aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Despre ușurătatea de a livra informații

Despre ușurătatea de a livra informații

De Adriana Barbu
la 23 June 2020 21:42
8 Comentarii

Despre ușurătatea de a livra informații

23 June 2020 21:42
Insuportabilă e ușurătatea cu care presa e pusă la colț și omorâtă. „Să moară mass-media!” e strigătul pe care tot mai des o să-l auzim, pe măsură ce campania electorală bate la ușă.
Scris de Adriana Barbu - Insuportabilă e ușurătatea cu care presa e pusă la colț și omorâtă. „Să moară mass-media!” e strigătul pe care tot mai des o să-l auzim, pe măsură ce campania electorală bate la ușă.

Trimite articolul

X

Să dispară pe rând ziarele tipărite, doar nu o să mai tăiem păduri pentru cele mai vechi lucruri din lume! Să cadă televiziunile și site-urile, doar nu o să ascultăm la nesfârșit niște plăci stricate și nu o să citim niște declarații înregistrate! Avem suficienți influenceri locali, suficienți postaci, fiecare are pagină proprie de facebook și grupul de prieteni atent selectați. Avem suficiente surse de unde să ne luăm informațiile care contează, care ne interesează, care ne plac. Suficiente like-uri adunate și suficiente comentarii pro și contra cât să creăm presa noastră.

Să moară vânduții, corupții, oamenii de doi bani care activează astăzi în presa locală, regională, național, ba chiar internațională! O să o ducem mai bine fără presa de astăzi.

Iată clasica retorică de dinainte de alegeri, de precampanii și campanii, care la noi sunt tot mai lungi. O retorică îmbrățișată de politicieni, administrație, influenceri de tot felul, de prin societatea civilă sau din afara ei. Motivele sunt diferite, dar decizia finală e aceeași: să moară mass-media.

Puterea și Opoziția ar contribui substanțial la uciderea unei părți – a celeilalte părţi – din media, în timp ce influencerii nu s-ar mai obosi să facă curat prin presă și i-ar omorî (mai) pe toți. Pentru că, nu-i așa, informația nu vine curată la ei. Nu vine exact așa cum a fost livrată de politicieni. Nici așa cum a fost sancționată pe facebook de societatea civilă și nici cum a fost îmbrăcată de influenceri.

Informația nici măcar nu a apărut pe canalele de știri, când pe facebook s-a spus deja totul printr-un comunicat postat de autorități peste tot, într-o conferință de presă fără presă, filmată de partidele politice (care a decurs exact așa cum ar trebui să decurgă), într-o frază bine gândită, piperată cu ironii, citate inteligente și concluzii extrem de vehemente venite din rândul celor care contează.

Până li se va răspunde celor din mass-media la acuzele vehiculate de unii, până la a redacta materialul, până la corectarea lui, până la pusul în pagina, adăugatul de poze, până la bun de tipar, până la aranjatul pe portalul de știri, până la montat, până când poștașul va distribui ziarul… subiectul deja și-a scris cele mai bune povești ale sale. Ba chiar s-a ales cu comentarii, replici la comentarii, linkuri cu alte postări, un video scurt, dar exhaustiv despre problemă, cu o știre în știre și câteva update-uri. Până să-l distribuie mass-media pe canalele sale, pe paginile de socializare pe care și le-a făcut pentru a ține pasul cu lumea, până să adune comentarii,sursa de informare din lumea modernă și-a permis deja să șteargă comentariile care nu se mulează pe subiect, cele în care opoziția răspunde vehement la vehemența postată, și-a permis să blocheze unii cititori, să raporteze unele postări, să modifice unele verdicte, să adauge unele nuanțe. Până când mass-media a deliberat dacă informația primită e cu adevărat o știre, dacă are sursele de informare și confirmările minime, până când a adunat declarațiile, până a gândit subiectul cât să fie clar, până când a scris materialul, până când l-a citit și răscitit, până s-a sfătuit cu privire la titlul, să fie de impact, dar nu bombastic, politicienii, oamenii din administrație, influencerii au scos știri senzaționale pe bandă rulantă, și-au definit lumea, au făcut legile lor, în care nu există nici alte surse, nici cealaltă parte a dreptății, nici drepturi la replică, ci doar adevărul lor.

Când mass-media, așa cum o știm noi, va fi omorâtă cu adevărat, fiecare va încerca să trăiască doar cu adevărul lui, în lumea lui. Când lumea sa va fi mai puțin influentă decât lumea celorlalți, fie se va conforma acelei lumi, fie va fi uitat, blocat definitiv, șters de pe „rețea”. Regulile mass-mediei de odinioară – puține sau multe, respectate sau nu prea, în care drumul în căutarea adevărului impunea câțiva pași iar aceștia urmau să fie făcuți cu sufletul deschis la problemele celor slabi, ascultându-i pe toți, cei cu care erai de acord și cei cu care nici în ruptul capului nu puteai fi de acord –nu vor mai fi. Atunci va fi prea târziu însă de căutat motivele pentru care în trecut, cu o ușurătate acum insuportabilă, am strigat în cor, fiecare în susținerea utopiei sale, să moară presa. În timp ce ne construiam adevărul pe ea, căutând să-i punem cu ușurătatea de nedescris a celui care deține dreptatea, genunchiul pe gât. Pentru că doar adevărul nostru contează. Al celorlați va avea botniță. Doar că uneori ceilalți suntem noi, cu adevărul nostru irelevant, pe care mass-media nu va mai fi acolo să-l spună.

Trimite articolul

X
Taguri:
declin ,
facebook ,
influenceri ,
informatii ,
internet ,
mass media ,
necesitate ,
presa ,
supravietuire ,
televiziune
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. anonim says:
    June 24, 2020 at 1:17 am

    Total de acord cu articolul , total de acord cu faptul ca uneori se incearca ,, bagatul pumnului in gura ,, !!! insa citind acest articol , eu spun , hai sa fim putin si seriosi !!! ca exemplu , o informatie bu poate fi publicata pe alte platforme media , ca in presa scrisa , decat daca informatia e luata din alte surse externe , si hai sa si recunoastem , MAJORITATEA !!! presei scrise doar asta face , preia o informatie si o transmite mai departe , fara minimul de munca de cercetare ….. inca exista in lume trusturi de presa care datorita muncii lor serioase , pana si canalele de TV le iau ca sursa de informare , DAR DACA !!! vrei sa faci munca de jurnalism fara sa ti murdaresti pantofii de praf , nu te plange daca intr o zi vei disparea , daca vrei sa faci munca de jurnalism dar munca ta se rezuma doar la ce spun altii pe alte platforme media fara sa faci o munca de cercetare , nu meriti sa te numesti sursa de informare credibila , esti doar un canal prin care circula toate deseurile preluate de pe toti versantii

    Reply
    • Dan says:
      June 24, 2020 at 8:23 am

      Foarte corect si foarte explicit argumentat…!
      Totusi, imi permit sa fac si eu o completare la greselile si “beteșugurile” celor care se lamentează ca sunt “condamnati la disparitie”:
      – pe langa faptul ca, asa cum s-a zis mai sus, ar trebui sa se faca o presa de calitate MUNCITA (cu articole si informatii culese personal de pe teren!) , presa de calitate ar trebui sa demonstreze CA ESTE CU ADRVARAT ECHIDISTANTA si NU sa filtreze sau ,mai rau, sa disorsioneze informatiile in functie de interese proprii si de cunostintele pe care le au ei (presa).
      Niste oameni de presa de calitate, “n-ar trebui sa aiba prieteni sau cunostinte” , ci DOAR “fapte si adevar”. Atat!

      Reply
      • Eliza says:
        June 24, 2020 at 11:07 am

        Exact!. Caz de scoala este hotnews.ro: partinitor cand vine vorba de a ataca religia bisericile si morala crestina si adulator cand este vorba de propaganda homosexualilor si activistilor lgbt.

        Reply
  2. Alex says:
    June 24, 2020 at 2:36 am

    Din partea mea puteți dispărea. Când am mers la ușa voastră să vă rog să publicați un articol pentru susținerea transportului în comun în Arad, deși am vrut să vă plătesc, ați spus că nu este necesar că îl veți publica oricum, ceea ce nu s-a întâmplat. Rămâneți cu campaniile electorale și cei care vă cumpără ca să îi publicați și să scrieți ce vă dictează ei.

    Reply
  3. eu says:
    June 24, 2020 at 7:24 am

    mass media a fost si este o sursa de informare, dar si de dezinformare, poate fi folosita si pentru spalarea pe creier, insa, sunt destui asa zis ziaristi care iti prezinta si faptele cele mai simple intr-un mod eronat si fara o minima documentare. dupa parerea mea, un ziarist trebuie sa fie un formator de opinie si sa prezinte faptele asa cum sunt ele, nu deformate.

    Reply
  4. Alex. says:
    June 24, 2020 at 9:38 am

    ,,UȘURĂTATE”=UȘURINȚĂ?!!?

    Reply
    • Adriana Barbu says:
      June 24, 2020 at 11:41 am

      UȘURĂTÁTE s. f. (Rar) însușirea, caracterul a ceea ce este ușuratic; neseriozitate. ♦ Faptă, acțiune, atitudine ușuratică; frivolitate. – Ușor2 + suf. -ătate.

      sursa: DEX ’09 (2009)

      Reply
  5. Flavius says:
    June 24, 2020 at 11:42 am

    Foarte bine! Consecințele corupției voastre au început să apară!!!

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    S-a dat startul campaniei de colectare a deșeurilor electrice și electronice
    2
    Volodimir Zelenski a semnat decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina
    3
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    4
    13 medaliaţi la „naţionale”
    5
    Președintele Dan: România a fost sigură, e sigură și va fi și mai sigură, odată ce capabilitățile americane vor fi în țară
    6
    UTA a respectat regula „5+6”!
    7
    Motorină sub 5 lei pentru fermieri? Proiectul este în dezbatere
    8
    Un general din afara CENTCOM, însărcinat cu ancheta privind atacul asupra unei școli din Iran
    9
    Rata anuală a inflației a scăzut la 9,31% în luna februarie
    10
    Parlamentul a aprobat scrisoarea președintelui referitoare la dislocarea temporară în România a unor echipamente și forțe militare americane

    Advertorial

    GALERIE FOTO
    Noua zonă de expunere auto în ERA Shopping Park Oradea: modele Ford și BAIC, mai aproape de clienți!
    Oradea se dezvoltă constant, iar mobilitatea modernă devine tot mai accesibilă. În acest context, o nouă zonă de expunere auto a fost amenajată în ERA Park Oradea, aducând mai aproape de public modele actuale de la Ford și BAIC.

    UT Arad

    Pospelov și Alomerovic lipsesc doar un meci
    Comisia de Disciplină a FRF a suspendat doar o etapă fotbaliștii UTA-ei eliminați la Galați, în partida cu Oțelul!

    Local

    POLITIC. Răzvan Anghel (senator USR Arad): „Românii plătesc nota de plată pentru criza declanșată de PSD”
    Senatorul USR Arad, Răzvan Anghel, consideră că decizia PSD de a-i retrage sprijinul lui Ilie Bolojan a făcut ca actuală coaliție de guvernare să se afle într-o criză politică.

    Local

    100 de milioane de lei pentru drumuri
    35 la sută din bugetul de investiții al CJA pe anul 2026 va fi direcționat către infrastructura rutieră.

    Mapamond

    UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina și noile sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Ungaria a ridicat veto-ul
    Statele Uniunii Europene și-au dat miercuri acordul final pentru ajutorul financiar de 90 de miliarde de euro destinat Ucrainei și pentru cel de-al 20-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, după ce guvernul ungar, condus încă de Viktor Orban, și-a ridicat veto-ul asupra ambelor măsuri, transmite agenția EFE.

    Local

    Spitalizarea de zi, tot mai frecventă la Spitalul Județean
    Numărul pacienților tratați în acest regim a crescut constant în ultimii ani, urmând trendul național. Comparativ cu 2022, numărul spitalizărilor de zi a ajuns de la 19.700 la peste 30.000.

    Local

    Rezultate de excepție la Liceul german
    Premii și mențiuni obținute la fazele naționale ale olimpiadelor de Limba și literatura română pentru minorități și la Limba și literatura germană maternă 1

    UT Arad

    Șase antrenori de la UTA, la „ FRF Youth Coaching Summit”
    Nume importante din fotbalul juvenil european, dar și Gică Hagi, au luat cuvântul la eveniment.

    România

    Ilie Bolojan i-a transmis președintelui că își asumă în continuare mandatul de premier
    Președintele PNL, prim-ministrul Ilie Bolojan, i-a transmis miercuri președintelui Nicușor Dan faptul că își asumă în continuare mandatul de premier. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.