După eliberare, Irving a fost deportat de autorităţile austriece în Marea Britanie.
La sosirea pe aeroportul Heathrow, Irving a dat o declaraţie de presă în care a menţionat că printre colegii săi de detenţie s-au aflat şi români.
“A fost o experienţă neobişnuită să fiu închis pentru 400 de zile, fără să te poţi uita la altceva decât la pereţi, fără ziare, televizor sau radio, fără prieteni, într-o închisoare plină până la refuz cu români, bulgari, sârbi, ruşi, o mulţime de africani, eram singurul englez”, a declarat David Irving.
David Irving este cunoscut pentru lucrările sale despre nazism în care neagă că Hitler ar fi avut vreo responsabilitate în Holocaust şi pentru atitudinile sale rasiste. În noiembrie 2005 a fost arestat în Austria şi condamnat la trei ani de închisoare pentru negarea Holocaustului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!