Sicriul cu trupul neînsuflețit al episcopului-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, a fost depus în Catedrala Veche a Aradului azi noapte in jurul orei 1. A fost oficiată și prima slujbă de priveghere, de un sobor de aproape 20 de preoți, în frunte cu Înaltpreasfințitul părinte dr. Timotei, Arhiepiscop al Aradului.
La moment au fost prezenți familia episcopului-vicar, preoți, dar și unii enoriași. Sâmbătă seara, de la ora 19, va fi oficiată slujba stâlpilor de către un sobor de ierarhi, preoti și diaconi, în frunte cu I
ÎPS Ioan, Mitropolitul Banatului.
Duminică, de la ora 9, va fi oficiată Sfânta Liturghie Arhierească, după care sicriul cu trupul neînsuflețit va fi dus la Mănăstirea Neamț, mănăstirea de metanie a ierarhului.
Luni se vor săvârși Sfânta Liturghie și Slujba stâlpilor la Mănăstirea Neamț, marți Sfânta Liturghie Arhierească și slujba înmormântării, după care va fi înmormântat în cimitirul mănăstirii.
Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, Preasfinţitul Părinte Emilian Crişanul, a decedat, vineri după-amiază, la vârsta de 54 de ani, după o lungă şi grea suferinţă.

Citiți principiile noastre de moderare aici!