Ajuns la cea de a cincea ediţie, evenimentul va avea loc duminica viitoare la Băile Lipova.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.