Pentru moment, nu se ştie care a fost cauza acestui incident.
Directorul postului de televiziune cu sediul central în Dubai a declarat că a primit telefoane de ameninţare în ultimele zile. El nu ştie, însă, dacă există o legătură între autorii acestor ameninţări şi autorii atacului.
Deflagraţia a distrus şi uşa de la intrarea biroului local al agenţiei Reuters, aflat în aceeaşi clădire. Angajaţii Al-Arabiya nu au venit în ultimele zile la serviciu după ce au primit telefoane anonime de ameninţare în legătură cu difuzarea pe post a unei declaraţii făcute de Ismail Haniyeh, şeful guvernului palestinian controlat de Hamas. Al-Arabiya a afirmat că declaraţia premierului a fost preluată de pe un website palestinian.
Organizaţia radicală palestiniană susţine că declaraţia premierului a fost ruptă din context şi a avertizat postul cu acţionarea în judecată, în cazul în care nu îi va prezenta scuze lui Haniyeh. Hamas a negat orice implicare în atac. Atentatul a fost condamnat atât de Hamas, cât şi de organizaţia rivală, Brigăzile Martirilor Al-Aqsa, aripa armată a facţiunii Fatah, subordonată preşedintelui Autorităţii Palestiniene, Mahmud Abbas.
Trimite articolul
XCe ii trebuie unei biciclete pe drumurile publice? + articole video http://www.bylexus.blogspot.com