aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Dr. Wiener: „Am colegi la capătul puterilor”

Dr. Wiener: „Am colegi la capătul puterilor”

De Andreea Pintea
la 10 November 2020 16:40
25 Comentarii

Dr. Wiener: „Am colegi la capătul puterilor”

10 November 2020 16:40
În cadrul unei conferințe online, dr. Adrian Wiener a precizat că „ personalul medical ajunge să fie de foarte multe ori cu lacrimi în ochi”.
Scris de Andreea Pintea - În cadrul unei conferințe online, dr. Adrian Wiener a precizat că „ personalul medical ajunge să fie de foarte multe ori cu lacrimi în ochi”.

Trimite articolul

X

ARAD. Coordonatorul spitalului dedicat COVID din Arad, dr. Adrian Wiener, coordonator al spitalului a declarat, în cadrul unei conferințe susținute la nivel național, că perspectiva din interiorul sistemului de sănătate asupra actualei crize este „fundamental” diferită faţă de cea din societate, atrăgând atenţia că are colegi care se află „la capătul puterilor”.

„Din păcate, personalul medical ajunge să fie de foarte multe ori cu lacrimi în ochi, frustrat, cu mâinile ridicate. Am colegi care sunt la capătul puterilor. Cu disperare aflăm, poate săptămânal, că încă unul dintre colegi s-a îmbolnăvit, deci mai rămân câteva gărzi de acoperit. Perspectiva asupra acestei crize, din interiorul sistemului de sănătate publică, este fundamental alta decât este percepută, în general, de societate. Tragem un semnal de alarmă şi din acest punct de vedere. S-a făcut mult, mult prea puţin, chiar şi în aceste şapte luni, în care am fi putut să ne pregătim în ceea ce priveşte extinderea secţiilor de terapie intensivă, educaţia personalului care să poată să preia anumite sarcini, care era evident la un moment dat că vor trebui preluate”, a explicat Wiener, citat de Agerpres.

În ceea ce privește testarea, dr. Wiener consideră că această capacitate „a crescut mult prea lent”:„Testarea este un instrument care ar trebui să fie prospectiv, nu să identifice din urmă focarele care confluează şi acum ne pun în faţa unei transmiteri comunitare uriaşe. Ar fi trebuit să fie gardianul extinderii acestor focare. Multe dintre DSP-uri nu lucrează în weekend. Nu mai vorbesc de secţiile de ATI, unde cea mai frecventă propoziţie care se rosteşte în ziua de azi este: «Nu avem locuri», la telefonul care sună disperat. Sunt foarte multe lucruri care arată efectiv crăpăturile sistemului. Plătim poliţele a zeci de ani de lipsă de angajament şi politic, în ceea ce priveşte sistemul de sănătate publică”.

Resurma umană și investițiile

În final, dr. Wiener citat de Agerpres confirmă că actuala criză sanitară a reliefat importanţa resursei umane, dar şi necesitatea unor investiţii majore în sănătate.

„Această criză ne-a demonstrat (…) ce înseamnă un sistem medical disfuncţional, în care nu s-a investit zeci de ani, care tot timpul, în aceşti ani, a funcţionat la limita de avarie. (…) Vorbim de aceeaşi nenorocire a personalului medical insuficient, care preia oarecum individual vulnerabilităţile sistemului. Acum, când vorbim, pacienţii cu COVID din ţara noastră sunt trataţi, sigur, din disperare, chiar şi de ortopezi, de fizioterapeuţi, de pediatri, de oflatmologi, de oameni care nu sunt familiari, practic, cu tipul acesta de patologie, dar am ajuns în situaţia în care aceste lucruri sunt făcute, oarecum, conjunctural. Se deschid, peste noapte, noi secţii de spital, în care pentru prima oară personalul de acolo vede un pacient cu boală infecţioasă, un pacient grav. (…) Sigur, absolut în afara acoperirii poliţei de malpraxis, pentru că legislaţia sau măsurile pe care Guvernul le-a luat întotdeauna sunt cu doi-trei paşi în urma realităţii din teren”.

Trimite articolul

X
Taguri:
„spitalul COVID” din Grădişte ,
colegi ,
coordonator ,
dr. Adrian Wiener ,
la capătul puterilor ,
lacrimi ,
personal medical
25 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. un paramedic says:
    November 10, 2020 at 4:48 pm

    Eu, fiind absolvent de cursuri de paramedic + prim ajutor din strainatate, as fi vrut in 2018-2019 sa ma inscriu ca voluntar la ambulanta sau SMURD, insa conditiile si cerintele (birocratice, nu altceva) care trebuiesc indeplinite, sunt chiar extreme. Birocratia ne omoara. Zici ca vor sa faca tot posibilul ca oamenii sa nu mearga la ei. Si ca voluntar neplatit pur si simplu esti extrem de dezavantajat, adica daca mai ai inca un loc de munca (ce esti nevoit sa ai, nefiind platit ca voluntar) pur si simplu trebuie sa fii prezent o foarte mare parte din timpul tau liber la ei, ce nu ar fi problema daca in Romania nu s-ar cere si zeci de ore suplimentare la locul de munca unde lucrezi pe bani. Asa mai bine faci voluntariat la un adapost pentru animale, unde oricine te asteapta cu brate larg deschise, fara sa iti impuna conditii sau cerinte care depasesc chiar si cerintele din strainatate (pentru voluntari pt. ambulanta). Daca vreti mai multi voluntari, mai revizuiti cerintele si conditiile pentru voluntari, eventual oferiti-le macar ceva avantaje (chiar daca nu banesti) pentru zecile sau sutele de ore lucrate lunar… Daca la ei s-ar schimba ceva, chiar si acum as merge ca voluntar…

    Reply
    • A.C. says:
      November 11, 2020 at 6:21 pm

      Nici dacă ai fi lucrat în New York în perioada primului val nu te ia nimeni… Posturile par blocate. E mult mai complicat decât credem. Conform sloganului: “nu avem personal, dar la o adică NE DESCURCĂM”…

      Reply
  2. Maria says:
    November 10, 2020 at 4:56 pm

    Domn doctor, vă citez – multe DSP-uri nu lucrează în weekend. Aveți dreptate. De fapt nici în restul săptămânii nu se spetesc cu munca. Bine că li s-au dublat sau triplat salariile și au fost înțesați cu fel și fel de pile de partid, asta este important.

    Reply
  3. anonimus says:
    November 10, 2020 at 5:13 pm

    La ce salarii au nu e normal sa se planga de nimic. La toata lumea ne este greu in perioada asta.

    Reply
  4. Boby solo says:
    November 10, 2020 at 6:39 pm

    Sa se retraga,apoi sa renunte la salariile de mii de euro.Gunoaie,plingetile de mila …..liniutza….pt circotasi ..

    Reply
  5. Boby solo. says:
    November 10, 2020 at 6:51 pm

    Toata lumea are,si nu ne plingem.Doar voi pretziosii din sistem. Dezamagire la makxim USE .Si nu sunt comonist.

    Reply
    • Boby solo. says:
      November 10, 2020 at 6:58 pm

      USE

      Reply
    • Medic says:
      November 10, 2020 at 7:44 pm

      Sunt de inteles afirmațiile si îngrijorarea dr Wiener. În sprijinul personalului medical din Arad au fost transferați și medicii și asistentele de la UPU Sântana. Sa dea Dumnezeu să trecem cu bine peste toate.

      Reply
  6. Arhons says:
    November 10, 2020 at 8:11 pm

    Bine că nu ai câștigat să fi primarul nostru,mulțumesc lui dumnezeu.de oameni manipulatori ca tine și care joacă după regulile ocultei mincinoase,nu avem nevoie.

    Reply
  7. velociraptor says:
    November 10, 2020 at 8:27 pm

    DAPULA TOTI NI GREU!CIOUCU MIC SI TEXTILA SUS!

    Reply
  8. SATTAN 666 says:
    November 10, 2020 at 8:30 pm

    DE CE MAMA DRACULUI VA PLANGETI LA POPULATIE? DECE?
    MAI MERGETI SI V-A PLANGETI LA GUVERN!
    E SI JENANT DEJA! VA PLANGET-I LA POPULATIE CARE V-A PLATESTE
    MERGET-I SI PLANGETIV-A LA GUVERNUL MEU!

    Reply
  9. velociraptor says:
    November 10, 2020 at 8:33 pm

    E INADMISIBIL CA DOCTORII SA CHIRAIE PE TOT FELUL DE PLATFORME! MERGET-I NAIBII SI URLATI LA GUVERN!
    E JENANT DEJA CE FACET-I!

    Reply
  10. velociraptor says:
    November 10, 2020 at 8:36 pm

    AR TREBUI BAGATI LA PARNAIE TOTI MINISTRII SI FOSTMINISTRII DIN SANATATE!

    Reply
  11. velociraptor says:
    November 10, 2020 at 9:31 pm

    unde ati vazut ca medici sa urle peste tot?
    eu unul ma-m saturat sa vad medici urland peste tot!
    guvernul tau de ce nu a adus medicii inapoi in tara?
    dui tata in strainatate ! sa vezi cine te accepta! nici macar dracu!

    Reply
  12. anonim says:
    November 10, 2020 at 9:35 pm

    Intreb pentru un prieten ! sa stiut de muuuuult !!! timp in urma ca personalul medical e insuficient in spitale ….. INSA !!!!!! nu cumva buba se afla chiar pe capul medicilor si a directorilor de spitale ??? deoarece , nu i asa ? fiind medic pe o anumita sectie dintr un spital , de ce sa ceri intariri cu care la urma sa fii nevoit sa imparti mita , bacsisu , atentiile etc. venite de la sarmanii pacienti ??? … preferi sa ramai chiar singur daca se poate , deoarece atunci stii ca toti cei de pe sectie sunt la mana ta , eventual a inca unui coleg max doi …. s au luat unele masuri anticoruptie in spitale , medicii ( pe undeva pe buna dreptate ) au ridicat pretentii de marire de salar , si hoohooo !!! li sa marit salariile mai ceva ca Fat-Frumos din lacrima , Acum cand sunt pusi la munca se plang ca niste babe , cu toate ca prea multi dintre pacienci sau persoane apartinatoare au mentionat cum paciencii efectiv sunt abandonati in saloane sa se descurce cum pot , primesc vizite doar cand li se administreaza tratamentul si asta e tot …………….. doar prin vara -primavara era un articol pe aici cum o femeie a fost lasata efectiv sa moara in salon fara nici cel mai mic ajutor primit din partea cadrelor medicale anuntate de colegele respectivei femei , ba chiar li sa cerut sa se intoarca cu fatza spre perete ca sa nu asiste la sfarsitul dureros a acelei sarmane femei !!!! …. deci despre ce naiba vorbim aici ? …. medici epuizati ???? …. SERIOS ????!!! multi au salarii mai mari ca in tarile din occident insa competenta si compasiune la jumatate

    Reply
    • Boby solo says:
      November 11, 2020 at 9:44 pm

      Just comentariu.Mergeti in spitale si veti vedea ca sunt mai multe asistente si doctori decit pacienti.Se calca pe picioare.Plimba mai mult hirtii.

      Reply
  13. falca says:
    November 10, 2020 at 9:46 pm

    falca nu te ajuta? culmea nu aduce fortze de la europa ???gheorge falca ?unde esti?

    Reply
  14. puie usr says:
    November 10, 2020 at 10:26 pm

    saracii criminali!

    Reply
  15. Horia says:
    November 10, 2020 at 11:36 pm

    Pinocchio, vezi-ți de treaba. Tot un minciunele, dar cu tente săsești.

    Reply
  16. Sars-cov2 says:
    November 11, 2020 at 12:54 am

    Vazand comentariile de aici se poate trage o singura concluzie: romanii isi au medicina pe care o merita.

    Reply
    • .... ₩ says:
      November 11, 2020 at 6:50 pm

      Munciti pe brânci frate, să va justificati miile de lei !
      Până acuma v-ati facut că munciti.

      Reply
    • anonim says:
      November 11, 2020 at 9:35 pm

      😂😂😂Amice !!! atii ce medicina au romanii ??? aia cu medici care in primavara au dat bir cu fugitii , ba prin concedii medicale , de odihna , ba si au adus instant aminte ca trebuie sa se pensioneze sau chiar si au prezentat demisiile numai sa nu dea piept cu lupta impotriva acestui virus , si mai stii ce medicina au romanii ??? aia care odata ajuns in spital , daca nu bagi adanc mana in buzunar esti privit ca urmatoarea victima a mortii , medicina aia care pune pacientul sa isi cumpere pana si tratamentul , asta in situatia in care omul e internat in spital , sau aia cand pacientul e refuzat la internare si plimbat cu salvarea de la un spital la altul ca in final sa fie efectiv abandonat in strada !!! ca urmare sa ne pupi pe toti romanii in partile nostre dorsale

      Reply
  17. anonim says:
    November 11, 2020 at 9:36 pm

    😂😂😂Amice !!! atii ce medicina au romanii ??? aia cu medici care in primavara au dat bir cu fugitii , ba prin concedii medicale , de odihna , ba si au adus instant aminte ca trebuie sa se pensioneze sau chiar si au prezentat demisiile numai sa nu dea piept cu lupta impotriva acestui virus , si mai stii ce medicina au romanii ??? aia care odata ajuns in spital , daca nu bagi adanc mana in buzunar esti privit ca urmatoarea victima a mortii , medicina aia care pune pacientul sa isi cumpere pana si tratamentul , asta in situatia in care omul e internat in spital , sau aia cand pacientul e refuzat la internare si plimbat cu salvarea de la un spital la altul ca in final sa fie efectiv abandonat in strada !!! ca urmare sa ne pupi pe toti romanii in partile nostre dorsale

    Reply
  18. Victor says:
    November 11, 2020 at 10:14 pm

    Mai terminați cu eroismul ăsta nefondat !

    Reply
  19. Pacala says:
    November 13, 2020 at 3:22 pm

    Gargara politica. Ii pasa astuia de colegii lui cum imi pasa mie de Dragnea. USR, altfel de politica ai promis!

    Reply
  20. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Succes record pentru fetele de la UTA!
    3
    MAE: Amenințarea proferată de MAE rus - o escaladare gravă și iresponsabilă. Ne menținem prezența diplomatică în Ucraina și la Kiev
    4
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    5
    „Zile fierbinți” la UTA!
    6
    Avans bun la autostrada cu „tunelurile pentru urși”
    7
    O alee senzorială va fi deschisă la Muzeul de Științe ale Naturii din Arad ca extensie a unei expoziții foto cu Vulcanii Noroioși
    8
    Lucrări spectaculoase pe Drumul Regelui
    9
    Pericol la cariera de piatră din Agrișu Mare: utilaje evacuate de urgență, activitate oprită și sancțiune de 100.000 de lei
    10
    Senat: Două ordonanțe privind SAFE - adoptate cu modificări. PSD și PNL - acuzații reciproce de interese de grup

    România

    VIDEO
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.

    România

    Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid.

    România

    PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
    Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. 1

    România

    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune.

    Local

    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților.

    România

    Peiu: Parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea
    Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu.

    Local

    FOTO
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur
    Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.

    România

    PSD susține învestirea guvernului Veștea. Își asumă coordonarea a nouă ministere și a SGG
    Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern. 2

    România

    PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea
    PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și să participe la guvernare, potrivit unor surse politice.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.