Sute de protestatari au încercat să forţeze barajele de poliţişti, pentru a intra în clădirea în care are loc reuniunea Organizaţiei Mondiale a Comerţului. Printre răniţi se află şi mai mulţi poliţişti.
Posturile locale de televiziune au prezentat înregistrări spectaculoase cu confruntările. În imagini apare şi un poliţist căzut inconştient la sol. Violenţele s-au intensificat o dată cu căderea serii, când autorităţile din Hong Kong au întărit dispozitivul de securitate.
În jurul clădirii unde are loc summitul OMC, 400 de agenţi din trupele speciale au încercat să îi împrăştie pe protestatari cu gaze lacrimogene şi tunuri de apă. Cei mai mulţi demonstranţi sunt cultivatori de orez din Coreea de Sud, nemulţumiţi că guvernul de la Seul a permis intrarea pe piaţă a produselor străine.
Acţiunea a început paşnic cu un marş la care au participat 2 mii de oameni. Ulterior, zeci de manifestanţi au atacat forţele de ordine, iar strada s-a transformat într-un câmp de bătaie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!