Emigrant Blues, Țestoasa roșie și Mo sunt cele trei pelicule ce îi vor încânta pe cinefilii arădeni vineri, sâmbătă și duminică, la Cinematograful Arta din municipiu. Emigrant Blues va rula vineri, 11 octombrie, de la ora 19, în premieră la Arad. Unul dintre regizorii documentarului, Claudiu Mitcu, va fi prezent la proiecție și va sta la discuții cu publicul, după film. Sâmbătă, pe 12 octombrie, de la ora 18, va rula filmul Țestoasa roșie, parte a programului Filme pentru întreaga familie. Filmul este primul lungmetraj al regizorului Mchael Dudok de Wit, urmărind firul epic al momentelor marcante din viața unui om. Ultima peliculă a weekendului va fi Mo, pe 13 octombrie, de la ora 19. Debutul regizoral al lui Radu Dragomir, prezentat în avanpremieră la TIFF, a fost primit cu căldură atât de către public, cât și de către presă și critica de specialitate. Filmul a avut premiera internațională în cadrul Festivalului Internațional de Film de la Sarajevo, unde a fost selectat în competiția oficială – programul Work in Progress al secțiunii CineLink, și se află, de asemenea, și în selecția competiției Festivalului de Film de la Cairo.
Un film pe zi, la Cinema Arta
Un film pe zi, la Cinema Arta
Trei zile și trei filme aduce finalul săptămânii la Cinematograful Arta din municipiu.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Deputatul PNL Ionuț Stroe, unul dintre cei care au contestat în instanță Congresul liberalilor, răspunde acuzelor venite din partea conducerii liberale, precizând că accesul la justiție nu este sabotaj, este definiția statului de drept.
România
Partidul Național Liberal își exprimă profunda îngrijorare față de modul în care s-a desfășurat procedura în dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov, în urma acțiunii introduse de foști membri ai conducerii partidului, precizând că, la zece zile de la pronunțare, avocații PNL nu au primit încă acces la dosar și nu au putut consulta documentele care au stat la baza hotărârii.
România
Olguța Vasilescu (PSD): Dacă am avea voturile de la UDMR, un Guvern Grindeanu ar trece fără probleme
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat, sâmbătă, că PSD se bazează, pentru a trece prin Parlament un eventual Guvern condus de Sorin Grindeanu, pe voturile obținute de Adrian Veștea, iar dacă s-ar alătura și UDMR nu ar fi nicio problemă pentru învestirea unui Executiv monocolor al social-democraților.
Mapamond
Președintele Serbiei, Aleksandar Vucic, a declarat sâmbătă că va demisiona peste câteva săptămâni, și a anunțat alegeri prezidențiale și parlamentare anticipate, transmite Reuters.
Local
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o nouă avertizare Cod roșu de caniculă extremă, valabilă de luni dimineața până miercuri, în trei sferturi din țară, inclusiv în Arad.
1
Local
Instituția a publicat lista punctelor de prim ajutor pentru persoanele afectate de caniculă și a punctelor de distribuire a apei potabile amenajate la nivelul județului.
România
Doi părinți din zona Beiușului au fost trimiși în judecată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind inculpați că și-ar fi împiedicat cei trei copii să urmeze cursurile învăţământului general obligatoriu, înscriindu-i, în schimb, într-un sistem homeschooling.
3
Local
Autoritățile au anunțat finalizarea licitației și demararea lucrărilor de modernizare și lărgire a drumului Sâmbăteni-Ghioroc, dar și construirea unei piste de biciclete între cele două localități.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!