Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, l-a primit, la sediul instituției, pe Excelența Sa Gabriel Șopandă, ambasadorul României în Ungaria, aflat într-o vizită oficială în județul Arad.
Discuțiile din cadrul întâlnirii au vizat principalele direcții de colaborare dintre județul Arad și partenerii din Ungaria, cu accent pe cooperarea transfrontalieră, mobilitatea forței de muncă, dezvoltarea relațiilor economice și promovarea județului Arad în rândul investitorilor și al mediului de afaceri ungar.
„În cadrul întâlnirii, președintele CJA a prezentat strategia de dezvoltare a județului și principalele investiții aflate în derulare, insistând asupra proiectelor majore de infrastructură, a investițiilor în sănătate, educație și cultură, precum și asupra oportunităților economice create prin modernizarea rețelei de drumuri și dezvoltarea logisticii regionale. Excelența Sa, Gabriel Șopandă s-a interesat în mod deosebit de evoluția marilor proiecte strategice ale județului, între care drumul expres Arad –Oradea, unul dintre cele mai importante proiecte de infrastructură din vestul României, de prezența investitorilor ungari în județul Arad, precum și de dinamica achiziționării de proprietăți de către cetățenii arădeni în Ungaria, fenomen care reflectă intensitatea relațiilor economice și sociale dintre cele două state”, transmit reprezentanții CJA.
Iustin Cionca a subliniat că județul Arad reprezintă unul dintre cele mai active spații de cooperare româno-ungară.
„Aradul și județele din estul Ungariei au construit, în ultimii ani, un parteneriat solid, bazat pe încredere și proiecte concrete. Colaborarea transfrontalieră înseamnă astăzi investiții comune, dezvoltarea infrastructurii, proiecte importante în domeniul sănătății, mobilitate și relații economice tot mai puternice. Ne dorim ca Aradul să fie tot mai bine cunoscut în Ungaria, atât prin oportunitățile sale economice, cât și prin patrimoniul cultural și potențialul turistic. Îi mulțumesc Excelenței Sale pentru interesul manifestat față de proiectele noastre și pentru sprijinul acordat consolidării relațiilor dintre România și Ungaria”, a declarat Cionca.
La rândul său, președintele Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Arad, Gheorghe Seculici, prezent la întâlnire, a evidențiat rolul mediului de afaceri în dezvoltarea relațiilor economice bilaterale și importanța consolidării schimburilor comerciale dintre companiile din Arad și cele din Ungaria.
Citiți principiile noastre de moderare aici!