Asia rămâne regiunea cea mai dificilă din lume pentru jurnalişti, având în vedere numărul ziariştilor persecutaţi, absenţa mijloacelor de informare în masă independente şi represiunea guvernamentală asupra libertăţii presei, se arată în raport.
Când este vorba despre securitatea personală a ziariştilor, Irakul este, fără nici un dubiu, zona cea mai periculoasă. Opt jurnalişti au fost asasinaţi în ultimele şase luni, ridicând la 19 numărul total al jurnaliştilor ucişi în acest an pe teritoriul irakian. În plus, raportul subliniază că tăcerea din Coreea de Nord, Libia şi Turkmenistan arată situaţia exactă a presei din aceste ţări.
Asociaţia mondială a ziariştilor îşi are sediul la Paris şi reprezintă 18.000 de jurnalişti, 72 de asociaţii naţionale, directori de ziare independente din 102 ţări, 11 agenţii de presă şi nouă organizaţii de presă regionale şi internaţionale. În raportul său, Organizaţia Reporteri fără frontiere a indicat că 55 de ziarişti au fost ucişi de la începutul acestui an în timp ce-şi exercitau profesia.
Citiți principiile noastre de moderare aici!